Pozemkový král koupil parlamentní televizi 24cz

  8:37aktualizováno  8:37
Multimilionář Miloš Červenka ovládl parlamentní televizi 24cz. Podnikatel se loni zapletl do korupční aféry "biolíh" i do kauzy podivných prodejů lukrativních parcel v Praze od Pozemkového fondu. Televize přenáší dění ve Sněmovně i Senátu a také v europarlamentu. Její sledovanost není zatím měřena.

Obchodník s pozemky Miloš Červenka jedná o prodeji poloviny svého majetku, jehož součástí je i parlamentní televize 24cz. Novým majitelem má být největší finanční skupina v zemi – PPF. | foto: Lukáš ProcházkaMF DNES

"V televizi vlastním majoritu," potvrdil v rozhovoru pro MF DNES Miloš Červenka. Transakce v řádu několika desítek milionů korun doposud nebyla zveřejněna.

Červenka nyní chystá kolem televize investice a její provozovatel si již zažádal o licenci na další televizi, tentokrát na zpravodajský kanál s názvem 24 Plus.

Televize, které vysílají na satelitu, kabelu a ve zkušebním digitálním okruhu, jsou podle něho součástí nově založené multimediální divize jeho doposud čistě developerské společnosti MCA.

Špatná pověst Miloše Červenky

Pětačtyřicetiletý právník, obchodník a milovník architektury, je muž se špatnou pověstí. Má v Praze a okolí 400 hektarů pozemků, z toho část získal obchodováním s restitučními nároky a od Státního pozemkového fondu. Byl v podezření, že parcely získával moc snadno, a musel uplácet. To však on i fond odmítají. Do problémů se dostal i kvůli akci Biolíh, kdy si od jejího hlavního aktéra, lobbisty Františka Vybírala, koupil jako provokaci údajný policejní spis na svou osobu. Za to byl obviněn z korupce a loni pobyl několik měsíců ve vazbě. V 80. letech studoval v Moskvě a Pekingu, v 90. letech byl správcem majetku Václava a Olgy Havlových.

Na scéně bývalý majitel Novy
Důležitou roli v celé expanzi pozemkového krále hrají peníze od nejbohatšího Čecha, majitele skupiny PPF, Petra Kellnera.

PPF banka už v lednu přefinancovala všechny podnikatelovy půjčky v hodnotě zhruba jedné miliardy korun, které do té doby platila českošvýcarská skupina Appian.

Drtivá většina peněz je v pozemcích v Praze a okolí a šla i do přípravy gigantických projektů. Červenka se však s Appianem letos nečekaně rozešel a na scénu vstoupila PPF. Na půjčku pak navázala jednání o jejím vstupu do Červenkových firem.

Právě rozhovory o případném vstupu vede Kellnerova investiční skupina PPF Investments.

Jednání by měla skončit v nejbližších týdnech, PPF je však nechce komentovat. Červenka pouze potvrdil, že jednání s partnerem probíhají. Podle informací MF DNES se nyní dojednává, jak by měla vypadat struktura firem, do níž má Kellnerova firma vstoupit. Červenka totiž vlastní pozemky, developerské projekty a multimediální divizi přes MCA, ale i další téměř tři desítky firem. Záměrem je vytvořit novou firmu, v níž by měl Červenka a PPF Investments "paritní zastoupení".

Komu patří televize
Důvodem, proč se obchodník s pozemky s puncem obvinění z korupce vrhl do mediálního byznysu, je prý potřeba komunikovat s politiky. "Proč jsme koupili televizi? Když chcete stavět projekt na tři čtvrtě milionu metrů čtverečních, je to vlastně malé městečko a tam je politické skoro všechno. Cítili jsme, že potřebujeme komunikační kanál. A také to byla velmi výhodná investice," uvedl Červenka.

Televizi získal složitou transakcí, kterou doposud v oficiálních listinách nelze dohledat.

Červenka přes svou firmu Atrident koupil majoritu ve společnosti Espanta, která je třetinovým majitelem firmy Region Media, která vlastní licenci na 24cz. Espanta, dříve vlastněná stoprocentně ředitelem televize Janem Fulínem, však už předtím vykoupila opce na zbylý 66procentní podíl v Region Media, který patřil zakladatelům Leoši Pohlovi a Martinovi Müllerovi.

"Opce jsme prodali Espantě na podzim a dnes už s televizí nemáme nic společného," potvrdil Pohl. K přímému prodeji podílů nedošlo proto, že podle nového mediálního zákona je možný prodej podílů po pěti letech. Tato lhůta uplyne až za tři roky. Červenkova společnost zároveň vyplatila všechny pohledávky 24cz, které dosahovaly podle informací MF DNES zhruba 20 milionů korun, a nyní financuje provoz televize.

Podle informací MF DNES se PPF přiblížila k 24cz již podruhé. Poprvé to bylo před dvěma lety, kdy projekt parlamentní televize počítal s financováním z koncesionářských poplatků, tento záměr i obchod s PPF však nakonec zkrachovaly. Fulín potvrdil, že 24cz se v souvislosti s novým vlastníkem chystá "na obohacení programu i modernizaci technologií".

Televizi 24 Plus orientovanou na zpravodajství, publicistiku a politické analýzy by chtěl v případě získání licence rozjet v druhé polovině letošního roku. Červenkova multimediální divize se má pak dále rozšířit. "Připravujeme další investice, například do internetu i jiných médií," říká podnikatel. Kromě internetových portálů zaměřených na stavební projekty a architekturu by mělo jít pravděpodobně i o tematicky podobné časopisy.

Foster a spol.
Červenkovým snem je dotáhnout do vítězného konce své projekty "nových městeček" v Praze a okolí, především v Újezdu u Průhonic, Slivenci a Trojmezí u Hostivaře. Na posledně jmenovaném projektu by se měl podílet britský uznávaný architekt Norman Foster.

Další z jeho projektů, v pražském Suchdole, má nést rukopis tuzemského slavného architekta Bořka Šípka. Podle Červenky se celkové náklady jeho developerských projektů pohybují kolem 25 až 28 miliard korun.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Čunek nekandiduje na předsedu lidovců. Zaměří se na krajskou politiku

Jiří Čunek - KDU-ČSL (Vsetín)

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek nebude kandidovat na předsedu lidovců. Chce se zaměřit především na...

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Ostatky matky Zdeny Mašínové lze exhumovat, když se zjistí místo uložení

Zdena Mašínová

Pražský magistrát změnil původně zamítavý postoj a oznámil, že se nebrání vyzvednutí ostatků matky Zdeny Mašínové z...

Najdete na iDNES.cz