Prachatický starosta slíbil městu lázně. Místo toho mu ztratil pozemky

  3:02aktualizováno  3:02
Prachatická radnice ztratila kontrolu nad nejkrásnějšími pozemky ve městě. Starosta a jihočeský volební lídr ODS Jan Bauer je vložil do společnosti, která tam slíbila postavit Lázně svaté Markéty. Ale ani po devíti letech tam žádné lázně nejsou a město ztratilo na projekt vliv.

Ještě před rokem a půl zástupci lázní Ladislav Marek (druhý zprava) a starosta Jan Bauer (třetí zprava) slavnostně klepali na základní kámen. Pak se stavební práce zastavily. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podíl města se mezitím navyšováním základního jmění smrsknul z 50 procent na pouhých patnáct. Do společnosti vstoupil lichtenštejnský občan Markus Hasler, který firmě půjčil 23,6 milionu korun. To je muž známý z toskánské kauzy Mirka Topolánka – vila, kde bývalý premiér loni pobýval, Haslerovi oficiálně patří.

Starosta Prachatic a lídr jihočeské kandidátky do parlamentních voleb za ODS Jan Bauer je podezřelý, že nehájil zájmy svého města tak, jak měl. Prachatice ztratily vliv na nejkrásnější volné pozemky na svahu nad historickým centrem.

Starosta rozjel v roce 2001 s posvěcením zastupitelstva společnou firmu se skupinou podnikatelů, která slíbila lázně postavit do roku 2005. Už uplynulo devět let a lázně nestojí. Na papíře je to jedna z největších plánovaných staveb svého druhu v Česku s cenou přes 750 milionů korun.

Bauer tehdy vložil nejlukrativnější městské pozemky v Prachaticích, kde zároveň starostuje, do firmy Léčebné centrum svaté Markéty, a. s. Tehdy měly hodnotu 8,1 milionu korun. Lázně už na nich stály v 18. století.
Dnes hlavní podíl kontroluje podnikatel, prachatický rodák a starostův známý Ladislav Marek. Podíl města se z původní půlky smrskl na pouhých 15 procent.

Pozemky nabyly na hodnotě

Pozemky, které město do firmy vložilo, za uplynulé roky několikanásobně nabyly na hodnotě. "Zasíťované pozemky se nyní na kraji Prachatic prodávají za 700 až 800 korun za metr čtvereční," řekla Anděla Vlčková z místní 1. šumavské realitní kanceláře v Prachaticích.

To by pak osmihektarový pozemek, kde vyrostou lázně, měl už místo osmi milionů cenu několik desítek milionů korun. Starosta se hájí, že město jenom vložilo do firmy pozemky a víc se o ni nestará. "Zastupitelstvo pouze souhlasilo s navyšováním kapitálu," uvedl starosta Bauer.

Podle protikorupční organizace Růžový panter se měl o městský majetek starat víc. "Pokud někam město vloží majetek a starosta potom sdělí, že ho nezajímá, co se s tím majetkem děje, je to v příkrém rozporu s výkonem funkce veřejného činitele," kritizuje Bauera Iveta Jordanová z protikorupční organizace Růžový panter, která aktuálně zpracovává problematiku evropských dotací. Lázně o dotace žádají.

Bauer navíc říká, že podle územního plánu nemůže v místě stavět nikdo nic jiného než lázně, takže pozemky nemůže nikdo zneužít. Tajemník prachatické radnice Karel Pašek MF DNES výňatek z územního plánu poslal a ten vymezuje lázně dost obecně. Je tam napsáno, že zóna se vymezuje jako "lázeňsko-rekreační a zdravotnická" a je povolené hotelové zařízení o pěti stech lůžkách.

Soudní spory se zakladateli

Smí tam vyrůst i tři rodinné domy. Parametry lázní nejsou nijak specifikované. Takže majitel s nadsázkou může postavit na místě hotel s několika lázeňskými vanami a má splněno.

Projekt se datuje od roku 2001, když se Bauer seznámil s podnikateli ze stavební firmy Prachstav, Pavlem Mádlem a Erikem Foltýnem z firmy FOLSPOL. Město vložilo do firmy pozemky a firma peníze. Každý podílník měl půlku.

Jenomže pak přišel v roce 2003 první zádrhel. Spoluvlastníci Prachstavu se rozhádali, potřebovali peníze, tak se rozhodli Prachstav prodat za 20 milionů. Našli kupce – firmu Riche, ale ta nezaplatila.

"Obchod se nám přesto už nepodařilo zastavit a Riche podíl v naší firmě získala," říká Foltýn. Od Riche se balík akcií dostal až k dnešním vlastníkům. Ti předchozí – Foltýn a spol. – to napadli u soudu.

Proč je to důležité pro dnešek? Protože budovatel lázní, který usiluje o dotace za desítky milionů a bude žádat u banky i o úvěry, má firmu zatíženou dávnými spory o to, kdo kontroluje její akcie. Mluvčí Ladislava Marka Martin Doležal potvrdil, že s Foltýnovou firmou vedou soudní spory, ale že v nich přímo nejde o akcie lázní. Foltýn naopak říká, že si je stále nárokuje.

Prázdná louka

Podnikatel Marek v roce 2008 slavnostně ohlásil začátek stavby, poklepal na základní kámen, ale pak překvapivě za nejasných okolností vrátil sedmdesátimilionovou dotaci, kterou obdržel z evropských fondů.

A dnes, po devíti letech? Louka v Prachaticích je prázdná a hyzdí ji jen ruiny starých nestržených budov. Město už nemá žádné páky, jak projekt ovlivnit. Běží soudy o vlastnictví. S touto startovací pozicí se firma hodlá ucházet už podruhé o evropskou dotaci v řádech desítek milionů korun.

Podle opozice už všechny slíbené lhůty, dokdy měly lázně stát, propadly. "To už mělo být velmi dávno hotové. Prachatice nemají žádný hrad, nemají silnici první třídy, tak jsme mohli mít aspoň lázně," zlobí se místní zastupitelka za ČSSD Jana Krejsová.

"Myslím si, že o pozemky už město nenávratně přišlo tím, jak je vložilo do akciové společnosti," dodává Krejsová. Podle Krejsové také starosta opomněl na ministerstvu zdravotnictví požádat o přidělení prestižního statutu lázeňského místa pro Prachatice.

Na celém příběhu je ještě pozoruhodné, že starosta Bauer přinesl městské pozemky do náruče svému známému. Marek a Bauer spolu chodili v Prachaticích podle Doležala do jedné školy. Mají i společného dávného kamaráda Petra Mádla, který v lázních také podnikal. S Markem hrál fotbal a se starostou byl v zastupitelstvu za ODS.

"Blíže se seznámili až při přípravě projektu lázní," míní Doležal. Doležal MF DNES ujišťuje, že s výstavbou lázní se pořád počítá. "Společnost Léčebné centrum sv. Markéty připravuje žádost o novou dotaci (jde o 126 milionů korun). Kdyby neudeřila krize, tak už by se dávno stavělo," vysvětluje. Další termín pro odevzdání žádostí o dotace je 14. května. I starosta tvrdí, že ve zrod lázní stále věří.

Mít stavbu pod kontrolou není náš cíl

Starosta Jan Bauer prosadil, aby se jeho město Prachatice pustilo do projektu výstavby lázní. Tvrdí však, že do projektu příliš nevidí, přestože zasedá v jeho představenstvu.

Proč jste šli do projektu lázní?
Je to snaha o obnovení tradice. My jsme zvažovali, jakou formou se město bude angažovat. Nakonec jsme vložili pozemky. Pak se tam vystřídalo několik akcionářů. Ti do toho dávali peníze, tak se logicky snížil podíl Prachatic.

Co kdyby teď majitelé na místě postavili nakonec něco jiného?
Do územního plánu jsme dali pojistku, že tam smí být jen lázně.

Kolik činí základní jmění firmy?
Mohu-li poprosit, tak ta přesná data chtějte od pana Marka.

Vy jste pana Marka nechali na pozemcích vydělat. Za devět let nabyly několikanásobně na ceně.
Pozemky jsou naprosto bezcenné, protože nic jiného se tam postavit nedá než léčebné centrum.

A kdyby tam postavili hotel s jednou vanou, tak by to prošlo?
Nemuselo by jim to projít. To je na posouzení.

Nesnižují serióznost té firmy vlastnické spory se zakladateli?
Vždycky by bylo ideální, aby společnosti nezatěžovaly žádné jiné obchodní vztahy. To si musí vyřešit majoritní akcionář sám.

Neznepokojuje vás, že do lázní vstoupil tajemný investor Hasler z Lichtenštejnska?
Nejsme na tom tak dobře, abychom mohli odmítat seriózní nabídky, které se vám třeba na první pohled nezdají.

Projekt máte ošetřený územním plánem, ale moc do něj nevidíte...
No ale to nebyl ani náš cíl – mít to pod kontrolou.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Babiš plánuje pumpovat peníze do výzkumu. Technika má být povinný předmět

Premiér Andrej Babiš v Lichtenštejnském paláci představil Inovační strategii...

Začínáme světu sdělovat, že jsme země pro budoucnost, prohlásil premiér Andrej Babiš v pondělí při prezentaci Inovační...

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

STAN a TOP 09 jdou do eurovoleb společně, kandidátku vede Pospíšil a Polčák

TOP 09 a STAN budou ve volbách do Evropského parlamentu kandidovat společně.

Na prvních třech místech kandidátky Starostů a nezávislých a TOP 09 pro volby do Evropského parlamentu budou...

Najdete na iDNES.cz