Hladiny na horních a středních tocích v Povodí Moravy postupně kulminují a jsou na odtoku. Vlivem dotoku však nadále stagnují nebo jsou na vzestupu některé dolní toky. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
V povodí Odry voda zůstává povodňová aktivita na úrovni padesátileté vody, hladiny tam nicméně klesají. Aktuální problém představují podle ministra životního prostředí Petr Hladíka zřejmě protržené hráze v Ostravě. Složky záchranného systému tam mají provést opatření k ochraně infrastruktury vzhledem k množství firem a vodárenských zařízení v místě.
Meteorologové očekávají vzestupy zejména také na středním a dolním toku Labe. Stejně tak by měly stoupnout hladiny toků odvodňujících oblast Šumavy a Novohradských hor. Ve všech případech by mělo dojít k překročení třetího povodňového stupně.
Ve Středočeském kraji platí třetí povodňový stupeň na třech místech, a to na Labi v Mělníku, na Sázavě v Kácově na Kutnohorsku a od rána přibyla také Sázava v Nespekách na Benešovsku, hladina dosáhla výšky 380 centimetrů po 09:00. Nadále stoupá i hladina Sázavy ve Zruči nad Sázavou. Druhý povodňový stupeň je v kraji aktuálně na třech místech. Vyplývá to z aktuálních informací Českého hydrometeorologického ústavu.
Na druhém stupni je v regionu nadále Labe v Kostelci nad Labem, hladina řeky je tam těsně před dosažením třetího stupně. Ve druhém stupni je ještě Sázava ve Zruči a Doubrava ve Žlebech. Od rána klesla hladina Jizery v Bakově nad Jizerou na Mladoboleslavsku, a odpoledne meteorologové výstrahu zrušili. V povodích Jihlavy, Olšavy a Dřevnice došlo ke snížení intenzity povodňové výstrahy.
V oblasti Jeseníků spadlo za poslední den 70 milimetrů a na Šumavě až 35 milimetrů. Přes noc byla intenzita srážek podle ČHMÚ nižší, na většině území napršelo pět až osm milimetrů. Nejvíce opět pršelo v Krkonoších, kde během noci spadlo až 30 milimetrů.
„Na Jesenicku, Krnovsku, Opavsku a Ostravsku hladiny většiny toků během včerejšího (nedělního) večera nebo v noci kulminovaly a aktuálně klesají,“ uvedl ústav v pondělí ráno.
V Jizerských horách napršelo do 15 milimetrů a na ostatním území do deseti, uvedli meteorologové. V pondělí se podle nich srážky přesunou zejména na Šumavu a do Novohradských hor. Lokálně by tam mohlo spadnout 50 až 70 milimetrů a včetně úterý až kolem 80 milimetrů.
Tím by se opět mohly lehce zvedat hladiny Malše nebo Blanice. Hladina Lužnice proti předpokladu nestoupá tak rychle. Ve Veselí nad Lužnicí se proto možná lidé nebudou muset evakuovat. Po zasedání krajského krizového štábu to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba.
Litovel spláchla vlna. Město je zcela uzavřené, voda pozvolna klesá |
„Na Malši a Černé velmi pravděpodobně přijde další vlna, kdy se hladina zvýší, ale neměla by nastoupat do úrovně jako před dvěma dny,“ uvedl hejtman. Zvýšení Blanice ovlivní i situaci pod husineckou přehradou, která od nedělního rána přetéká bezpečnostním přelivem.
„Přítok do nádrže bude narůstat. Dostane se přibližně na 50 krychlových metrů za vteřinu, což se promítne v přelivu. Znamená to, že pod přehradou v Husinci, Strunkovicích nad Blanicí nebo v Bavorově se hladina kolem půlnoci opět zvýší,“ uvedl Kuba.
Voda v husinecká přehradě už se sice nedá nijak regulovat, ale zvýšení Blanice pod nádrží by nemělo být tak výrazné jako v noci na neděli. Tehdy se řeka dostala ze svého koryta.
Město České Budějovice očekává během pondělí a úterý druhou povodňovou vlnu. Na pondělním zasedání zastupitelů to řekla primátorka Dagmar Škodová Parmová. „Protipovodňové bariéry zůstávají na místech, na náplavce a Jiráskově nábřeží u Vltavy a kolem Malše. Stále očekáváme druhou vlnu povodně v průběhu dnešního a zítřejšího dne (úterka),“ řekla Parmová. Bez problémů jsou dosud i lokality zaplavované po zvýšení hladin jako první.
Aktuální radarový snímek srážek nad Českou republikou. Více na Pocasi.iDNES.cz
Meteorologové předpokládají, že toky, které tyto oblasti odvodňují, znovu stoupnou a překročí třetí povodňový stupeň, tedy ohrožení. Týká se to hlavně Otavy, Blanice a Lužnice. V Malši by průtok vody Českými Budějovicemi a Roudným měl korigovat odtok z římovské přehrady.
„Zítřkem (úterým) by zároveň měla tato výrazná srážková epizoda končit,“ doplnili meteorologové.
Po víkendu spojeném s vydatnými srážkami se potýká se záplavami většina krajů, nejhorší situace je ve východní polovině Česka. V zasažených oblastech je komplikovaná dopravní situace, v řadě měst a obcí jsou lidé bez dodávek energie i mobilního signálu. Katastrofální situace byla mimo jiné na Jesenicku, díky poklesu hladin toků tam ale hasiči v neděli večer ukončili záchranné práce. V tomto horském okrese zachránili 230 lidí a evakuovali 2000 obyvatel.