Dobrovolníci se snaží pomáhat, jak mohou. Na nejzasaženějších místech ale chybí lidé a hlavně organizace. „Lidem v zasažených částech Opavy a okolí přicházejí pomáhat příbuzní a známí, ale jen poskrovnu. Lidé si stěžují na nedostatek kontejnerů a chybí tu i dobrovolníci,“ pozoruje situaci na silně zasaženém místě reportérka MF Dnes Markéta Lankašová.
Obyvatelé se snaží sehnat pomoc na sociálních sítích. „Sháním někoho kdo by nám mohl přijít pomoct s vyklízením. Bohužel máme přízemní dům jinak půdu. Jsem sama s dětmi a mamkou. Ještě sháním elektro centrálu na zapůjčení. Předem děkuji za každou pomoc,“ píše například zoufalá Monika Markerová v opavské dobrovolnické skupině.
Zkáza se vrátila, začíná se opět od nuly. Lidé na Bruntálsku už jsou zoufalí |
„Potřebujeme pomoc odklízet bahno ze zahrady, jestli je někdo ochotný dobrovolník, tak se prosím ozvěte. Bydlíme na Mostní, tam je to hodně zasažené,“ prosí Lenka Dočkalová.
Složitá je situace také v Jeseníku, který povodně kompletně odřízly od světa. „Máme tady vše zničené a sami tu hrůzu nezvládneme. Všude jsou naplaveniny, bahno a nepořádek. Neteče voda, nejde elektrika a plyn. Mnozí nemají ani pořádnou lopatu, smetáky a nářadí. Moc prosíme, kdo může, přijeďte za námi. Pokud můžete přivezte lopaty, košťata, kýble, hadry, rukavice,“ žádá třeba Vlasta Malysová ve facebookové skupině Pomoc – povodně 2024.
Pomoc je už na cestě
Pomoc už je ale na cestě, uklidňuje místní starostka Zdeňka Blišťanová. „Všechny záchranné složky, krizový štáb, technické služby, vodaři, síťaři, dobrovolníci a mnoho dalších pracují nepřetržitě na zvládnutí této krizové situace. V našem regionu zasahuje také armáda s těžkou technikou a další pomoc je již na cestě. Prosíme vás o trpělivost,“ píše.
Miliardové škody. Záplavy zničily halu, koupaliště či stadiony, sčítá Opava |
„Naší nejvyšší prioritou je obnovit telefonní signál, dodávky vody a energií. Živelná pohroma, která zasáhla Jeseník, je velmi vážná, a situace v některých obcích je dokonce ještě kritičtější. Vodovody a plynovody jsou na mnoha místech značně poškozeny. Bohužel, zatím nemáme přesné informace od distributorů, kdy dojde k obnovení dodávek. Humanitární pomoc je nadále průběžně distribuována, zejména do nejpostiženějších oblastí. Zajišťujeme dodávky pitné vody, další cisterny jsou již na cestě,“ doplnila starostka.
Do Jeseníku v úterý vyrazila také skupina dobrovolníků z Univerzity Palackého v Olomouci. „Dobrovolníci jsou primárně z řad studentů a zaměstnanců univerzity. V Jeseníku budeme přespávat, kapacita na úterý se naplnila, nábor na další dny ale pořád pokračuje,“ říká koordinátorka Marie Kaplánková.
„Vojáci by měli pomáhat s likvidací škod“
Lidé se snaží pomáhat si vzájemně, stejně jako někteří na internetu pomoc shání, jiní ji nabízí. Pomoc armády a státních rezerv však vláda k nepochopení lidí schválila až v pondělí večer, tedy v době, kdy se již velká voda přes většinu území přehnala.
Kde je armáda, když ji potřebujeme? ptají se lidé. Vojáci musí čekat na rozkaz |
„Vojáci by měli začít pomáhat s likvidací škod po povodních dnes odpoledne. Nyní armáda jedná o potřebách zaplavených regionů s hasiči,“ uvedl v úterý dopoledne ministr vnitra Vít Rakušan.
„Vždy jsme v podřízenosti velitele zásahu. To jsou v případě povodní hasiči. Můžeme v menším rozsahu pomáhat lokálně hejtmanům, případně starostům. Ti z titulu své funkce o pomoc mohou požádat. Ale armáda nemůže nasadit techniku bez řízení a koordinace,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí armády plukovnice Magda Dvořáková v reakci na zlost občanů.
„Armáda sice není hlavní složka integrovaného záchranného systému, ale jsme připraveni, tak jako vždycky, podle potřeby pomáhat jak občanům, tak samozřejmě především na vyžádání IZS a hasičského záchranného sboru,“ doplnil a potvrdil její slova už v pondělí odpoledne šéf armády generálporučík Karel Řehka.
Armáda také informovala, že první vojáci už v Opavě odstraňují škody v místních školkách, olomoučtí zase pomáhají Člověku v tísni uskladnit desítky palet.
„Pomůžou i s následnou distribucí do zasažených vesnic. V Olomouci je připraveno sedmdesát ženistů s bagry a náklaďáky. Naše vrtulníky dál jistí práci IZS ze vzduchu, operační centrum v Praze zajišťuje spolupráci s integrovaným záchranným systémem. V terénu máme nasazeny i naše psychology,“ doplnila armáda.
Vláda mimo jiné schválila využití techniky ze skladů hmotných rezerv. Správa státních hmotných rezerv (SSHR) v úterý ráno aktivovala krizový informační systém KRIZKOM, přes který nyní mohou povodněmi zasažené obce a kraje žádat o techniku ze státních rezerv.
Státní rezervy v současnosti připravují také velký závoz 50 elektrocentrál pro Moravskoslezský kraj a dalších 25 kusů pro Olomoucký kraj. Záchranné služby zároveň dostanou karty pro bezplatné čerpání pohonných hmot. Informoval o tom šéf rezerv Pavel Švagr.
Požadavky správa eviduje od spuštění
Aktivaci krizového systému správě umožnilo usnesení o bezúplatném poskytování potřebné techniky a zásob přímo obcím zasažených povodněmi, které v pondělí večer schválila vláda. Dosud ji SSHR takto mohla poskytovat pouze složkám záchranného systému.
Systém bude podle Švagra sloužit zejména pro koordinaci a uplatňování požadavků, pracovat s ním budou krizové štáby obcí s rozšířenou působností i kraje. Požadavky v něm správa eviduje už od jeho ranního spuštění.
Ještě ve středu budou kulminovat zbylé řeky, řekl Hladík. Vyzval k opatrnosti |
SSHR v úterý dále aktivovala tzv. Karty krize pro složky Integrovaného záchranného systému, které jim umožní na zasaženém území čerpat bezplatně pohonné hmoty v síti čerpacích stanic Eurooil, Robin Oil, Mol a Orlen, případně prostřednictvím mobilních čerpacích kontejnerů.
„Dodávky nejsou vždy bez komplikací“
Správa také pokračuje v rozvážce kontejnerů a cisteren na pitnou vodu na Jesenicko a Šumpersko, s níž začala už v pondělí. „Na některých místech nejsou silnice k těmto obcím sjízdné, takže dodávky na místo nejsou vždy bez komplikací. Ale snažíme se pomocí našich řidičů, naší dopravní techniky a řidičů a techniky hasičů být na místě co nejrychleji,“ podotkl Švagr.
Zároveň připomněl, že už v minulých dnech SSHR vydala 150 protipovodňových stěn, dále 500 rozkládacích postelí v Ostravě, protipovodňové zábrany a pytle, elektrocentrály, velkokapacitní čerpadla a další techniku.
Pro lidi, kteří museli být kvůli povodni evakuováni, jsou v rezervách také deky, spací pytle nebo karimatky. V pondělí správa dodala do Krnova a dalších míst v Moravskoslezském kraji další kontejnery a cisterny na pitnou vodu.