V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

  20:44aktualizováno  11. listopadu 14:50
Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach z požáru byl cítit až v Praze, hasiči proto několik hodin doporučovali obyvatelům metropole a obcí v okolí místa požáru nevětrat. Při požáru nebyl nikdo zraněn, příčina je v šetření.

Boj s ohněm trval nepřetržitě od včerejších osmi hodin večer do šesti ráno, kdy hasiči dostali plameny pod kontrolu. V pět hodin odpoledne byl pak požár definitivně uhašen.

„V 16:41 velitel zásahu ohlásil plnou likvidaci požáru. V současnosti balíme použitý materiál,“ řekl iDNES.cz mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gebrian. Podle něj šlo v Praze-západ o třetí největší požár od roku 2010. Letos museli hasiči likvidovat podobně velký požár v únoru v Mochově, kde hořel areál bývalých mrazíren.

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20. hodinou, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných.

Stoupající kouř z požáru nebyl nebezpečný. Všechno kontrolovala chemická laboratoř, která v okolí provádí pravidelná měření. Původně vítr foukal mimo obydlené oblasti, takže nebyla nutná evakuace. Během neděle se ale změnilo počasí, vítr se začal otáčet a rozšířil se na okolní obce a Prahu. Hasiči proto vydali obyvatelům metropole a obcí kolem místa požáru doporučení nevětrat. To kolem 15. hodiny odvolali.

11.listopadu 2018 v 14:39, příspěvek archivován: 11.listopadu 2018 v 14:47

Veškerá opatření kvůli zápachu jsou zrušena i na území hl. m. Prahy. Obyvatelé již můžou větrat a vycházet ven, žádné nebezpečí nehrozí.

Bagr zvedal spadlou střechu

Na likvidaci požáru se celkem podílelo 36 jednotek hasičů ze Středočeského kraje a Prahy, tedy asi 250 hasičů. Hasičům pomáhalo 81 kusů techniky a další speciální stroje.

Na řadu přišla i těžká technika. Od pěti ráno byl v neděli na místě bourací bagr ze Zbirohu. Ten postupně ukusuje části obvodové zdi a zvedá spadlou střechu. Její kusy překrývají ohniska požáru a stéká po nich voda. 

„Hasiči používají hasicí monitory, které zaměřují na vybraná místa, a současně jsou také na výškových plošinách. Střechu nadzvedává bagr, aby se k plamenům dostala voda. Odtékající proudy také zachycujeme pomocí norných stěn a sorbetu,“ popsal ráno Gabriel. 

K požáru v Letech nedaleko Řevnic povolali hasiči také pásové rypadlo z Hlučína, které dorazilo za policejního doprovodu. Dvě ramena bourala trosky haly, aby měli hasiči dostatečný přístup pod sutiny. Všechno probíhalo souběžně. Na místě byl také tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňoval naftu do cisteren a benzín do agregátů. 

Fotogalerie

Během zásahu jednotkám pomáhal také Český červený kříž, který dodá jídlo a pití. Na místě byla také starostka.

Požár dostali hasiči pod kontrolu až před šestou hodinou ráno, na místě zasahovalo 22 profesionálních i dobrovolných jednotek, více než 40 vozidel a přibližně 130 hasičů. Čísla ještě navyšoval záchranný útvar s těžkou technikou.

Zásah hasičů komplikoval také nedostatek vody, kterou na místo dováželi kyvadlově přes úzké cesty. Před šestou hodinou začaly také částečné demoliční práce. Statik konstatoval, že budova je nebezpečně narušená a musí k zemi. 

Svatomartinský průvod a lampiony štěstí

V obci byl v sobotu večer lampionový průvod, v jeho závěru podle informací iDNES.cz lidé vypouštěli tzv. lampiony štěstí. Jestli svatomartinské veselí s požárem souvisí nechtěl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel komentovat.

„Vyšetřovatelé budou na zjišťování příčiny požáru teprve pracovat a zatím by šlo jen o spekulace. Zástupce provozovatele odhadl škodu na uskladněném materiálu na pět milionů korun a další škoda bude ještě na hale samotné, experti budou škody na budově sčítat během neděle,“ řekl mluvčí středočeských hasičů.

Hala slouží jako sklad kovového odpadu. Během zásahu se postupně zvyšoval také stupeň nebezpečí, který hasiči vyhlašují, a zastavil se na třetím stupni ze čtyř. Ten se vyhlašuje jen během mimořádných situací. 

Na pomoc svým středočeským kolegům vyjela během noci také jednotka z pražské modřanské stanice. 

Lety (Praha - západ)

Lety (Praha - západ)

Mapy poskytuje freytag & berndt vydavatel nejrozsáhlejšího obrazového vlastivědného průvodce o naší zemi Český atlas.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Na Václavském náměstí se zapálil muž, je ve vážném stavu v nemocnici

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava polil hořlavinou a...

V Praze na Václavském náměstí u sochy svatého Václava se kolem 15. hodiny polil hořlavinou a zapálil čtyřiapadesátiletý...

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Další z rubriky

Zubařka nedostala dotaci od města, přestala proto ošetřovat místní pacienty

zuby, zubař, ilustrace

Když se obyvatelé města Studénka chtěli registrovat k nové zubařce, zastavila je cedule s překvapivým až diskriminačním...

Rath mluvil u soudu třetí den. Přišlo i na miliony od Kottových

Bývalý hejtman Středočeského kraje David Rath přichází ke krajskému soudu v...

Třetí den pokračovala výpověď bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha ve druhé části jeho korupční kauzy u...

Rektoři i školské organizace stojí za Plagou. Jeho odvolání si nepřejí

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga se zúčastnil ve Strakově...

Pedagogická komora, vysokoškolští rektoři i společnost EDUin podporují ministra školství za ANO, Roberta Plagu. Uvedli...

Najdete na iDNES.cz