Prague Pride podpoří i ambasáda USA. V průvodu půjdou také Avataři

  11:29aktualizováno  11:29
Končící americký velvyslanec v Česku Norman L. Eisen si prodloužil pobyt v Praze, aby se mohl zúčastnit slavnostního zahájení „nejteplejšího festivalu v roce“ Prague Pride. I jeho čtvrtý ročník americká ambasáda podpoří duhovým nasvícením glorietu stojícího na svahu na Petříně. Festival vyvrcholí pochodem hrdosti 16. srpna z Václavského náměstí.

Gloriet velvyslanectví USA v Praze byl při Prague Pride duhově nasvícen už loni. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Když Američané podpořili už první ročník Prague Pride před čtyřmi lety, snažila se z toho udělat skandál okrajová politická iniciativa Akce D.O.S.T., kterou ale reprezentoval tehdejší vlivný úředník ministerstva školství Ladislav Bátora blízký bývalému prezidentu Václavu Klausovi.

Akce D.O.S.T. předala Eisenovi protestní dopis proti podpoře pochodu hrdosti sexuálních menšin. A Klaus se podivoval nad projevy „homosexualismu“. Za tři roky politické napětí kolem akce opadlo, jen mladí křesťanští demokraté uspořádají svou vlastní protiakci, Pochod na podporu rodiny, ale podpora amerického velvyslanectví akci Prague Pride zůstala.

Záštitu nad akcí převzal ministr pro lidská práva, sociální demokrat Jiří Dienstbier, který usiluje i o rozšíření práv registrovaných párů gayů a leseb. A festival Prague Pride podporuje také primátor Tomáš Hudeček z TOP 09.

Účastníci akce mohou být Avatary gayů a leseb z východních zemí

Jednou z hlavních myšlenek letošní akce je podpora práv gayů a leseb ze zemí, v nichž jsou tyto menšiny utlačovány režimem či konzervatismem společnosti. Každý z účastníků průvodu může letos sehrát roli „Avatara“.

„V Moskvě jsou průvody gayů a leseb zakázané až do roku 2112, na Ukrajině se průvod pride neuskutečnil, v Maďarsku se průvod koná kvůli útokům jen v předem vyklizených a uzavřených ulicích,“ připomíná předseda Prague Pride Czeslaw Walek, který si nedávno v Nizozemsku vzal svého dlouholetého holandského přítele.

Co nápad s „Avatarem“ přesně znamená? Gayové a lesby z utlačovaných zemí mohou prostřednictvím nové webové stránky www. LGBTavarars.eu najít svého živého Avatara, který je bude v pražském průvodu reprezentovat a zastupovat. „Avatar“ z Prahy bude moci přímo z průvodu sdílet člověku, kterého zastupuje, fotky, videa i vzkazy.

V rámci festivalu Prague Pride, který se koná od 11. do 17. srpna, se uskuteční 117 kulturních, společenských a sportovních akcí. Průvod hrdosti z Václavského náměstí na Letnou se uskuteční v sobotu 16. srpna. Organizátoři akce očekávají, že se průvodu při Prague Pride zúčastní minimálně 20 tisíc lidí, stejně jako v loňském roce (více o průvodu zde).

Pozvánka na Prague Pride 2014:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Výrok Novákové není důvodem k zásadním krokům, řekl Babiš z Jeruzaléma

Premiér Andrej Babiš při rozhovoru pro iDNES.cz (20. prosince 2018)

Výrok ministryně průmyslu Marty Novákové (za ANO) ohledně ceny mobilních dat není důvodem k zásadním krokům,vzkázal...

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Bývalý uhlobaron Koláček u soudu prováděl duchovní cvičení

Někdejší spolumajitel Mostecké uhelné společnosti Antonín Koláček u soudu,...

Pouhé modlení už nestačí. Bývalý uhlobaron a buddhista Koláček, který si změnil křestní jméno z Antonína na Antonio,...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz