V Letech u Prahy hořel sklad odpadu, hasiči požár likvidovali 21 hodin

  20:44aktualizováno  11. listopadu 14:50
Téměř 21 hodin likvidovali hasiči v Letech u Prahy požár haly se 600 tunami elektroodpadu určeného k recyklaci. Zápach z požáru byl cítit až v Praze, hasiči proto několik hodin doporučovali obyvatelům metropole a obcí v okolí místa požáru nevětrat. Při požáru nebyl nikdo zraněn, příčina je v šetření.

Boj s ohněm trval nepřetržitě od včerejších osmi hodin večer do šesti ráno, kdy hasiči dostali plameny pod kontrolu. V pět hodin odpoledne byl pak požár definitivně uhašen.

„V 16:41 velitel zásahu ohlásil plnou likvidaci požáru. V současnosti balíme použitý materiál,“ řekl iDNES.cz mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gebrian. Podle něj šlo v Praze-západ o třetí největší požár od roku 2010. Letos museli hasiči likvidovat podobně velký požár v únoru v Mochově, kde hořel areál bývalých mrazíren.

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20. hodinou, hasiči vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř možných.

Stoupající kouř z požáru nebyl nebezpečný. Všechno kontrolovala chemická laboratoř, která v okolí provádí pravidelná měření. Původně vítr foukal mimo obydlené oblasti, takže nebyla nutná evakuace. Během neděle se ale změnilo počasí, vítr se začal otáčet a rozšířil se na okolní obce a Prahu. Hasiči proto vydali obyvatelům metropole a obcí kolem místa požáru doporučení nevětrat. To kolem 15. hodiny odvolali.

11.listopadu 2018 v 14:39, příspěvek archivován: 11.listopadu 2018 v 14:47

Veškerá opatření kvůli zápachu jsou zrušena i na území hl. m. Prahy. Obyvatelé již můžou větrat a vycházet ven, žádné nebezpečí nehrozí.

Bagr zvedal spadlou střechu

Na likvidaci požáru se celkem podílelo 36 jednotek hasičů ze Středočeského kraje a Prahy, tedy asi 250 hasičů. Hasičům pomáhalo 81 kusů techniky a další speciální stroje.

Na řadu přišla i těžká technika. Od pěti ráno byl v neděli na místě bourací bagr ze Zbirohu. Ten postupně ukusuje části obvodové zdi a zvedá spadlou střechu. Její kusy překrývají ohniska požáru a stéká po nich voda. 

„Hasiči používají hasicí monitory, které zaměřují na vybraná místa, a současně jsou také na výškových plošinách. Střechu nadzvedává bagr, aby se k plamenům dostala voda. Odtékající proudy také zachycujeme pomocí norných stěn a sorbetu,“ popsal ráno Gabriel. 

K požáru v Letech nedaleko Řevnic povolali hasiči také pásové rypadlo z Hlučína, které dorazilo za policejního doprovodu. Dvě ramena bourala trosky haly, aby měli hasiči dostatečný přístup pod sutiny. Všechno probíhalo souběžně. Na místě byl také tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňoval naftu do cisteren a benzín do agregátů. 

Fotogalerie

Během zásahu jednotkám pomáhal také Český červený kříž, který dodá jídlo a pití. Na místě byla také starostka.

Požár dostali hasiči pod kontrolu až před šestou hodinou ráno, na místě zasahovalo 22 profesionálních i dobrovolných jednotek, více než 40 vozidel a přibližně 130 hasičů. Čísla ještě navyšoval záchranný útvar s těžkou technikou.

Zásah hasičů komplikoval také nedostatek vody, kterou na místo dováželi kyvadlově přes úzké cesty. Před šestou hodinou začaly také částečné demoliční práce. Statik konstatoval, že budova je nebezpečně narušená a musí k zemi. 

Svatomartinský průvod a lampiony štěstí

V obci byl v sobotu večer lampionový průvod, v jeho závěru podle informací iDNES.cz lidé vypouštěli tzv. lampiony štěstí. Jestli svatomartinské veselí s požárem souvisí nechtěl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel komentovat.

„Vyšetřovatelé budou na zjišťování příčiny požáru teprve pracovat a zatím by šlo jen o spekulace. Zástupce provozovatele odhadl škodu na uskladněném materiálu na pět milionů korun a další škoda bude ještě na hale samotné, experti budou škody na budově sčítat během neděle,“ řekl mluvčí středočeských hasičů.

Hala slouží jako sklad kovového odpadu. Během zásahu se postupně zvyšoval také stupeň nebezpečí, který hasiči vyhlašují, a zastavil se na třetím stupni ze čtyř. Ten se vyhlašuje jen během mimořádných situací. 

Na pomoc svým středočeským kolegům vyjela během noci také jednotka z pražské modřanské stanice. 

Lety (Praha - západ)

Lety (Praha - západ)

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store © freytag & berndtSHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Další z rubriky

Den otců: v Česku se moc neslaví, mužům by se ale více pozornosti líbilo

tatínek a syn

Zatímco v mnoha zemích je Den otců již tradičním svátkem, v Česku doposud příliš nezdomácněl. Dvě třetiny lidí jej sice...

Dívka se narodila s poškozeným mozkem. Lékaři chybovali, rodiče se soudí

Nemocná Lucie se svou maminkou (20. 5. 2018)

Desetiletá Lucie je po komplikovaném porodu vážně postižená. Je ochrnutá, téměř neslyší a má poruchu zraku. Nepolyká...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Najdete na iDNES.cz