V pátek o tom informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Do statistiky přibudou ještě dnešní výsledky testovaní, které tvoří v týdenních počtech obvykle osm až deset procent.
Za tento týden od pondělí do čtvrtka zaměstnavatelé nahlásili 19 433 případů, což je asi polovina proti třetímu týdnu testování, kdy se případů nahlásilo nejvíc. Na dohlášení čtvrtečních případů mají firmy ještě dnešek, na dnešní pak také dva dny.
Počty pozitivně testovaných časově odpovídají vývoji epidemie. Nejvíce pracovníků s pozitivním testem bylo v týdnu na přelomu ledna a února, kdy pozitivní výsledek mělo téměř 49 000 z nich. V dalším týdnu bylo pozitivních výsledků zhruba o čtvrtinu méně a další pokles ukazují i data v tomto týdnu.
Na test mohou zaměstnavatelé čerpat příspěvek 60 korun z fondu prevence zdravotních pojišťoven. Podporu mohou získat jen na testy, které jsou na seznamu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Žádost o dotaci lze zadat výhradně prostřednictvím aplikace na portálu Samotesty-covid.cz.
OTÁZKY A ODPOVĚDI: Proč chce vláda pandemický zákon a co všechno obsahuje |
Z lidí, kteří měli pozitivní antigenní test, jich minulý týden podstoupilo ověřovací PCR test 55 procent. Na začátku testování na něj šly zhruba dvě třetiny pracovníků. Pozitivní výsledek se potvrdil asi u 84 procent z nich. Po pozitivním antigenním testu musel zaměstnanec odejít na pět dní do karantény, v případě negativního ověřovacího PCR testu se mohl hned vrátit do práce.
Někteří budou v testování pokračovat
„I když povinné testování končí, tak některé podniky v něm budou pokračovat. Dodržování hygienických opatření se stalo standardem a mnohé firmy dlouhodobě testují nad rámec svých povinností, aby zaměstnancům zajistily bezpečné pracovní prostředí,“ uvedl ředitel Sekce zaměstnavatelské Svazu průmyslu a dopravy ČR Martin Kubát. Svaz průmyslu a obchodu podnikům preventivní antigenní testy podle aktuální pandemické situace doporučil.
V testech nejméně do konce února bude pokračovat například i operátor O2. „O dalším pokračování nebo ukončení antigenního testování se společnost O2 rozhodne na základě vývoje situace v Česku v dalších dnech,“ uvedla mluvčí O2 Veronika Zachariášová.
O2 zavedla možnost testování svých zaměstnanců již na podzim. Testování podle mluvčí odhalovalo denně jednotky a v době největší kulminace pandemie maximálně desítky bezpříznakových nakažených.
Poslanci schválili novelu pandemického zákona. Válek plánuje rozvolňování |
Možnost dobrovolného testování přímo ve firmě budou mít také zaměstnanci velkých průmyslových podniků v Moravskoslezském kraji. Povinné testy přišly firmy na miliony korun.
„Budeme v huti pokračovat v dobrovolném testování, které zaměstnancům umožníme například po návratu z dovolené, služební cesty a podobně, po kontaktu s člověkem, který byl pozitivně testován, ale případně i z jiných důvodů,“ řekla mluvčí Třineckých železáren Petra Macková Jurásková.
V podniku zůstanou zachována ostatní preventivní opatření. Zaměstnanci nesmí chodit do práce s příznaky onemocnění, ve společných prostorech i jídelnách musí nosit respirátory, musí používat dezinfekci rukou. V železárnách se také nadále budou střídat směny tak, aby se pracovníci ze dvou směn nepotkávali.
Dál testuje i Skanska
V testování pokračují i někteří developeři. „Na vlastní náklady pokračujeme ve výběrovém a dobrovolném testování. Budeme testovat zaměstnance například při náhlém výskytu příznaků, při koncentraci více osob v interiéru a podobně. Vždy bude záležet na posouzení vedoucího,“ uvedl vedoucí vnějších vztahů společnosti Skanska Central Europe Ondřej Šuch.
Výkonná ředitelka firmy Central Group Michaela Tomášková řekla, že povinné testování společnost nijak významně nezatěžovalo. V souvislosti se zlepšující se situací ale jeho ukončení vítá.
Policie vloni řešila téměř 200 případů šíření covidu. Padly první tresty |
„Po celou dobu epidemie se snažíme udržet naše pracoviště bezpečným místem - dříve než stát jsme zavedli povinné nošení respirátorů, měli jsme rovněž přísnější pravidla pro návrat z izolace,“ uvedla. Během povinného testování provedli 2374 samotestů, pozitivní bylo jedno procento z nich.
Firmy, živnostníci, ale i veřejné instituce museli své pracovníky, kteří neměli dokončené očkování nebo v posledním půl roce neprodělali nemoc covid-19, jednou týdně testovat od konce listopadu. Kvůli zhoršení epidemické situace vláda od 17. ledna nařídila testování všem zaměstnancům, a to dvakrát za týden.