Národní muzeum hořelo. Hasiči museli rozebrat střechu

  2:40aktualizováno  15:44
Střechu Národního muzea v centru Prahy zachvátil v noci požár. Hasičský záchranný sbor vyhlásil mimořádný stupeň poplachu, na Václavské náměstí vyrazily jednotky z celé metropole. Oheň už uhasily, hořelo na 200 metrech čtverečních. V nemocnici skončil pracovník ostrahy muzea, který se nadýchal zplodin.

Na Václavské náměstí se krátce po půl druhé ráno sjeli všichni hasiči, kteří v Praze sloužili. Celkem tam zasahovalo na 150 hasičů z dvanácti profesionálních a osmi dobrovolných jednotek. „Po lešení a žebřících jsou natažené vodní proudy. Ze střechy se ozývá zvuk motorových pil,“ líčil přímo z místa reportér iDNES.cz. Nad muzeem létal i policejní vrtulník.

Ve 3:25 hasiči oznámili, že mají požár pod kontrolou. Rozebrali střešní krytinu a hledali ohniska požáru. Podle mluvčí pražských hasičů Pavlíny Adamcové hořela střecha a podkroví pravého křídla muzea, oheň zachvátil plochu o přibližné rozloze 200 metrů čtverečních.

Neorenesanční budova z roku 1891 právě prochází rekonstrukcí, znovu se má otevřít až v říjnu 2018. Muzejní exponáty uvnitř v této době nejsou.

Muzeum je kvůli rekonstrukci prázdné, sbírkám nic nehrozí

„Je to trochu štěstí v neštěstí, protože kdyby se to stalo před několika lety, byl by to o hodně větší problém,“ řekl ředitel muzea Michal Lukeš.

Požár muzea si vyžádal mimořádné nasazení

Škody nakonec nebyly tak velké, jak se zpočátku zdálo. „Hořelo podstřeší, které tak jako tak musí projít rekonstrukcí. Ani voda hasičů nenadělala v historických sálech větší škody. A to včetně maleb,“ řekl po prohlídce historické budovy ministr kultury Daniel Herman.

Mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová později doplnila, že požár způsobil předběžnou škodu ve výši zhruba deset milionů korun.

Ředitel muzea Lukeš pro iDNES.cz připustil, že požár mohl souviset s probíhajícími opravami. „Zřejmé je, že požár vznikl v podstřeší historické budovy směrem do Čelakovského sadů. Pravděpodobně souvisí se stavební činností a pravděpodobně s elektroinstalací, ale to jsou jen spekulace,“ řekl Lukeš.

Podle ředitele muzea je budova během rekonstrukce pojištěna na jednu miliardu korun a odpovědnost plně nese konsorcium stavebních firem M-P-I, skládající se z firem Metrostav, Průmstav a Imos, které provádějí rekonstrukci.

Fotogalerie

„Střecha je v plánu rekonstrukce, trošku nám to hraje do karet, protože tam ještě opravy neproběhly. Dopad na harmonogram prací tak nemusí být velký,“ uvedl Lukeš.

Mluvčí Metrostavu Vojtěch Kostiha, který za celé sdružení M-P-I komunikuje s médii, požár hodnotí opatrněji.

„Souvislost požáru s probíhající rekonstrukcí nelze potvrdit ani vyloučit. Na stavbě jsme zavedli protipožární opatření a čtyřiadvacetihodinovou požární hlídku. Dopad požáru na harmonogram a výslednou cenu rekonstrukcí zatím nelze stanovit,“ řekl Kostiha ČTK.

Příčinu požáru vyšetřují policisté, kteří na místě odebrali vzorky a odeslali je na expertizu do Kriminalistického ústavu.

Podle ČTK se za nejpravděpodobnější příčinu zatím považuje závada na elektroinstalaci, podle předběžného ohledání se mohl přehřát ventilátor nebo přístroj na likvidaci azbestu. Hořet zřejmě začalo v jedné místnosti o velikosti zhruba tři krát tři metry, odkud se oheň rozšířil do druhé, zhruba stejně velké místnosti. Následně prohořela střecha, která se ale stejně měla v rámci rekonstrukce sejmout.

Policie původně uvedla, že se pohřešuje jeden ze stavebních dělníků. Zpráva se nakonec nepotvrdila, v budově nikdo nezůstal. „Pravděpodobně šlo o to, že se dělník zapomněl odhlásit při odchodu z pracoviště,“ uvedla mluvčí pražských hasičů Pavlína Adamcová.

Záchranná služba odvezla do nemocnice pracovníka ostrahy muzea, který se nadýchal jedovatých zplodin. Právě on požár v 1:32 ohlásil. Příčinu požáru objasňují vyšetřovatelé hasičů a policie spolu s firmou. Podle velitele zásahu se na patře, kde hořelo, v době vzniku požáru nikdo nenalézal.

„První jednotka byla na místě v řádu minut, operační středisko na místo vyslalo 19 jednotek. Orientace v budově byla velmi složitá, právě kvůli rekonstrukci,“ uvedl po šesté hodině velitel zásahu nadporučík Miloš Němec.

Magistrála je průjezdná

Kvůli zásahu policie uzavřela okolní ulice včetně pražské magistrály, která protíná Václavské náměstí přímo před budovou muzea. Provoz stál nejprve v obou směrech, v půl čtvrté ráno se auta mohla opět rozjet ve směru k hlavnímu nádraží.

„Magistrála ve směru k hlavnímu nádraží je zcela průjezdná, v opačném směru se dá projet dvěma jízdními pruhy,“ řekl iDNES.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Praha v noci na pátek zažila mimořádný stupeň požárního poplachu. V noci zasahovalo 129 mužů z devatenácti jednotek. Místo profesionálních jednotek, které do posledního hasiče vyrazily k muzeu, drželi ve zbrojnicích službu dobrovolní hasiči.

„Moje veliké poděkování patří hasičskému záchrannému sboru. Zásah hasičů byl naprosto profesionální, rychlý a zabránil mnohem větším škodám na této národní kulturní památce,“ poděkoval hasičům ředitel muzea Lukeš.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

ANO stále vládne české politické scéně. ODS se přiblížila k Pirátům

Únorový volební model Centra pro veřejné mínění. (22. února 2019)

Únorové volby do Sněmovny by podle Centra pro výzkum veřejného mínění vyhrálo ANO se zhruba třicetiprocentním ziskem...

Tragédii dělilo 34 metrů. Expres vjel v Ejpovicích do cesty dalšímu vlaku

Vlaky, které zastavily v Ejpovicích jen kousek od sebe.

V pátek mohlo na české železnici dojít k velké vlakové tragédii. Večer v 19:20 hodin v Ejpovicích nedovoleně projel...

Mynář dostal z EU miliony na zasněžování další sjezdovky. Doteď nefunguje

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář (20. února 2018).

Firma Vratislava Mynáře dostala dvoumilionovou dotaci na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Černou nádrž v...

Najdete na iDNES.cz