Národní muzeum hořelo. Hasiči museli rozebrat střechu

  2:40aktualizováno  15:44
Střechu Národního muzea v centru Prahy zachvátil v noci požár. Hasičský záchranný sbor vyhlásil mimořádný stupeň poplachu, na Václavské náměstí vyrazily jednotky z celé metropole. Oheň už uhasily, hořelo na 200 metrech čtverečních. V nemocnici skončil pracovník ostrahy muzea, který se nadýchal zplodin.

Na Václavské náměstí se krátce po půl druhé ráno sjeli všichni hasiči, kteří v Praze sloužili. Celkem tam zasahovalo na 150 hasičů z dvanácti profesionálních a osmi dobrovolných jednotek. „Po lešení a žebřících jsou natažené vodní proudy. Ze střechy se ozývá zvuk motorových pil,“ líčil přímo z místa reportér iDNES.cz. Nad muzeem létal i policejní vrtulník.

Ve 3:25 hasiči oznámili, že mají požár pod kontrolou. Rozebrali střešní krytinu a hledali ohniska požáru. Podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové hořela střecha a podkroví pravého křídla muzea, oheň zachvátil plochu o přibližné rozloze 200 metrů čtverečních.

Neorenesanční budova z roku 1891 právě prochází rekonstrukcí, znovu se má otevřít až v říjnu 2018. Muzejní exponáty uvnitř v této době nejsou.

Muzeum je kvůli rekonstrukci prázdné, sbírkám nic nehrozí

„Je to trochu štěstí v neštěstí, protože kdyby se to stalo před několika lety, byl by to o hodně větší problém,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš.

Požár muzea si vyžádal mimořádné nasazení

Škody nakonec nebyly tak velké, jak se zpočátku zdálo. „Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb,“ řekl po prohlídce historické budovy ministr kultury Daniel Herman.

Mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová později doplnila, že požár způsobil předběžnou škodu ve výši zhruba deset milionů korun.

Ředitel muzea Lukeš pro iDNES.cz připustil, že požár mohl souviset s probíhajícími opravami. „Zřejmé je, že požár vznikl v podstřeší historické budovy směrem do Čelakovského sadů. Pravděpodobně souvisí se stavební činností a pravděpodobně s elektroinstalací, ale to jsou jen spekulace,“ řekl Lukeš.

Podle ředitele muzea je budova během rekonstrukce pojištěna na jednu miliardu korun a odpovědnost plně nese konsorcium stavebních firem M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos, které provádějí rekonstrukci.

Fotogalerie

„Střecha je v plánu rekonstrukce, trošku nám to hraje do karet, protože tam ještě opravy neproběhly. Dopad na harmonogram prací tak nemusí být velký,“ uvedl Lukeš.

Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha, který za celé sdružení M-P-I komunikuje s médii, požár hodnotí opatrněji.

„Souvislost požáru s probíhající rekonstrukcí nelze potvrdit ani vyloučit. Na stavbě jsme zavedli protipožární opatření a čtyřiadvacetihodinovou požární hlídku. Dopad požáru na harmonogram a výslednou cenu rekonstrukcí zatím nelze stanovit,“ řekl Kostiha ČTK.

Příčinu požáru vyšetřují policisté, kteří na místě odebrali vzorky a odeslali je na expertizu do Kriminalistického ústavu.

Podle ČTK se za nejpravděpodobnější příčinu zatím považuje závada na elektroinstalaci, podle předběžného ohledání se mohl přehřát ventilátor nebo přístroj na likvidaci azbestu. Hořet zřejmě začalo v jedné místnosti o velikosti zhruba tři krát tři metry, odkud se oheň rozšířil do druhé, zhruba stejně velké místnosti. Následně prohořela střecha, která se ale stejně měla v rámci rekonstrukce sejmout.

Policie původně uvedla, že se pohřešuje jeden ze stavebních dělníků. Zpráva se nakonec nepotvrdila, v budově nikdo nezůstal. „Pravděpodobně šlo o to, že se dělník zapomněl odhlásit při odchodu z pracoviště,“ uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Záchranná služba odvezla do nemocnice pracovníka ostrahy muzea, který se nadýchal jedovatých zplodin. Právě on požár v 1:32 ohlásil. Příčinu požáru objasňují vyšetřovatelé hasičů a policie spolu s firmou. Podle velitele zásahu se na patře, kde hořelo, v době vzniku požáru nikdo nenalézal.

„První jednotka byla na místě v řádu minut, operační středisko na místo vyslalo 19 jednotek. Orientace v budově byla velmi složitá, právě kvůli rekonstrukci,“ uvedl po šesté hodině velitel zásahu nadporučík Miloš Němec.

Magistrála je průjezdná

Kvůli zásahu policie uzavřela okolní ulice včetně pražské magistrály, která protíná Václavské náměstí přímo před budovou muzea. Provoz stál nejprve v obou směrech, v půl čtvrté ráno se auta mohla opět rozjet ve směru k hlavnímu nádraží.

„Magistrála ve směru k hlavnímu nádraží je zcela průjezdná, v opačném směru se dá projet dvěma jízdními pruhy,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Praha v noci na pátek zažila mimořádný stupeň požárního poplachu. V noci zasahovalo 129 mužů z devatenácti jednotek. Místo profesionálních jednotek, které do posledního hasiče vyrazily k muzeu, drželi ve zbrojnicích službu dobrovolní hasiči.

„Moje veliké poděkování patří hasičskému záchrannému sboru. Zásah hasičů byl naprosto profesionální, rychlý a zabránil mnohem větším škodám na této národní kulturní památce,“ poděkoval hasičům ředitel muzea Lukeš.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Lidé uvěřili v rituální vraždu. Od známé justiční křivdy uplynulo 120 let

Anežka Hrůzová (na domnělé fotografii) a její údajný vrah Leopold Hilsner

Proces s Leopoldem Hilsnerem je tím nejznámějším, co tehdejší krajský soud v Kutné Hoře zažil. Dnes strohá budova soudu...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Najdete na iDNES.cz