Povodeň udeří na severu Čech

  20:19aktualizováno  20:19
Zatímco na jihu Čech voda postupně opadává, na nejhorší se připravují města a vesnice středních a severních Čech. Kromě hlavního města prožívají nejhorší hodiny v Kralupech nad Vltavou, evakuace vrcholí v Ústí nad Labem. Na jihu Čech dále hrozí Lužnice. Naopak v Berouně voda rychle opadává a začíná úklid.

Kamýk řešil problémy s topoly
Asi metrové vlny, které vznikají pod přehradou v Kamýku nad Vltavou, podemílaly topoly na břehu. Hrozilo u nich sesutí do vln a ucpání obloukového mostu. Podle zpravodaje MF DNES se ale hasičům podařilo nejohroženější stromy přivázat a zajistit. V Kamýku je evakuovaných asi 25 domů, obec je bez vody a ze tří čtvrtin i bez proudu. Voda prosakuje i do spodních pater elektrárny, odkud ji členové civilní ochrany odčerpávají. Jde však o průsaky zespoda, nikoli o destrukci hráze.

V Kamýku už voda postupně opadává. Odpoledne dosahovala úroveň hladiny zhruba metr pod nejvyšší bod mostního oblouku. V průběhu předchozí noci se přitom podle místních obyvatel přiblížila k oblouku až na půl metru.

V Kralupech zasahoval vrtulník
V Kralupech nad Vltavou museli záchranáři pomocí vrtulníku evakuovat deset lidí z pahorku v chatové osadě u Chvatěrub. Pod vodou jsou sídliště Cukrák, Hůrka a Lobeček. Třetina města se ocitla bez elektřiny. Selhaly krizové telefony, policisté zvažují využití komunikačního systému Matra.

"Pohroma!" Označil situaci ve městě kralupský místostarosta Rudolf Kesseckert. Připustil, že podobně rozsáhlé záplavy nikdo nečekal. "Ještě štěstí, že se voda nedostala do Kaučuku a České rafinérské. Máme ale ujištění od vedení firem, že jsou dostatečně zabezpečené a ekologická havárie tedy nehrozí," dodal.

Podle mluvčího Tomáše Zikmunda nevyrábí kralupský Kaučuk ohrožený Vltavou, ani neratovická Spolana zčásti zaplavená Labem. Obě firmy se na záplavy údajně připravily dopředu, mají prázdné výroby i sklady a nehrozí únik toxických a nebezpečných látek. Kaučuk má podle Zikmunda zaplavenu zatím pouze vodárnu, ve Spolaně je pod vodou i část výrobní zóny. Od středečního dopoledne odstavila výrobu i Česká rafinérská.

Starosta Pavel Rynt připustil, že se objevily i první signály rabování. "V nové zástavbě se pohybovaly podezřelé osoby a byla tam otevřená okna. Tak jsme tam poslali policii. Nikoho ale nechytili," řekl.

Během dvou dní opustilo své domovy v Kralupech nad Vltavou na pět tisíc lidí, ubytování v náhradních prostorách v okolních městech však využily jen necelé tři stovky. Kdy se vrátí zpět, nikdo netuší.

Ústí zavřelo oba mosty
Kvůli stoupající hladině Labe jsou v Ústí nad Labem uzavřeny oba silniční mosty přes rozvodněnou řeku - Mariánský most i most Dr. Edvarda Beneše. Městská část Střekov ale není od zbytku města zcela odříznuta. Jezdí totiž vlaky po železničním mostě.

Podle poslední prognózy Povodí Labe dosáhne ve čtvrtek hladina v Ústí 10,5 metru. V pátek vodohospodáři očekávají dokonce 12,5 metru, což je více než stotřicetiletá voda. Normální stav činí čtyři metry.

V ústeckém přístavu kotví pět lodí. Podle vodohospodářů by se uvolnit neměly. V ústecké městské části Střekov hasiči museli zajistit jednu restaurační loď, aby se neuvolnila.

Silniční most přes Labe byl uzavřen také v Litoměřicích. Problémy působí vzedmuté Labe i na hranicích ve Hřensku. Voda tam už zcela zaplavila vnitřní část obce. Evakuováno je tisíc lidí. Silnice z Děčína je už neprůjezdná.

Vážné dopravní komplikace pravděpodobně nastanou také v Děčíně. Hladina Labe by tam měla podle starosty Vladimíra Medka dosáhnout ve čtvrtek ráno až deseti metrů. Obvyklá výše je 210 centimetrů. Děčínská radnice nechala zavřít Tyršův most už dnes, veškerá doprava je nyní odkláněna přes Nový most.

V Berouně začíná úklid města
Přes sedm metrů měla řeka Berounka před středeční půlnocí, kdy v Berouně její hladina dosáhla maxima. Od té doby poměrně rychle opadá, odpoledne poklesla pod 670 centimetrů a do večera klesne o dalšího půl metru. Zatopeno zůstává jen autobusové nádraží a Husovo náměstí s radnicí.

Zřejmě největší škodou je stržený můstek pro pěší spojující autobusové nádraží se zbytkem města.

Ve středu odpoledne vyjely do ulic kropicí vozy, které splachovaly nánosy bahna. Úklid koordinuje štáb, který zřídil i krizovou linku 0311/625 811.

Bez komplikací fungují dodávky pitné vody i zásobování. Bez proudu je ovšem sídliště Litava a odpojených je sedm trafostanic. Podle zpravodajky MF DNES potrvá jejich opětovné zprovoznění přibližně příští tři až čtyři dny. Neprůjezdná zatím zůstává silnice proti proudu Berounky na Nižbor.

Jih Čech zápolí s Lužnicí
Záchranáři od rána pokračují v navyšování hráze největšího rybníka na Třeboňsku - Rožmberka. Podle přednosty okresního úřadu Zdeňka Žemličky hráz vydrží. Voda do rybníka proudí z protržených hrází pískových lomů u obce Majdalena a od Nové řeky. Jindřichohradecký krizový štáb vyslal k Majdaleně těžkou techniku.

Kvůli Lužnici byly evakuovány asi tři tisíce obyvatel od Vlkova, přes Veselí nad Lužnicí až po Tábor a Bechyni.

Znojmo sevřela Dyje
Hladina rozvodněné Dyje ve Znojmě stále mírně stoupá. Pod Oblekovickým mostem je podle zpravodaje MF DNES volných už jen 20 centimetrů. Částečně jsou zaplaveny i některé vzdálenější ulice od Dyje. Přílivová vlna na řece pokračuje na další obce směrem k hraničnímu přechodu v Hevlíně, který je uzavřený. V deseti obcích byl vyhlášen stav nebezpečí a lidé se připravovali na možnou evakuaci.

Znojemská radnice evakuovala v noci kolem 4500 lidí z oblastí ohrožených záplavami, dalších 1500 osob se přesunulo do bezpečí z okolních obcí.

Povodňová vlna ze Znojma zamířila na Hevlín, kde ji čekali ve středu večer. Hevlín odděluje od řeky třináct kilometrů dlouhá hráz, která ale tlak vody nemusí vydržet. Zaplaveny mohou být až tři čtvrtiny Hevlína, řekl ČTK jeho starosta Jan Vlna.

Hráz byla postavena na vodu o maximálním průtoku 210 až 220 metrů krychlových vody za sekundu. Ve Znojmě se ale v kritických chvílích valilo korytem Dyje 380 metrů krychlových za sekundu. "Nyní musíme doufat, že většina vody z koryta na horním toku skončí v polích nad obcí. Pokud ne, jsme v nebezpečí," uvedl starosta.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Další z rubriky

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Dvorští nosorožci si ve Rwandě zvykají na akácie, vítaly je stovky lidí

Nosorožci černí původem z Jihoafrické republiky byli vypuštěni v národním parku...

Pět nosorožců černých ze safari parku ve Dvoře Králové si zvyká na nový domov ve Rwandě. Zoo je v pořádku přepravila ...

Města se připravují na tropy. Chystají kropení chodníků i tzv. treegatory

Technické služby kropí kvůli horku ulice Zlína.

Česko čeká tropický týden. Na některých místech se podle meteorologů teploty vyšplhají až na 37 stupňů. Na vedra se...

Najdete na iDNES.cz