Přívalové deště rozvodnily na Žďársku místní toky, hasiči stavějí hráze

  15:21aktualizováno  21:02
Žďársko na Vysočině zasáhly v pondělí odpoledne přívalové deště, které způsobily rozvodnění některých toků. Kvůli zvýšené hladině byla čtyři hodiny uzavřena cesta mezi obcemi Křižánky a Sněžné. Zaplavení obydlí se hasiči snažili zabránit stavěním hrází. Dopoledne před silnými bouřkami varovali meteorologové.

Voda zaplavila silnici v obci Křižánky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Déšť zvedl hladinu toku v obci Křížánky, místní části Moravské Křižánky, kde hladina vystoupala až na druhý stupeň povodňové aktivity.

"Během chvilky tu spadlo velké množství vody. Pak to přitékalo obrovským proudem z okolních kopců," popsal starosta Křižánek Jan Sedláček.

Hasiči čerpali opakovaně vodu ze sklepů asi desítky domů. Museli pomáhat i účastníkům pohřbu. "Je tady spousta špíny a odpadu lesa a okolních luk," doplnil starosta.

Po bouřlivém úvodu týdne se počasí uklidní, oteplí se

Na prudký liják doplatili také řidiči. Silnice mezi obcemi Křižánky a Sněžné musela být kvůli metrové vodě uzavřena. „Nyní je zde asi 40 hasičů, kteří čekají, jak se bude situace s vodou vyvíjet,“ popsala odpoledne situaci z místa zpravodajka iDNES.cz.

Silnice, přes kterou se přeléval Kyšperský potok, byla nakonec neprůjezdná čtyři hodiny. Po tu dobu policisté odkláněli provoz na objízdné trasy ve směru od Svratky i od Milov.

Problémy byly také v Herálci na Žďársku, kde podle hasičů odpoledne opět nebezpečně stoupala hladina vodního toku. „Hasiči na místě uměle vytvořili odvodňovací kanál, který by měl svádět vodu tak, aby netekla do obydlí. Chránit domy budou hasiči také dalšími hrázemi z pytlů s pískem,“ uvedla odpoledne mluvčí. V podvečer se tam situace začala uklidňovat.

České dráhy odpoledne informovaly, že místo vlaků jezdí autobusy mezi Jeseníkem a Mikulovicemi v Olomouckém kraji. Přívalový déšť tam podemlel koleje a oprava zatím není kvůli počasí možná. Není proto jasné, do kdy výluka potrvá.

Jako v minulých dnech i v pondělí se vyplnila prognóza Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který vydal tři výstrahy v souvislosti s bouřkami a přívalovými dešti.

Od pondělních 13:50 platí výstraha v okresech Chrudim, Žďár nad Sázavou a Jeseník na vysoký stupeň nebezpečí kvůli silným bouřkám s přívalovými dešti. Během hodiny zde podle ČHMÚ naprší 50 až 60 mm srážek (zejména v oblasti kolem stanice Svratouch a Mikulovice).

Radarový snímek srážek

Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz

Silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečí hrozí podle ČHMÚ také na celé Moravě a Slezsku, v kraji Vysočina a v Pardubickém kraji v okresech Svitavy a Ústí nad Orlicí. „Ve východní polovině území se během pondělí vyskytnou místy bouřky, které budou ojediněle doprovázené srážkovými úhrny kolem 40 mm a na východě ojediněle i kroupami,“ stojí ve výstraze platné v pondělí od 10:00 do 23:00 hodin.

Zároveň meteorologové varují na nízký stupeň nebezpečí před vydatným deštěm v Jihočeském kraji. Výstraha od 10:00 hodin v pondělí do 3:00 hodin v úterý se týká okresů Českobudějovického, Českokrumlovského, Jindřichohradeckého a Táborského.

Fotogalerie

Vysočinu potrápily silné bouřky už během neděle, několik domů v obci Svratka na Žďárecku bylo vytopeno. Během pondělního dopoledne hasiči čerpali vodu také z několika zatopených objektů přímo ve Žďáře nad Sázavou, odstraňovali i bahno z komunikace. U Zvolenovic na Jihlavsku pak odstraňovali za použití motorové pily strom na komunikaci.

Bouřky, které v neděli zasáhly většinu České republiky, byly místy intenzivní s přívalovými srážkami přes padesát milimetrů. Podle údajů meteorologů nejvíce napršelo na stanici Svratouch ve Žďárských vrších - 122 mm, což je 122 litrů vody na každý metr čtvereční. Vlivem intenzivních srážek se na postižených místech zvedly hladiny zejména menších vodních toků (o nedělních lijácích čtěte zde).

Krupobití zasáhlo Ústí nad Labem:

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Do konce prázdnin bude teplo, mírně se ochladí až na začátku září

Tropické teploty přilákaly lidi ke koupání na jezu v Jizeře v Přepeři u...

Podle dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu bude konec srpna teplý. Průměrná teplota v příštím...

Je mu osm a je mistrem světa v šachu. Šampióna ale nejvíc baví tělocvik

20.8.2019, Pardubice, J. Bouška-sedmiletý šachový Mistr Světa, Foto:Radek...

Jiří Bouška z Kameniček na Pardubicku má kromě nesporného šachového talentu i srdce bojovníka. Z běloruského Minsku...

Jak vzpomíná na rok 1989? Hostem Rozstřelu bude písničkář Jaroslav Hutka

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

Jeho písničky se staly jedním ze symbolů sametové revoluce. Hostem Rozstřelu bude písničkář, ale také prozaik, básník a...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz