V Kopřivnici shořely bývalé haly Tatry, škoda je až sto milionů

  23:10aktualizováno  8. ledna 13:18
V Kopřivnici na Novojičínsku hořela od sobotního večera rozsáhlá budova složená z několika hal. Oheň se hasičům podařilo dostat pod kontrolu po 11 hodinách. Škoda se odhaduje na 80 až 100 milionů korun, podle dosavadních informací se nikdo nezranil.

Zvládnout rozsáhlý oheň se hasičům podařilo až v neděli ráno. „Před dohašovacími a vyšetřovacími pracemi v nejvíce zasažených částech objektu bude objekt prohlédnout povolaným statikem,“ uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Marek Gašparín.

Na místě v neděli po poledni zůstává pět jednotek, zbylé vozy a technika se postupně vrátily na základny. Nejvíce narušené části budovy hasiči strhli dopoledne. Hasiči ještě dohašují lokální ohniska.

„Samotné požářiště bude našim vyšetřovatelům předáno až zítra. Na místě probíhají bezpečnostní práce, objekt je nestabilní. Vyšetřovatelé ho budou moci ohledat až v pondělí,“ řekla iDNES.cz krajská policejní mluvčí Lenka Sikorová. Na místě jsou i nyní policisté, kteří zajišťují vnější perimetr a korigují dopravu.

Požár vypukl v sobotu před 20. hodinou. Na místo hasiči vyslali výškovou techniku určenou na likvidaci požárů střech. Kolem čtvrté hodiny ranní u požáru zasahovalo 46 hasičských aut. „Velkou část techniky představují zejména velkokapacitní hasičské cisterny, které zajišťují kyvadlovou dopravu vody na hašení,“ doplnil Gašparín.

Hasičům práci komplikoval mráz

Likvidaci požáru podle mluvčího značně ztěžovaly nepříznivé klimatické podmínky. Teplota klesla k -15 °C, voda zamrzala na zemi a ledové krusty obalovaly zasahující hasiče i techniku. Led na zemi značně komplikoval pohyb hasičů. Zasahující hasiče ohrožovaly i propadající se části střechy.

Fotogalerie

„Hoří interiér a střecha,“ uvedl k požáru v sobotu v pozdních večerních hodinách mluvčí. Postupně požár zachvátil polovinu budovy o rozloze 170 a 70 metrů. V neděli nad ránem přijel hasiče podpořit hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Příčinu požáru zjišťují vyšetřovatelé. Policisté prošetřují podezření na ohrožení z nedbalosti, za což hrozí šest měsíců až pět let.

Policisté zajistili v sobotu večer podnapilého devětadvacetiletého muže, který se přes výzvu snažil k objektu dostat a pozorovat požár. Muže odvezli na záchytnou stanici, kde naměřili 2,2 promile alkoholu. Muž je podezřelý z přestupku.

Vzhledem k tomu, že hořelo v blízkosti kolejiště v Kopřivnici, byl podle údajů na webu Českých drah přerušen vlakový provoz v úseku Příbor - Veřovice, je tam zavedena náhradní autobusová doprava.

V halách sídlí několik firem

Haly, které v minulosti patřily do areálu automobilky Tatra, nyní už podle Gašparína nejsou součástí areálu automobilky. Objekt využívá několik subjektů, nachází se v něm například provozy zpracování hutního materiálu, výroby oken, skladovací prostory, nebo stanice technické kontroly silničních vozidel.

V areálu sídlí například společnost Gengela, která se zabývá nákupem, skladováním a prodejem hutních výrobků. Jednatel firmy v noci na místě přihlížel boji hasičů s plameny. „Nám oheň zasáhl střechu, ale spíše okrajově. Na střeše bude škoda do dvou milionů korun. Dalších pět až deset milionů korun ale činí škoda na materiálu poškozeného po hašení požáru,“ uvedl Jiří Gengela.

Provoz firmy by požár neměl omezit, „V pondělí bude řešit nahlášení škody na pojišťovně a zajistím si zdroj elektřiny, abychom mohli fungovat i v nejbližších dnech,“ dodal Gengela.

Autoři: , ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Povinné čipy nic neumějí. Registraci psů stát nechal na soukromých firmách

ilustrační snímek

Nový zákon o povinném čipování psů má zajistit větší kontrolu a třeba i pomoci vrátit zaběhnuté zvíře majiteli. Jenže...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz