Pozemkový fond rozdával půdu za pakatel

  1:00aktualizováno  1:00
Pozemkový fond přihrál několika spekulantům až miliardové zisky. Lukrativní parcely vydával s odhadní cenou od 50 haléřů za metr čtvereční. Tržní cena přitom často přesahuje tisíc korun.

Nikomu jsem nepomáhal, tvrdí ministr Zgarba. Ilustrační foto. | foto: Dan MaternaMF DNES

ČTĚTE TAKÉ:
Zgarba kvůli spekulacím sám čelí podezření
Ministr kvůli skandálu odvolal tři šéfy fondu

Jak to celé fungovalo? Sedmapadesátiletý podnikatel Karel Wimětal z Brna objíždí už čtyři roky restituenty. Kupuje od nich nároky na vrácení pozemků, které jim za totality ukradli komunisté.

Až do letošního června byl sám jedním z 90 tisíc restituentů, jimž stát ještě pozemky nestihl vrátit. Proto Wimětal už na jaře podal na Pozemkový fond žaloby.

Na získání pozemků přitom Wimětal už moc času neměl. Letos 31. prosince totiž platí takzvaná restituční tečka, tedy konec vracení majetku. (Přitom stát dosud nevydal pozemky za skoro dvě miliardy korun čtvrtině žadatelů.)

Zhasínáme, berte si
Letos 7. června ve vší tichosti přijalo Prezidium Pozemkového fondu v čele s ministrem zemědělství Petrem Zgarbou ojedinělé pravidlo: vrátíme pozemky všem, kteří nás žalují.

O přelomovém rozhodnutí, které fond nazval "zvláštní režim", však vědělo jen pár lidí. Jako by se zhaslo a dovolilo každému vzít si, co chce. O té tmě vědělo jen pár vyvolených.

Pro "zhasnutí" tehdy hlasovali všichni členové vedení kromě Zgarby, jenž se zdržel. Jedním z lidí, kteří o novince věděli, byl právě Wimětal. "Dnes z internetu a odevšad máte tolik informací, že se dozvíte ledasco," říká.

Z milionů udělali miliardy
Byl to obchod jeho života: jako první získal 17. června louky pod sjezdovkami v Bedřichově v Jizerských horách. Další pozemky rychle dostává v Brně-Bohunicích, u Chebu, v Ostrově u Tachova a v Mlýnci pod Přimdou.

Vše na lukrativních místech pod sjezdovkami nebo tam, kde se dá v budoucnu stavět. Třeba za pozemky v hodnotě 19 milionů korun u dálnice na Tachovsku může v budoucnu dostat více než 400 milionů korun. Stane se to v okamžiku, kdy se na dnešních polích bude moci stavět a cena půdy raketově vyletí nahoru.

Co teď bude dělat s výhodně položenými pozemky? Například s vlekaři v Jizerských horách se dohodl.

Ale pozor: kromě bedřichovských sjezdovek Wimětal vlastní také půdu pod plánovaným běžeckým areálem v libereckém Vesci, kde se má konat mistrovství světa v běžeckém lyžování Ski 2009. "Tyto pozemky prodám Liberci," plánuje podnikatel.

Z místních však nikdo nedokáže pochopit, jak mohl člověk z Brna dostat v restitucích sto procent všech pozemků.

O jedinečné šanci, jak přijít lacině k lukrativním pozemkům, ví i Gabriel Večeřa. Získává 38 hektarů v Praze-Uhříněvsi, kde se mají stavět rodinné domky, dalších 66 hektarů ve stejné obci dostává dohromady se společníkem Václavem Benediktem.

Za metr čtvereční platí tři koruny, cena stavební parcely tu bude 1700 korun. Z dvou milionů tak obratem udělali 1,1 miliardy korun.

Ministrův kamarád
Podnikatel Večeřa získává ve "zvláštním režimu" i další pozemky po celé republice. A to přes firmy, v nichž sám figuruje: společnosti AGRO Měřín (předseda představenstva) získává u Žďáru nad Sázavou 2,4 hektaru pozemků, firma Landštejn (jednatel) dalších 17 hektarů u Jindřichova Hradce.

Během tří týdnů "zvláštního režimu" si zhruba dvacet lidí stejně jako Wimětal a Večeřa rozebere 630 hektarů. Přesně 30. června vedení Pozemkového fondu celou operaci zastavilo. Nejvíce na ní vydělal Karel Wimětal, který získal celou třetinu pozemků - 228 hektarů.

"Je zde podezření, že pozemky získala skupina spekulantů. Spekulativní obchody v nejlukrativnějších částech republiky nejsou můj šálek kávy," vysvětluje ukončení akce ministr Zgarba, když vše vyjde najevo.

Jenže i ministr čelí podezření, že získávání pozemků spekulantům usnadnil. Podnikatel Gabriel Večeřa je ministrův známý z Vysočiny. 

A na ministerstvu má Večeřa dobré kontakty, vždyť se zná nejen se Zgarbou, ale také s jeho náměstkem Zdeňkem Růžičkou. Ten pracoval jako ředitel společnosti AGRO Měřín, ve které je šéfem představenstva právě Večeřa. Kromě toho Růžička s Večeřou přímo spoluvlastní pozemky u dálnice D1 poblíž Měřína.

Večeřa získal pozemky na okraji Prahy několik hodin před skončením akce "zvláštní režim". Ministr Zgarba odmítá, že mu pomáhal. Od začátku byl proti takovému způsobu restitucí.

Proti němu mluví skutečnost, že trvalo celé tři týdny, než "zvláštní režim" zrušil. "Musel jsem nejprve obejít a přesvědčit lidi z vedení fondu," argumentuje Zgarba, který se zlobí na spekulanty, že dostali přednost před ostatními restituenty.

Pointu měl celý příběh o kšeftování s pozemky o čtyři měsíce později, počátkem listopadu ve Sněmovně: opoziční ODS navrhla, aby se restituční tečka odložila o čtyři roky až do roku 2009. Aby stát stačil vrátit pozemky ještě 90 tisícům žadatelů.

Ale ministr Zgarba a s ním celá vláda návrh smetli ze stolu. Oficiální důvod - aby se předešlo spekulacím.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Policista vysoudil necelých dvě stě tisíc za stíhání, stát se brání

Soud (ilustrační foto)

Policistu obžalovali ze znásilnění dívky z Duchcova na Teplicku, soudy ho ale očistily. Sám se loni začal soudit kvůli...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Ujíždí nám vlak. Konkurenceschopnost Česka podle analýzy MPO neroste

Ekonomické fórum v Davosu.

Česko v posledních letech ustrnulo ve zvyšování konkurenceschopnosti. Ačkoli patří mezi nejkonkurenceschopnější...

Najdete na iDNES.cz