Co mám dělat, pokud mi například na pozemek připlave skříň, sud piva, nebo jiný majetek? Mohu si to ponechat?
Když vám něco připlave na pozemek, tak si to v první řadě ponechat nemůžete. Pokud je vlastník zřejmý, musíme na to nahlížet jako na věc ztracenou a vlastníkovi nebo držiteli ji vrátit.
Kofole se vrací sudy. Povodňová vlna jich odnesla na dvanáct tisíc |
To s ohledem na povodňové škody nemusí být jednoduché. Když nenajdu například logo firmy, nebo štítek vlastníka, jak se mám zachovat?
V případě, že se neví, čí ta věc je, tak je potřeba ohlásit nález obecnímu úřadu. Tomu ji i můžete svěřit.
Oznámili byste například nález sudu s pivem?
Zdeněk CvejnAdvokát Zdeňek Cvejn poskytuje formou komplexního právního poradenství a zastupování odborné advokátní služby v oblasti soukromého a veřejného práva zejména v oblastech občanského, obchodního, trestního, pracovního a správního práva. |
Může nálezce v takovém případě žádat o nálezné?
Možné to je. Nálezci připadá nálezné ve výši jedné desetiny hodnoty nalezené věci.
Tu desetinu by mi tedy měl vyplatit vlastník. Ale co když se nenajde?
Ano. V případě, že se nezjistí, komu ta věc patří, tak po třech letech je možné daný nález získat do vlastnictví, pokud o to máte zájem, nebo získat z ní výtěžek. To znamená zisk z prodeje.
Nález tedy bude tři roky v úschově úřadu?
Pokud se nenajde majitel, tak ano, ale není to podmínkou. Po dohodě může nález zůstat u vás, ale až po třech letech s ním lze disponovat. Samozřejmě jen pokud projevíte zájem.
Potvrdily se tři případy rabování. Krizový štáb řešil důchody, doklady i volby |
A co když si nálezce věc vědomě ponechá a úřadu to nenahlásí?
Pokud se nálezce rozhodne nález neohlásit, respektive si ho přisvojit, jde o porušení zákona. To je navíc v této době sankcionováno vyšší trestní sazbou.
Nepoctivý nálezce je pak i povinen uhradit vlastníkovi vzniklou škodu. A upozorňuji, že například nyní, když jsou už známé případy rabování, dotyčným nehrozí žádné spodní sazby v řádu jednotek let, nebo podmínky, ale až osm let natvrdo.