Povodňové škody jdou do miliard, na pomoc se zatím kutálejí miliony

  14:57aktualizováno  14:57
První odhady škod po červnové velké vodě mluví přibližně o šesti miliardách. Přesná čísla zatím nejsou, následky se stále vyčíslují. Neštěstí druhých vyburcovalo solidaritu těch "na suchu", na sbírkách se vybralo kolem 40 milionů. Další půlmiliardu slíbil stát.

Morava i jih Čech sčítají škody, zatím se blíží šesti miliardám. | foto:  Dan Materna, MAFRA

"Škody zatím stále sčítáme, přicházejí nová a nová čísla, takže cokoliv bych řekla by bylo nepřesné," řekla tisková mluvčí krajského úřadu Moravskoslezského kraje Šárka Vlčková.

Podobně mluví i Svaz obcí a měst, který zatím nemá k dispozici přesné údaje o následcích bleskových povodní. Na jejich stránkách je pouze jihočeská statistika, která sumarizuje údaje z nejpostiženějších obcí.

Kritériem vyčíslení škod jsou poničené domy, kterých je v kraji 430. Nejhůř z nich vychází obec Volyně s pěti desítkami poškozených domů, následují Strunkovice nad Blanicí a Husinec. Ostatní postižené kraje zatím podobné statistiky hotové nemají.

Spoušť, která zůstala po bleskových povodních v Jeseníku nad Odrou.Pokoj, ve kterém zůstal během povodní uvězněný Petr Šrubař.Armáda  pomáhá při povodních

Neziskovkám lidé poslali 40 milionů

Největší humanitární organizace, které zřídily konta na pomoc postiženým, už ze zaslaných peněz poskytly prostředky na pokrytí okamžitých potřeby lidí. "Teď se budou řešit ty dlouhodobější," oznámil Marek Štys, ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni.

LETOŠNÍ BLESKOVÉ POVODNĚ MAJÍ UŽ ČTRNÁCTOU OBĚŤ

Do konce týdne bude rychlá pomoc směřovat hlavně na Jesenicko a další postižená místa. Na kontech Adry, Charity ČR a Člověka v tísni se sešlo zatím již 40 milionů.

Lidé při pomoci postiženým nejčastěji využívali svůj mobil a posílali DMS zprávy. Člověk v tísni jich eviduje na 500 tisíc v celkové hodnotě 13,5 milionu korun. Adra zaznamenala 97 tisíc dárcovských zpráv za 2,6 milionu korun.

Člověku v tísni lidé navíc na konto poslali dalších 19 milionů, půlmilion věnovala společnost ze svého humanitárního fondu. Adra na účtu hlásí 2,5 milionu, což s dárcovskými zprávami dává dohromady více než 5 milionů. Charita má pro postižené na kontě 2,1 milionu korun.

Jak pomoci

Lidé mohou postiženým přispět zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ADRA na číslo 87777, popřípadě zasláním příspěvku na účet nadace Adra 99619961/0300, v.s. 211.

Sbírku zřídila také společnost Člověk v tísni, přispívat můžete na konto Povodně 7202 7202 /0300, nebo DMS POVODNE09 na telefonní číslo 87777.

Rozcestník na další sbírky i jinou formu pomoci najdete zde

Pomoc přichází hlavně od jednotlivců

Naprostá většina dárců jsou jednotlivci. Firmy a instituce zajímají konkrétní projekty, třeba oprava školy. "Větší dary se začínají objevovat, ale devadesát procent jsou jednotliví dárci," řekl Marek Štys.

RODINNÝ DŮM PŘEŽIL VELKOU VODU, ORTEL STATIKA HO ALE POŠLE K ZEMI

Dary soukromých osob se podle něj pohybují průměrně řádově kolem tisícikoruny. Výjimkou ale nejsou ani pěti- nebo desetitísícové dary.

Peníze šly nejdřív na nákup nářadí na odklízení a otloukání vlhkých omítek, dále na rukavice, ochranné pomůcky, kolečka nebo dezinfekci. Na severu Moravy už v některých obcích postoupili od odklízení k sanačním pracím a vysoušení budov. Neziskovky postiženým půjčují vysoušeče, poskytují úklidové prostředky, Člověk v tísni půjčuje i bourací kladiva.

Tomíkovice na Jesenicku po povodniVojáci odklízejí následky povodníŠkody po ničivé záplavě z místního potoka v Hustopečích nad Bečvou (25.června 2009)

Stát zatím pošle víc než půlmiliardu

Rychlé peníze nabízí postiženým i stát. Například domácnost, které velká voda zničila dům, dostane od ministerstva pro místní rozvoj 150 tisíc korun. Kdo takovou pomoc dostane, rozhodne starosta dané obce.

Dalších 30 tisíc dostanou lidé od resortu na pořízení náhrady za zničený majetek. Ministerstvo pro místní rozvoj počítá s celkovou pomocí ve výši 480 milionů korun.

Resort zemědělství plánuje uvolnit 30 milionů korun, které budou mít k dispozici správci vodních toků. Ministerstvo financí zase uvolnilo 54 milionů z rozpočtové rezervy na krizové situace. Z nich je 24 milionů určeno pro Moravskoslezský kraj, který sám po povodních uvolní dalších 70 milionů, 12 pro Olomoucký, 10 pro Zlínský a 8 milionů pro jižní Čechy.

Podle ministerstva pro místní rozvoj červnové záplavy poškodily na Jesenicku 915 objektů, na Přerovsku 562, téměř tisícovku v Moravskoslezském kraji a přes pět set objektů v Jihočeském kraji. Škody ještě ve čtvrtek pomáhalo likvidovat 459 vojáků.

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Greta nedostala Nobelovu cenu za mír, její příznivci tomu nechtějí uvěřit

Nobelovu cenu za mír získal etiopský premiér Abiy Ahmed. Porazil favorizovanou švédskou ekologickou aktivistku Gretu...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

KOMENTÁŘ: Miloš Zeman, sám doma při svíčce. 17. listopadu však může překvapit

Prezident Zeman stráví listopadové oslavy doma při svíčce. Nikomu chybět nebude, říkají jeho odpůrci. Co bychom jako...

První transport židů před 80 lety viděl i Eichmann, vlak vyjel z Ostravy

Byli bohatí a vzdělaní. Židé z Ostravska v prvních transportech neměli být, ale pak si nacisté uvědomili, kolik majetku...

Jablonec dá miliony exprimátorovi, který vypnul kamery. Potrestán nebude

Firma nedávno odvolaného primátora Jablonce Milana Kroupy z ANO dostane od města přes dva miliony korun. A to i přes...

Chřipková sezona bude letos zřejmě vážnější než loni, varují hygienici

Jihomoravští hygienici očekávají, že nadcházející chřipková sezona bude závažnější než ta, která skončila letos na...

Najdete na iDNES.cz