Pozor na rozhodčí soudy, můžete přijít o statisíce

  9:25aktualizováno  9:25
Objevila se nová hrozba, která vás může připravit o peníze. Stačí při podpisu smlouvy přehlédnout formulku, že "v případě sporu bude rozhodovat rozhodčí soud". Může se stát, že takový soud založí advokát, který zastupuje toho, s kým jste ve sporu.
Advokát Lisse založil firmu, která mate svým názvem: Rozhodčí soud České republiky není, jak by se zdálo, státní institucí. Ilustrační foto

Advokát Lisse založil firmu, která mate svým názvem: Rozhodčí soud České republiky není, jak by se zdálo, státní institucí. Ilustrační foto

V některých případech lidé zjistili, že rozhodčím soudem je soukromá firma, kde má hlavní slovo advokát toho, s kým se přete. Do potíží se tak může dostat třeba živnostník najatý větší firmou nebo člověk, který kupuje byt.

Lakýrník Michal Jančák dostal zakázku na 81 bytů. Těšil se, že za to bude mít 90 tisíc korun, ale nevydělal nic. Nakonec to byl on sám, kdo platil – 650 tisíc korun.

Řemeslníka Jančáka si najal podnikatel ve stavebnictví Pavel Holeček. Jančák s ním podepsal složitou smlouvu, která ho zavazovala k placení obrovské pokuty za každou nedodělávku nebo vadu. Každý den prodlení, než dal věci do pořádku, se pokuta zvyšovala o pět tisíc korun. Když se Holeček hlásil o dluh, činil už přes dva miliony korun.

Smlouva obsahovala pasáž, že spory obou stran v případě neshody končí u rozhodčího soudu. Konkrétně u Rozhodčího soudu České republiky. Jančák ovšem netušil, že nejde o státní instituci (rozhodčí soudy mohou být zakládány soukromými firmami), ale o společnost, kterou spoluzakládal Luděk Lisse, advokát Holečka.

LISSE A JEHO FIRMY

Advokát Lisse od roku 2003 vede i "Ústav práva a právní vědy". Ústav se na internetu prezentuje jako vědecká instituce. Sídlí na stejné adrese jako Lisseho advokátní kancelář a rozhodčí soud. Ústav je zapsán v obchodním rejstříku jako obecně prospěšná společnost, ale názvem připomíná "Ústav státu a práva" Akademie věd.

Jeho rozhodčí soud se nijak netají tím, že ještě nikdy nedal za pravdu žalované straně. Nevyhrál ani Jančák. Jeho advokát Adam Sigmund podal už minulý rok na Holečka trestní oznámení pro lichvu. "Podezřelý zneužil nezkušenosti Jančáka," říká Sigmund. Nakonec se jeho klient po velkém úsilí se žalobci dohodl, že zaplatí "jen" 650 tisíc korun.
Redakce našla i další případy podobné Jančákovu. Do stejné situace se může dostat kdokoliv.

Další malíř a lakýrník Marcel Deus byl například žalován o 998 tisíc korun. Nedlužili však jen řemeslníci, ale i jejich klienti.

Manželé z Prahy si u podnikatele Holečka zadali lakování oken, za které měli zaplatit 60 tisíc korun. Udělali chybu – nevzali si doklad, když platili druhou splátku zakázky.

Holeček s Lissem se s nimi soudili u "svého" rozhodčího soudu o nedoplacené peníze a hned jim k nim naskočila vysoká smluvní pokuta, takže nakonec letos zaplatili čtvrt milionu korun.

Všichni postižení přiznávají chybu, že smlouvu podepsali. Nenapadlo je, že Rozhodčí soud České republiky je úplně jiná instituce než běžný soud. Proti rozsudku se totiž nelze odvolat a jen těžko se člověk může dostat zpátky k "normálnímu" soudu.

Neplést si loď a vesmírnou loď

Podle advokátní komory není vůbec v pořádku, že se soukromá firma snaží svým názvem vyvolat dojem, že se jedná o veřejnou instituci. "Firma Rozhodčí soud České republiky může vzbudit dojem, že jde o státem zřízený soud. Komora v tom vidí nekalou soutěž," říká mluvčí komory Iva Chaloupková.

LISSE V SENÁTU

Bývalý pracovník ministerstva financí Lisse na sebe upozornil svým nedávným vystoupením v Senátu. Mluvil na semináři vedeném senátorkou Lianou Janáčkovou a primátorkou Chomutova Ivanou Řápkovou. Tam se jako ředitel svého právního ústavu odborně vyjadřoval, zda je správné posílat exekutory na Romy. Postup Chomutova, který to už dělá, jednoznačně schválil.

Na semináři Lisse přijal nabídku senátorky Janáčkové zapojit se do pracovní skupiny, která bude vymýšlet, jak dluhy vybírat ještě lépe.
Senátorka Liana Janáčková včera tvrdila, že Lisseho ten den na semináři viděla poprvé. "Dostala jsem na něj kontakt odněkud z toho Chomutova a zdálo se mi, že mluví k věci. Jinak nevím nic o tom, že figuruje v nějakých kauzách,“ sdělila včera MF DNES Janáčková.

Vadí jí i to, že Lisseho firma rozhoduje o případech, ve kterých on figuruje jako advokát jedné strany. "Slíbil, že z firmy odejde," uvedla mluvčí komory Iva Chaloupková.

Lisse z firmy opravdu formálně odešel – převedl ji na dvě občanská sdružení, která jsou ze zákona anonymní. Dále však figuruje na seznamu rozhodců.

Advokát Lisse si z názoru advokátní komory nic nedělá. Nechápe, jak si "jeho" instituci může někdo splést s obyčejným soudem. "To je, jako kdyby si někdo pletl loď a vesmírnou loď," napsal Lisse v odpovědi na otázky MF DNES.

A stejně se vypořádává i s námitkou, že posílá případy svých klientů k soudu, který sám založil. "Nikdo mi podjatost neprokázal," napsal.

Na druhou stranu však uznal, že smlouva, kterou sepsal, byla "značně ve prospěch jeho klienta" a ten díky ní skutečně mohl požadovat astronomické částky. Na dlužníky byl podle svých slov však ještě hodný.

"Částku, kterou byl pan Holeček oprávněn vymáhat, jsme většinou ještě snižovali," uvedl Lisse. Jeho klient Holeček se hájí tím, že stavební firmy, kterým odevzdává práci on, jsou k němu ještě tvrdší.

Máte-li podobné zkušenosti, pište na e-mail jakub.pokorny@mfdnes.cz

ROZHODCE SI DOBŘE PROVĚŘTE

Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil považuje podjatá rozhodčí řízení za velký problém. Dokonce říká, že kdyby nemusel odejít, zákon o rozhodcích by předělal.
MF DNES mu popsala příběhy lidí, které advokát Luděk Lisse poslal před rozhodčí soud a jeho klient na nich vysoudil statisíce.
"Takové podobné případy, které jste zmínil, jsem také zaznamenal," reagoval Pospíšil.
Píšeme článek o lidech, kteří naletěli, protože podepsali nevýhodnou smlouvu. Ta je v případě sporu posílá k rozhodčímu soudu a žalovaného člověka odsoudí k neúměrné pokutě. Narazil jste na tento problém, když jste byl ministr?
Ano, zabýval jsem se tím. Náš navrhovaný občanský zákoník více ochraňuje lidi, kteří takto naletí. Nemají právní vzdělání, podepíší takovou smlouvu a dostanou se do obtížné situace. Nový zákoník jim pomůže, protože extrémně nevýhodné smlouvy půjde snadněji prohlásit za neplatné.
Nechci tím ale odsuzovat rozhodčí řízení obecně. Doplňuje státní soudy, funguje ve všech vyspělých zemích, jen to chce lepší pravidla.
Kdy bude vámi navrhovaný občanský zákoník platit?
Naše vláda ho dokončila a poslala do parlamentu, ale ten jej ještě nezačal projednávat. Levice se proti tomu postavila.
Co byste lidem poradil nyní, než se zákony změní?
Velmi bych varoval lidi, než bez znalosti věci podepíší smlouvu, která má takzvanou rozhodčí doložku – to znamená, že v dané věci bude rozhodovat rozhodčí soud.
Pokud smlouvu mají před sebou, doporučoval bych jim obrátit se na právníka a prověřit, zda se jedná opravdu o prestižní instituci.
Když jste říkal, že rozhodčí řízení je obecně dobrá idea a funguje i jinde – v čem je jeho výhoda?
Určitě je to rychlejší než běžný soud a samozřejmě pro stát levnější. Ale to za předpokladu, že do něj obě strany chtějí dobrovolně jít. Rozhodně bych nerad, aby ten článek vyzněl tak, že Pospíšil je obecně proti rozhodčím soudům.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Armádní nákupy zdržuje špinavý konkurenční boj, říká bývalý šéf vyzbrojování

Kvůli odkládanému a nakonec zrušenému nákupu izraelských radarů MADR pro armádu ho několikrát prošetřovala policie....

Ze svobody do totality. Dóm v Brně připomíná projekcemi minulý režim

Život v totalitním Československu od roku 1948 až do sametové revoluce přibližuje nový multimediální projekt Totalita....

Premium

Kapitola tunel Blanka uzavřena. Soudy okolo předražené stavby pokračují

Celkový účet za nepostradatelný tunelový komplex se vyšplhal na téměř 42 miliard korun. Po čtyřech letech zkušebního...

Česko pozastavilo licence na vývoz vojenského materiálu do Turecka

Česká republika v pondělí s okamžitou platností pozastavila vývozní licence na vojenský materiál do Turecka, uvedl...

Najdete na iDNES.cz