Odvedeme nanejvýš 70 procent osmnáctiletých, odhaduje armáda

  15:33aktualizováno  15:33
Armáda počítá s tím, že z každého ročníku odvodů „vytěží“ do záloh padesát až sedmdesát procent mladých lidí. Na středečním brífinku to uvedl generál František Malenínský. „Potřebujeme znát velikost záloh. Bezpečnostní prostředí se zhoršilo a lhůty pro reakci zkrátily,“ doplnil ho náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Odvody mají armádě (na snímku vojáci 4. brigády rychlého nasazení) dát přehled o tom, jaké jsou v populaci rezervy pro případ krize. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a generál František Malenínský představili podrobnější informace týkající se chystaného obnovení povinných odvodů, o němž rozhodla vláda minulý týden (více zde).

„Došlo ke zhoršení bezpečnostního prostředí. Ve zkratce to znamená, že se významně zkrátily lhůty pro reakci. Alianční země potřebují být na potenciální krize, které by mohly přijít až na jejich hranice, připraveny,“ uvedl náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Koštoval. „V našem případě to znamená, že potřebujeme znát velikost záloh a vytvořit podmínky pro vybudování dobrovolných vycvičených záloh v době míru,“ doplnil.

Zástupci armády i vrcholní politici už měsíce za největší bezpečnostní hrozby označují nepředvídatelné chování Ruska, které zabralo ukrajinský poloostrov Krym a jehož vojáci a technika se podílejí na válce v Donbasu, a radikální islamismus představovaný zejména samozvaným Islámským státem.

Ani jedna hrozba se sice bezprostředně nedotýká českých hranic, členské země NATO ale jako základní pilíř kolektivní obrany deklarují, že napadení jakéhokoliv člena budou pokládat za napadení sebe samotných.

Cena odvodů: 230 milionů ročně

Zavedení odvodů má podle propočtů vyjít na 230 milionů Kč ročně. Odvodní řízení ale není návratem k povinné základní vojenské službě: bude se skládat z vyplnění dotazníku a účasti u odvodové komise, jejíž součástí bude lékařská prohlídka. U každé komise budou dva civilní lékaři.

Odvedení dostanou status „vojáků v záloze“, k jejichž případnému výcviku by stát mohl přistoupit v době ohrožení.

„Z oněch sto tisíc lidí ročně, což odpovídá velikosti populačního ročníku, lze podle našich analýz kalkulovat s odvodem padesáti až sedmdesáti procent,“ odhadl Malenínský. Vysvětlil, že část lidí nemusí úspěšně projít zdravotními prohlídkami. Češi navíc mají právo odmítnout službu v armádě na základě svědomí či náboženského vyznání, v tom případě se na ně ale během stavu ohrožení státu či válečného stavu vztahuje zákonná pracovní povinnost.

Povolání záložáků: první by šli bývalí vojáci

V případě povolání záloh by se podle generála stát nejprve obrátil na bývalé vojáky z povolání. „První by šli muži a zároveň profese, které potřebujeme k doplnění podpůrných jednotek - řidiče, lékaře, zdravotnický personál,“ vypočetl generál.

Aktivní zálohy

Zhruba 1 250 Čechů působí v takzvané Aktivní záloze (AZ) určené pro výpomoc armádě v případě například živelní pohromy či zhoršené bezpečnostní situace. Stát by tuto pravidelně cvičící složku rád rozšířil na pět tisíc lidí v horizontu pěti až deseti let.

Kvůli tomu se chystá zvýšení odměn členů AZ na 12 tisíc Kč ročně ze současných 6 tisíc (studenti dokonce 20 tisíc).

Zaměstnavatel, který dosud tratil na tom, že jeho zaměstnanec každý rok několik týdnů cvičil v rámci AZ, by nově dostával finanční náhradu. Informace o řádných cvičeních AZ by se rovněž mohl dozvídat až půl roku předem namísto dosavadních 30 dnů.

Pro odvody mají podle vládní předlohy platit určité výjimky. Odvedeni by například nebyli lidé pečující o dítě do tří let, těžce zdravotně postižení či těhotné ženy. Dále profese vymezené jako potřebné pro chod státu - například ústavní soudci, hejtmané, policisté, hasiči, diplomaté či poslanci.

Novela počítá s dobrovolnými vojenskými cvičeními záložáků (na rozdíl od takzvané aktivní zálohy, viz rámeček vlevo). Je nicméně možné, že se poslanci při projednávání ve Sněmovně pokusí včlenit do novely povinné několikaměsíční cvičení. To by byl pro armádu problém: pro výcvik celých populačních ročníků, byť krátký, nemá nyní materiální ani personální kapacity.

Česká armáda navíc nyní trpí nízkou naplněností samotných profesionálních útvarů, která se pohybuje kolem 65 procent. Koalicí schválený růst vojenských výdajů až na 1,4 % HDP podle zástupců ministerstva umožní přijímat více lidí a profesionální útvary v horizontu jednotek let doplnit. Toto postupné doplňování už začalo.

Institut odvodů zavedl v roce 1781 císař Josef II. V roce 2004 měla Česká republika 1,9 milionu obyvatel v záloze, z nichž 160 tisíc mělo vojenský výcvik. Po následném zániku povinné základní vojenské služby těchto lidí ubývalo. Nyní je v záloze 1,4 milionu lidí, v naprosté většině ve věku zhruba od 30 let výše. Vojenský výcvik však má jen 7 500 z nich.

Autor:

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Studenti za klima. Tématu okupační stávky se bude věnovat pořad Rozstřel

Školní stávky za klima se přelily i do univerzitního prostředí. Studenti z iniciativy Univerzity za klima protestují...

Facebook je obrovské nebezpečí pro demokracii, řekl ministr Hamáček

Sociální sítě a Facebook jsou podle ministra vnitra a šéfa ČSSD Jana Hamáčka škodlivé. „Facebook je dnes obrovské...

Nebyl to pouhý puč, i důsledek neřešených rozporů, hodnotí KSČM 17. listopad

Lidem na náměstích neřekli, že je čeká největší majetková změna v dějinách, napsalo vedení KSČM do prohlášení k...

Buďte vegany, budete silnější, radí dokument. Nesmysl, říkají odborníci

Čistě rostlinná strava zlepšuje sportovní výkon. Živočišné produkty nejen že zhoršují sportovní výsledky, ale dokonce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz