Policie při povodních eviduje čtyři případy rabování. Dva pachatele-recidivisty už zadržela, uvedl na brífinku ústředního krizového štábu policejní prezident Martin Červíček (viz článek o rabování).
Mělník už má nejhorší za sebou. S obavami sledovali soutok Vltavy a Labe obyvatelé středočeského Mělníka. Starosta města Ctirad Mikeš však kolem úterní 20. hodiny informoval, že řeka Labe už ve městě kulminuje. Podle dat z Českého hydrometeorologického ústavu hladina dosahovala v okamžiku kulminace 929 centimetrů.
Přetečení mělnických hrází už podle starosty nehrozí, protipovodňová zábrana však protéká asi na stometrovém úseku. "Voda tam protéká vrstvou štěrku, tato část proto bude dosypána a zpevněna," popsal iDNES.cz problémy s hrází starosta. V případě protržení by voda nezasáhla obytnou část města, ale pouze přístav. "Je to vlastně nejvhodnější místo, kde voda může protékat," oddychl si Mikeš. Mlazice, kterým hrozí zaplavení, už byly evakuovány.
Povodně 2013 ve fotografiích |
Povodňové nebezpečí se přesunulo na sever Čech. Nejvyššího stupně povodňové aktivity, tedy extrémní nebezpečí, odpoledne dosáhla Kamenice v Hřensku. Hladina Labe stále stoupá v Děčíně a Ústí nad Labem, kde je zatopeno hlavní nádraží. Sever Čech a střední Čechy hlásí nárůst uzavírek i evakuovaných.
Labe by mohlo podle nejnovějších výpočtů kulminovat v Ústí na úrovni 11,5 metru ve středu večer. Podle posledních odhadů by však maximální hodnota mohla být zhruba o 40 centimetrů nižší než původní čísla.
Po půlnoci už voda začala zaplavovat část Ústí Střekov, když hladina přetekla protipovodňové bariéry. Ty byly postaveny, aby zadržely vodu do výšky maximálně 10 metrů, v půl jedné ráno však byla hladina o 20 centimetrů výš.
ČEZ navíc kvůli povodním vyhlásil po čtrnácté hodině v okresech Mělník, Litoměřice, Ústí nad Labem a Děčín stav nouze. Bez dodávek elektřiny je na severu Čech na 6 000 domácností.
Ministr Bendl nařídil snížit vypouštění z vltavské kaskády. Největší vltavské přehrady Lipno, Orlík a Slapy zadržují dohromady kolem 1,3 miliardy m³ vody (podrobně o tom zde). V pondělí odpoledne dosáhly své maximální kapacity. Ráno Orlík a Slapy upouštěly více, než kolik do nich přitékalo. Ministr zemědělství nařídil po jedenácté hodině dopoledne snížit odtok z vltavské kaskády o 400 m3/s. Chce tím ochránit Ústí nad Labem před zatopením (více zde).
V Praze i nadále platí přísný zákaz vstupu do parků. To doporučují i správci středočeských zelených oáz. V metropoli navíc lidé nesmějí ani k protipovodňovým zábranám, hlídají je strážníci, protože lidé na ně šplhali a na Kampě se je dokonce snažili zčásti rozebrat.
Na řadě míst pokračují evakuace obyvatel. Celkem při povodních hasiči k šesté hodině ráno evakuovali 8 340 lidí, nejvíc v Ústeckém kraji - 5 329. Čísla se však přes den navýšila o další stovky lidí. V Zálezlicích na Mělnicku se v úterý protrhla hráz a lidé museli pryč (podrobnější zpravodajství ze severu Čech najdete zde). Evakuace odpoledne nastala také v hořínských částech Zelčín a Vrbno.
Už dříve opustili domovy lidé žijící u soutoku Berounky a Vltavy, v Kralupech, Terezíně, Davli, v Podmoklech či Litoměřicku. Na evakuaci se podílejí i vojenské vrtulníky.
Vltava kulminovala v Praze v úterý v 6 hodin ráno, kdy byl průtok 3 210 m³/s. V 16:30 klesl na 2 950 m³/s. Pro srovnání, průměrný roční průtok činí 149 m³/s a rekordní povodeň z roku 2002 přinesla do metropole průtok kolem 5 200 m³/s (více o situaci v Praze zde).
Jarní povodněON-LINE: Velká voda v Čechách podrobně PŘÍMÝ PŘENOS: Na Ústí se žene stoletá voda PLNÉ PŘEHRADY: Ustojí to, věří správa povodí ZÁLEZLICE: V obci zničené povodní 2002 se protrhla hráz PRAŽSKÁ ZOO: Chovatelé nakrmili gorily z lodičky KRITIKA: Se stavěním hrází se začalo pozdě OBĚTI: Na manžele se zřítila chatka u Slap METRO: Ranní špička v Praze trvá celé dopoledne OBRAZEM: Pohled na povodně ze země i vzduchu |
Zaplavená je pražská zoologická zahrada, odkud se podařilo evakuovat zvířata včetně lachtanů a tučňáků, nefunguje čistírna odpadních vod (více zde).
Dopravní podnik rozšířil uzavírku metra o další stanice na trase B (kudy do práce, čtěte zde), do podzemí voda nevnikla. Při poklesu vody podnik plánuje otevřít ve středu ráno pět stanic metra - Muzeum, Českomoravská, Kolbenova, Vysočanská a Smíchovské nádraží. Do pátku by mohlo jezdit celé metro.
Na horních tocích českých řek už je situace stabilizovaná. Hladiny na jihu a západě Čech již většinou opadávají, voda mírně stoupá jen na Nežárce a Lužnici. Například Liberecký kraj už žádá o odvolání stavu nouze. Na žádné řece v kraji už není stav ohrožení (více zde).
Srážky se v úterý přesunuly na Moravu a do Slezska, zejména do Beskyd. První povodňového stupně dosáhla hned na několika místech jižní Moravy řeka Dyje. Platí také na řece Opavě v Hlučíně. Stoupat by mohla večer i řeka Bělá na Jesenicku (více o situaci na Jesenicku zde).
Záplavy už stály život nejméně sedm lidí. Právě tolik jich eviduje policie a další čtyři vodáky vede jako pohřešované. Obětí je například energetik, který na Kolínsku zemřel po zásahu proudem, když odpojoval elektřinu v zaplavené trafostanici (o jeho úmrtí čtěte zde). Dva lidé zemřeli při sesunu chatky v Třebenicích, 82letý muž na Benešovsku při odklízení naplavených větví. Další možnou oběť záplav hlásí ze Strážného v Krkonoších, kde si před polednem žena v Malém Labi všimla lidského těla (více čtěte zde). Další lidé jsou pohřešováni.
Stojí vlaky a zaplavené jsou i silnice. Na železnici se omezení týká především regionálních tratí nebo tratí v bezprostřední blízkosti Vltavy a Labe. Tak je tomu například mezi Mělníkem a Liběchovem, kde byl ve 14:30 přerušen provoz kvůli očekávanému zatopení kolejí.
"V Praze, Ústí nad Labem a Děčíně zajišťují vlaky Českých drah také pomoc MHD a zajišťují dopravu mezi oběma břehy Labe," řekla mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.