U hořícího letadla dokážeme být do tří minut, říká šéf letištních hasičů

  15:23aktualizováno  15:23
Tragicky skončilo v neděli nouzové přistání ruského letadla na moskevském mezinárodním letišti Šeremeťjevo. Po nárazu začalo hořet a tragédii nepřežilo 41 lidí. Ředitel Hasičského záchranného sboru Letiště Praha Pavel Hošek pro iDNES.cz komentoval, jak jsou na podobné události připraveni u nás a jak celý sbor na Letišti Václava Havla funguje.

Pohled do hasičských garáží na pražském letišti. V popředí vozidlo Rosenbauer Panther HRET. | foto: Tereza Šírová, Technet.cz

Hasičský záchranný sbor Letiště Praha má čtyři směny a v každé slouží dvacet hasičů, z toho jeden velitel. „Minimální stav pro každý den je 1+15, a to v době, kdy se například čerpají dovolené. I to je dostatečný počet na to, abychom byli schopni zasáhnout při jakékoliv mimořádné letecké události,“ uvedl Hošek.

Fotogalerie

Hošek rozdělil jejich pohotovosti na místní a plné. „Místní pohotovost dává kapitán vědět, když mu svítí nějaká kontrolka a přesně není jasné, o co jde. V takovém případě naše jednotka vyjede před hasičskou stanici a čeká na další pokyny,“ konkretizoval jejich postup.

„Kdyby se něco podobného, co se stalo v Moskvě, odehrálo u nás, bylo by to charakterizované zcela jistě jako plná pohotovost. Okamžitě bychom tedy najeli k dráze, kde by letadlo přistávalo. Pražští hasiči by navíc poslali na pomoc minimálně pět dalších družstev a pět velkoobjemových cisteren,“ dodává k připravenosti místních hasičů. 

Letiště má k dispozici dvě záchranné stanice, které jsou přímo v letištním areálu. Od chvíle, kdy dostanou informaci o jakékoliv události musí do 45 sekund vyjet a mezi druhou a třetí minutou začínají s hašením.

Na letišti mají také pro podobné případy speciální techniku. Ani ne dva roky stará vozidla Rosenbauer Panther jsou speciálně určena k zásahu u letadla. Mají pohyblivá ramena i velké zásoby vody a lze díky nim také pokládat speciální pěnu na rozlité hořící palivo.

Zásahová vozidla Panther ve službách Letiště Praha:

Hošek je tedy přesvědčen, že hasiči na pražském letišti jsou na podobné události připraveni. „Nutný je však včasný zásah. Pokud je hořící letadlo přímo na dráze, tak jsme u něj nejpozději do tří minut. Pokud by se stala nehoda někde mimo dráhy, tak dojezdový čas může být samozřejmě delší,“ komentuje Hošek možné komplikace.

Při zásahu je podle něj nejdůležitější organizovat ho tak, aby se zároveň hasil požár a zároveň byla umožněna evakuace cestujících.

Pražští hasiči se dvakrát do roka účastní speciálních výcviků, aby byli na podobné případy maximálně připraveni. Nedávno se údajně vrátili z Velké Británie, kde se učili zasahovat při požáru paliva z letadla. Každý týden mají navíc i své vlastní letištní výcviky.

V Moskvě přistálo letadlo v plamenech. Zahynulo 41 lidí

Během tragédie v Moskvě se údajně někteří cestující místo okamžitého opuštění hořícího prostoru ještě pokoušeli najít svá zavazadla a odejít s nimi. “Žádné zavazadlo nenahradí lidský život,“ komentoval to Hošek. „Posádka musí co nejrychleji dostat cestující mimo nebezpečí. Je nutné seskočit z letadla a odejít od něj co nejrychleji pryč,“ dodal.

Otázku, zda bylo podle jeho názoru možné nehodě v Moskvě nějak zabránit, Hošek odmítl komentovat. „Je to velká tragédie, je tam spousta zemřelých a spousta pozůstalých a já do toho vůbec nechci vstupovat. Vyšetřovací týmy na tom jistě intenzivně pracují a já si v žádném případě nedovolím cokoliv kritizovat nebo hodnotit, protože nemám potřebné informace,“ uzavřel rozhovor pro iDNES.cz.

Zásah u hořícího letadla, ze kterého dokonce vypadli cestující, si vyzkoušeli na pražském letišti v dubnu. Podívejte se, jak dramatické cvičení probíhalo:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Podívejte se, co se v Moskvě stalo:


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

Lovci odtahů. Pojišťovny bojují proti předraženým asistenčním službám

Odtahový vůz 2

Jedna asistenční služba ocenila padesátikilometrový odtah z dálnice na 10 tisíc korun. „Na pojišťovnu“ by přitom stál...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Na smíchovském břehu Vltavy se budou cvičně stavět protipovodňové zábrany

Město čekají protipovodňové manévry.

Zejména na smíchovském břehu Vltavy se v sobotu bude cvičit stavba protipovodňových zábran. Cvičení Voda 2019 se kromě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz