Účastníci průvodu vyrazili z Václavského náměstí na Letnou několik minut po poledni. Někteří na sobě měli pestrobarevné oblečení, duhové vlajky a doplňky. Průvodu se zúčastnili i někteří politici, zástupci firem a organizací, velvyslanci, známé osobnosti, rodiny s dětmi, Češi i cizinci.
Kvůli informacím o plánování útoku na nedávnou podobnou akci v Bratislavě na průvod dohlíželo více policistů než obvykle.
Policejní mluvčí Jan Daněk po druhé hodině odpolední DNES.cz řekl, že na akci dorazilo přibližně stejně lidí jako loni. „Jsou to nižší desítky tisíc účastníků. Přesnější čísla bohužel nemáme,“ uvedl s tím, že policie nemusela řešit žádné větší konflikty. Loni se průvodu zúčastnilo přibližně 60 tisíc lidí.
„Zaznamenali jsme přibližně tři skupinky odpůrců. Stačila ale pouze naše přítomnost na místě, kdy docházelo k nějakým verbálním atakům mezi účastníky a odpůrci. Nikoho jsme ale zajišťovat nemuseli. Stačilo preventivně, že jsme u toho stáli,“ dodal policejní mluvčí.
Pochod také monitoroval policejní vrtulník.
„Rovná práva“
Na Václavské náměstí dorazilo i několik desítek příznivců Palestiny, kteří již v týdnu uvedli, že chtějí akce využít. Na průvod čekalo rovněž několik bigotních věřících.
„Myslíte si, že jsme vaši úhlavní nepřátelé. Ale my jsme ti vaši nejlepší přátelé, protože vám řekneme pravdu do očí. Váš život je plný zneužívání, drog, pohlavních nemocí,“ pokřikovali na procházející dav. Nechyběly jim ani transparenty. „Ježíš zachraňuje hříšné před hněvem svatého boha,“ stálo na jednom z nich. A na dalším: „Česko není Sodoma“.
Velvyslanec USA na Prague Pride podpořil manželství párů stejného pohlaví |
Samotný průvod pak doprovázela hlasitá elektronická a techno hudba. Někteří lidé si pochod podle reportérky iDNES.cz náramně užívali, mávali vlajkami a tancovali. „Rovná práva,“ skandovali někteří.
„Hlavně si to užijte a stůjte si za tím, že láska je jenom jedna,“ vzkázala Lucie z Prahy, která na Prague Pride přišla pomáhat s prodejem duhových vlajek a odznáčků.
Lidem nechyběly ani transparenty. „Manželství pro všechny není jednorožec, ale skutečná věc. Svoboda je možnost vzít si, koho milujeme,“ stálo na jednom z nich.
Hudební pódia na balkonech
Po trase bylo rovněž umístěno několik hudebních pódií na balkonech či vysokozdvižných plošinách. „Jednou budeme žít ve světě, kde budou narovnaný práva,“ řekla moderátorka stojící na balkóně Stavovského divadla. Současně dodala: „Tématem letošního festivalu je rodina a my v Prague Pride říkáme, kde je rodina, tam je láska.“
Na Letné byl pro účastníky připraven Pride Park s programem na šesti různých pódiích. Zazněla hudba i mluvené slovo. Lidé zavítali na pouťové atrakce, do rodinné zóny či na jarmark neziskových organizací. Program na Letné skončil ve 22 hodin.
Samotná akce byla vyvrcholením čtrnáctého ročníku týdenního lidskoprávního festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí (LGBT+), jehož letošním tématem byla rodina.
Letošní boj v parlamentu
Festival Prague Pride se koná v roce, kdy v parlamentu boj o „manželství pro všechny“ skončil kompromisem, který ale LGBT+ neuspokojil. Parlament po letech tlaku umožnil párům stejného pohlaví uzavírat partnerství místo dosavadního registrovaného partnerství a kývl na možnost přiosvojení dítěte druhého z páru.
Páry stejného pohlaví si také budou moci osvojovat jiné děti, ale ve dvou krocích. Politici ale neumožnili, aby páry stejného pohlaví mohly uzavírat manželství, což byl hlavní požadavek LGBT+ komunity.
Duhová vlajka LGBT+ komunity visí i na budově ministerstva zahraničí, kde ji nechal vyvěsit ministr Lipavský, a na velvyslanectví Kanady.
Naopak ministerstvo práce a sociálních věcí se distancovalo od pořadatelů přehlídky. Na svém webu uvedlo, že festival Prague Pride nepodporuje několik let, přesto bylo na jeho webu logo MPSV. Na umístění loga si stěžovala Aliance pro rodinu s odkazem na to, že ministerstvo vede lidovec Marian Jurečka.