Duhový pochod prošel deštivou Prahou, završil ho kulturní program na Letné

  7:20aktualizováno  16:06
Prahou prošel průvod gayů, leseb, bisexuálů a trans osob (LGBT) Prague Pride Parade. Takzvaný duhový pochod odstartoval v centru Prahy ve 12.45 na Václavském náměstí, jeho účastníci se pak vydali na Letnou. Do pochodu se zapojilo odhadem 25 tisíc lidí. Odpůrci se je při cestě na Letnou dvakrát pokusili zastavit.

Na horní části Václavského náměstí se už před dvanáctou začali shromažďovat účastníci. Na bezpečnost dohlížela policie. Přestože magistrát neobdržel žádné zprávy o protestních akcích, na místě se sešli i odpůrci průvodu. Drží cedule s nápisy jako „Bojte se Boha a vzdejte mu čest“ nebo „Jen pán Ježíš Kristus tě může zachránit před peklem“. Účastníci v průvodu v reakci skandují, že „bůh je žena“.

Fotogalerie

Pochod krátce před jednou hodinou odpoledne vyrazil po ulici Na Příkopě a zamířil na náměstí Republiky, před kterým se na chvíli zastavil, než opět pokračoval. 

Lidé se bavili a tančili, po ulicích se rozléhala živá hudba. Další lidé vycházeli z obchodů a restaurací nebo průvodu přihlíželi. Náladu nezkazilo účastníkům ani deštivé počasí, lidé se halili do pláštěnek nebo drželi barevné deštníky a tančili i v dešti.

Průvod se v Revoluční ulici potkal s desítkou extremistů s vlajkami Konfederace, policie je oddělila stranou. „Skupinka asi deseti lidí se snažila průvod zastavit, ale policisté je odklonili stranou a průvod pokračoval dál,“ uvedl mluvčí policie Jan Daněk. 

Neznámí odpůrci pochodu také ráno vylili olej na schody, které vedou na Letnou. Schody byly neschůdné, ale Pražské služby už je uklidily a průvod po schodech bez problémů prošel.

Duhový pochod dorazil na Letnou zhruba po dvou hodinách

„Průvodu se účastním, abych vyjádřila podporu komunitě. Je tady super atmosféra, kterou dotváří i krásné kostýmy, a všichni jsou příjemní,“ říká účastnice Denisa Michalinová. „Jsem tady proto, že je to jediný den v roce, kdy já i ostatní můžeme být sami sebou,“ usmál se Antonín H. „Členové této menšiny to mají stále složité,“ uvedla Tereza M., která se účastí v průvodu rozhodla podpořit kamarádku z LGBT komunity.

Prague Pride zavzpomíná na historii, magistrát poprvé vyvěsí duhovou vlajku

Průvod pak pokračoval z Revoluční na Dvořákovo nábřeží a Čechův most, přes který přešel na Letnou, kde byl od dvou hodin odpoledne plánován bohatý hudební program na několika stagích. K dispozici je například i stánek, u kterého se mohou nechat bezplatně otestovat na HIV, syfilis či hepatitidu. Vstup na celou akci je zdarma.

Podle informací Dopravního podniku (DPP) došlo k dočasnému omezení provozu tramvají a autobusů přibližně od 13.15 do 14.45 hodin v oblasti Náměstí Republiky, Revoluční, Na Františku a Čechův most. Provoz autobusových linek se přeruší, tramvaje budou jezdit odklonem přes Těšnov a Vltavskou.

Pochod se koná po deváté a vrcholí jím týdenní festival s tématikou LGBT Prague Pride. Jeho první ročník v roce 2011 vyvolal kritické reakce konzervativců, podle nich byla přehlídka obscénní a nevkusně vnucovala ideologii homosexualismu. Pojem použil tehdejší prezident Václav Klaus, podle kterého bylo nutné proti tomuto jevu bojovat. 

V dalších letech protesty slábly a zvyšoval se počet návštěvníků. Zatímco na první ročník podle organizátorů dorazilo 25 tisíc lidí a do průvodu se  zapojilo 8 tisíc z nich, loni to bylo 92 tisíc lidí a v průvodu z nich šlo 40 tisíc.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Najdete na iDNES.cz