Pondělí 17. května 2021, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 17. května 2021 Aneta

Sto litrů na metr? Pršelo na malém prostoru, sucho stále úplně nevymizelo

  16:46
Velmi silné až extrémní bouřky ochromily v neděli část České republiky. Podle meteorologa Františka Šopka z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) napršelo na několika místech víc než normálně za celý měsíc. Srážky však byly velmi lokální, problém se suchem tak nevyřešily.

Rozvodněná Blanice na Prachaticku (10. 6. 2020) | foto: Petr Lundák, MF DNES

Podle meteorologů byly bouřky velmi silné až extrémní. „Výjimečné byly intenzitou srážek,“ řekl Šopko.

Nejvíce napršelo u Kolína, kde spadlo za den 129 litrů vody na metr čtvereční. Z toho 115 litrů napršelo během dvou hodin, šlo tedy o velmi intenzivní déšť. Vydatně pršelo také v Krušných horách a v Novém Městě na Moravě.

V Měděnci v Krušných horách spadlo v neděli 86 litrů vody na metr čtvereční, v Novém Městě na Moravě 69 litrů. Vydatně ale pršelo také na Pardubicku, Havlíčkobrodsku, Tachovsku, Ústecku, Příbramsku či v Praze.

V některých částech republiky způsobily bouřky povodně. „Přívalové povodně ze silných bouřek se v letním období občas vyskytují. Úplně vzácné to není,“ míní Šopko.

Kromě povodní zemi trápí paradoxně i sucho. S tím však podle meteorologa bouřky nijak nepomůžou. „Bouřky byly hodně lokální, takže zatímco někde vyvolaly až povodně, v jiných místech byly podstatně slabší. Na severovýchodě republiky dokonce byly zcela beze srážek,“ uvedl. 

Stále problém se spodními vodami

Největší problém je ostatně z hlediska spodních vod. Ty podle Šopka můžou doplnit jen celoplošné srážky, které se opakují po dobu alespoň několika měsíců.

Portál Intersucho, který stav půdních vod monitoruje, zveřejnil v pondělí novou mapu sucha. Údaje jsou vztažené k nedělnímu ránu. Silnější zemědělské sucho v půdě do jednoho metru podle mapy přetrvává pouze v Ústeckém kraji a na Opavsku. V hlubší vrstvě od 40 centimetrů však nadále panuje prakticky v celém Podkrušnohoří, na Opavsku, v Královéhradeckém kraji a v některých dalších menších oblastech.

Stav relativního nasycení půdy k neděli 14. června

Stav relativního nasycení půdy k neděli 14. června

Situace zemědělců je značně rozdílná. Jsou lokality, kde květnové deště dokázaly zachránit úrodu a díky dalším dešťům porosty dobře prospívají, někde přišly květnové srážky pozdě a další deště už na tom nic nezměnily. A v některých lokalitách naopak přívalové deště mohly úrodu částečně nebo zcela poničit.

Podle Intersucha se letošní průběh sucha velmi podobá loňskému, kdy deštivý květen a první polovina června jeho míru výrazně snížily a silně se projevilo opět v červenci a v srpnu. I letos lze podle nich očekávat podobný průběh, protože sezonní prognóza zatím ukazuje na teplotně mírně nadprůměrné a srážkově mírně podprůměrné léto.

Zaprší zase v druhé polovině týdne

Velmi silné bouřky byly na některých místech v Česku také v sobotu. Krátkodobé úhrny kolem 40 milimetrů meteorologové zaznamenali v okolí Železné Rudy a Frýdlantska, ale také v pásu táhnoucím se ze Zlínského kraje k severozápadu.

Více bouřek se v sobotu přehnalo i přes Prahu. Nejvíce napršelo v Jizerských horách, na stanici Kořenov meteorologové naměřili čtyřiadvacetihodinový úhrn 52,7 milimetru.

Zpovědi místních: ani pamětníci z Míčova nepamatují tak bleskovou povodeň

Na území dnešního Česka spadlo největší množství srážek za 24 hodin před více než 120 lety. Na Nové Louce v Jizerských horách bylo 29. července 1897 naměřeno 345 milimetrů srážek.

Následkem toho oblast postihly ničivé záplavy, kvůli kterým byla v podhůří Jizerských hor později vybudována soustava přehrad. Druhý nejvyšší denní úhrn srážek byl v Česku naměřen při povodních v roce 2002, v Českém Jiřetíně spadlo 12. srpna 2002 za 24 hodin 226,8 milimetru srážek.

V pondělí bude pršet pouze na jihu a jihozápadě republiky. Přes den by mělo napršet do deseti milimetrů srážek, ojediněle při bouřce může spadnout kolem 25 milimetrů. Ve druhé půlce týdne začne srážek opět přibývat, místy budou i bouřky, které ale budou podle meteorologů mírnější než o uplynulém víkendu.

Mapa nasycení půdy do jednoho metru podle portálu Intersucho také ukazuje, že existují oblasti – Beskydy, velká část Vysočiny či jižních Čech, kde je půda stoprocentně nasycená a při dalších silnějších deštích existuje značné riziko dalších povodní.

Víkendové vydatné deště zvedly hladiny řady řek a potoků, hasiči za oba dny vyjeli k více než 1 350 případům. Odčerpávali vodu z domů, sklepů, garáží, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta. V neděli měli nejvíce práce v Pardubickém kraji, evakuovali například seniory z domova důchodců v Heřmanově Městci a další lidi v obcích na Chrudimsku.

Nejvyšší 24hodinové úhrny srážek:

Nedělní úhrn srážek (v mm)
Konárovice (Kolínsko)129,2
Měděnec (Chomutovsko)85,8
Nové Město na Moravě (Žďársko)

69,4
Radovesnice II (Kolínsko)59,9
Mokošín (Pardubicko)59,4
Krucemburk (Havlíčkobrodsko)59,3
Žďár nad Sázavou, Stržanov55,3
Konstantinovy Lázně (Tachovsko)52,5
Tisá (Ústecko)51,3
Dolní Rožínka (Žďársko)
50,9
Březnice (Příbramsko)47,4
Praha, Radotín46,7
Autoři: ,
  • Nejčtenější

VIDEO: Silný vítr mlátil s plošinou umývačů oken o mrakodrap. Oba zemřeli

Hrozivé video z čínského Wu-chanu zachytilo dva umývače oken, kteří opakovaně naráželi do fasády mrakodrapu, zatímco...

Zhroutil se mi svět, to je jak na objednávku Rusů, řekl Hamáček

Vicepremiér Jan Hamáček v pořadu Epicentrum Blesku potvrdil, že má stále zvýšenou ochranku, kterou dostal po zveřejnění...

Neklid ve francouzské armádě sílí, nový dopis věští občanskou válku

Více než 130 000 lidí se podepsalo pod otevřený dopis, který francouzskou vládu varuje před ústupky islamistům a...

Zeman je připraven Arenbergera odvolat. Babiš míní, že má ještě kam sáhnout

Prezident Zeman je připraven odvolat ministra zdravotnictví Arenbergera kvůli dosud řádně nevysvětleným majetkovým...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Po covidu přišla další rána. Indii děsí agresivní plíseň napadající mozek

Jako by nestačilo, že Indie zápasí s masivní koronavirovou nákazou, v posledních týdnech řeší také nárůst případů...

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

  • Další z rubriky

Skate na památníku. Pirátský humor sjednotil v odporu Kalouska a Ovčáčka

Kolem památníků na pražském Klárově se rozhořel nečekaný politický boj. Spustila ho poznámka pirátské senátorky Adély...

Během pondělí se k očkování přihlásilo přes 200 tisíc čtyřicátníků

Od pondělní půlnoci byla možná registrace k očkování proti nemoci covid-19 pro lidi nad 40 let. Hned po půlnoci měl...

Středoškoláci jdou do školy 24. května, končí i rotační výuka na základních

O obnovení prezenční výuky na středních školách od 24. května rozhodla vláda. Zároveň ve všech krajích za týden skončí...

Je den boje proti předsudkům proti homosexualitě. Už 30 let to není nemoc

Na 17. května připadá Mezinárodní den proti homofobii. Letošní rok také uplynulo přesně třicet let od doby, kdy Světová...

Bohuš Matuš se oženil v Krtkově světě. Vzal si o 30 let mladší Lucii

Bohuš Matuš (47) a Lucie Palkaninová (18) jsou manželé. Vzali se ve středu odpoledne v rodinném parku Krtkův svět v...

Televize NBC odmítá vysílat Zlaté glóby, Cruise kvůli porotě vrací trofeje

Americká televize NBC nebude příští rok vysílat slavnostní předávání Zlatých glóbů. Rozhodla se tak po vlně...

Zatím jsem spíš studentka než modelka, říká šestnáctiletá dcera Kubelkové

Ivu Kubelkovou (44) si všichni pamatují první vicemiss roku 1996 a několikanásobnou vítězku ankety o nejkrásnější...

Twitch se stává Pornhubem pro děti, zaplavily ho streamerky v bikinách

Streamovací služba Twitch má poměrně přísná pravidla pro zobrazování sexuálního obsahu, některé uživatelky v nich však...

Ideální počet sexuálních partnerů existuje, ale opravdu ho chcete znát?

Tři jsou málo a osmnáct je moc. Nevíte, kde mají hranice ostatní a vlastně ani netušíte, jak si udělat obrázek o tom,...