Na internet unikly ukázky státních maturit, může padnout trestní oznámení

  12:53aktualizováno  12:53
Na internet unikly ukázky pracovních listu státní maturity, konkrétně z českého jazyka. Listy jsou určené pro ústní zkoušku, kde se rozebírá určité literární dílo. Učitelé pracovní listy mohou, ale nemusí použít, pokud si vytvoří vlastní. Ministerstvo nyní zvažuje, že podá trestní oznámení, protože ukázky byly určené jen pro učitele.

Státní maturita na třebíčském gymnáziu | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ve středu večer přišla do několika e-mailových stránek různých médií zpráva, že na internetu jsou volně ke stažení pracovní listy státní maturity z českého jazyka. Připojen byl i odkaz na internetovou úschovnu, kde jsou umístěné.

Banka pracovních listů obsahuje výňatky povinné četby a ukázkové otázky, které žáci dostanou při ústní zkoušce. "Žádám o zveřejnění této informace zejména z toho důvodu, aby se poukázalo nejen na korupci, ale také na nezpůsobilost firmy Cermat k plnění takového úkolu, jako státní maturita," píše se v e-mailu, který podepsala Klára Adámková.

Co uniklo

Pracovní listy jsou pouhé vzory, jak může ústní zkouška vypadat. Student může dostat úplně jiné otázky k jinému dílu. Na webu novamaturita.cz je například ukázka, která se jmenuje "Viktor Dyk - Krysař". Obsahuje dva texty, jeden přímo z knihy a druhý o knize. Na konci jsou úkoly jako analýza výňatku a kontextu díla. U ústní zkoušky si maturant vytáhne jeden takový list.

Ukázky pocházejí z banky pracovních listů, která je přístupná na webu novamaturita.cz, ovšem bez hesla se do ní nikdo nedostane. Banka podle Cermatu, který státní maturitu připravuje, slouží jako servis pro učitele, kteří se chtějí podívat, jak má ústní maturita vypadat.

Podle Cermatu zveřejnění listů regulérnost maturity nijak neohrožuje. "To, co bylo zveřejněno, může sloužit jako příprava pro učitele, ale studenti nevědí, co u maturity ve finále bude. Učitelé totiž pracovní listy mohou, ale také nemusí použít a mohou si vytvořit vlastní," řekl iDNES.cz mluvčí Cermatu Petr Habáň.

Když v srpnu roku 2009 Cermat banku zřídil a umožnil do ní přístup učitelům, zároveň zdůraznil, že "pracovní listy podléhají zákonným ustanovením na ochranu autorských práv". Ministerstvo školství proto zvažuje, že podá trestní oznámení, potvrdil iDNES.cz zdroj z ministerstva, který nechtěl být jmenován.

Ústní zkouška probíhá zcela v režii školy, narozdíl od písemného a didaktického testu, ty podléhají přísnému utajení a až do startu státních maturit k nim nikdo nemá přístup.

K ústní zkoušce si musí student vzít seznam dvaceti knih (v případě, že si zvolil lehčí verzi) a třiceti knih (v případě, že si zvolil obtížnější verzi). Knihy vybírá ze seznamu titulů, kde jich je minimálně 40 u lehčí a 105 u těžší. U zkoušky si pak vytáhne pracovní list, který se zaměřuje na jednu dílo z jeho seznamu.

"My si některé listy děláme úplně sami, někde měníme otázky, jinde literární ukázku. Únik pracovních listů studentům tak podle mého názoru stejně moc k ničemu nebudu, protože to, co si vytáhnou, může být úplně jiné než to, co je nyní na internetu," řekla iDNES.cz učitelka českého jazyka na Gymnáziu Pardubice Miroslava Bromová s tím, že společně s vedením školy ještě zváží, zda neudělat všechny pracovní listy své, bez pomoci ukázek z Cermatu.  


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Holínky, helmy a pláštěnky. Prohlídka krušnohorského dolu je pro otrlé

Historický důl Johannes se nachází nedaleko Božího Daru.

Česko má už víc než týden první „adrenalinové“ zajímavosti pod ochranou UNESCO. Hornické památky zahrnují i důlní věže...

Po návratu do Iráku by mě zabili. V Česku jsem skončil omylem, říká migrant

Saeed byl nelegální uprchlíkem. Do České republiky přišel z Iráku. (4.7.2019)

Bylo mu teprve dvacet, když se rozhodl opustit rodnou zem a odejít z Iráku. Mosul tehdy ovládl Islámský stát a jemu...

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz