Pondělí 23. listopadu 2020, svátek má Klement
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 23. listopadu 2020 Klement

Odvedeme nanejvýš 70 procent osmnáctiletých, odhaduje armáda

  15:33
Armáda počítá s tím, že z každého ročníku odvodů „vytěží“ do záloh padesát až sedmdesát procent mladých lidí. Na středečním brífinku to uvedl generál František Malenínský. „Potřebujeme znát velikost záloh. Bezpečnostní prostředí se zhoršilo a lhůty pro reakci zkrátily,“ doplnil ho náměstek ministra obrany Daniel Koštoval.

Odvody mají armádě (na snímku vojáci 4. brigády rychlého nasazení) dát přehled o tom, jaké jsou v populaci rezervy pro případ krize. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Náměstek ministra obrany Daniel Koštoval a generál František Malenínský představili podrobnější informace týkající se chystaného obnovení povinných odvodů, o němž rozhodla vláda minulý týden (více zde).

„Došlo ke zhoršení bezpečnostního prostředí. Ve zkratce to znamená, že se významně zkrátily lhůty pro reakci. Alianční země potřebují být na potenciální krize, které by mohly přijít až na jejich hranice, připraveny,“ uvedl náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie Koštoval. „V našem případě to znamená, že potřebujeme znát velikost záloh a vytvořit podmínky pro vybudování dobrovolných vycvičených záloh v době míru,“ doplnil.

Zástupci armády i vrcholní politici už měsíce za největší bezpečnostní hrozby označují nepředvídatelné chování Ruska, které zabralo ukrajinský poloostrov Krym a jehož vojáci a technika se podílejí na válce v Donbasu, a radikální islamismus představovaný zejména samozvaným Islámským státem.

Ani jedna hrozba se sice bezprostředně nedotýká českých hranic, členské země NATO ale jako základní pilíř kolektivní obrany deklarují, že napadení jakéhokoliv člena budou pokládat za napadení sebe samotných.

Cena odvodů: 230 milionů ročně

Zavedení odvodů má podle propočtů vyjít na 230 milionů Kč ročně. Odvodní řízení ale není návratem k povinné základní vojenské službě: bude se skládat z vyplnění dotazníku a účasti u odvodové komise, jejíž součástí bude lékařská prohlídka. U každé komise budou dva civilní lékaři.

Odvedení dostanou status „vojáků v záloze“, k jejichž případnému výcviku by stát mohl přistoupit v době ohrožení.

„Z oněch sto tisíc lidí ročně, což odpovídá velikosti populačního ročníku, lze podle našich analýz kalkulovat s odvodem padesáti až sedmdesáti procent,“ odhadl Malenínský. Vysvětlil, že část lidí nemusí úspěšně projít zdravotními prohlídkami. Češi navíc mají právo odmítnout službu v armádě na základě svědomí či náboženského vyznání, v tom případě se na ně ale během stavu ohrožení státu či válečného stavu vztahuje zákonná pracovní povinnost.

Povolání záložáků: první by šli bývalí vojáci

V případě povolání záloh by se podle generála stát nejprve obrátil na bývalé vojáky z povolání. „První by šli muži a zároveň profese, které potřebujeme k doplnění podpůrných jednotek - řidiče, lékaře, zdravotnický personál,“ vypočetl generál.

Aktivní zálohy

Zhruba 1 250 Čechů působí v takzvané Aktivní záloze (AZ) určené pro výpomoc armádě v případě například živelní pohromy či zhoršené bezpečnostní situace. Stát by tuto pravidelně cvičící složku rád rozšířil na pět tisíc lidí v horizontu pěti až deseti let.

Kvůli tomu se chystá zvýšení odměn členů AZ na 12 tisíc Kč ročně ze současných 6 tisíc (studenti dokonce 20 tisíc).

Zaměstnavatel, který dosud tratil na tom, že jeho zaměstnanec každý rok několik týdnů cvičil v rámci AZ, by nově dostával finanční náhradu. Informace o řádných cvičeních AZ by se rovněž mohl dozvídat až půl roku předem namísto dosavadních 30 dnů.

Pro odvody mají podle vládní předlohy platit určité výjimky. Odvedeni by například nebyli lidé pečující o dítě do tří let, těžce zdravotně postižení či těhotné ženy. Dále profese vymezené jako potřebné pro chod státu - například ústavní soudci, hejtmané, policisté, hasiči, diplomaté či poslanci.

Novela počítá s dobrovolnými vojenskými cvičeními záložáků (na rozdíl od takzvané aktivní zálohy, viz rámeček vlevo). Je nicméně možné, že se poslanci při projednávání ve Sněmovně pokusí včlenit do novely povinné několikaměsíční cvičení. To by byl pro armádu problém: pro výcvik celých populačních ročníků, byť krátký, nemá nyní materiální ani personální kapacity.

Česká armáda navíc nyní trpí nízkou naplněností samotných profesionálních útvarů, která se pohybuje kolem 65 procent. Koalicí schválený růst vojenských výdajů až na 1,4 % HDP podle zástupců ministerstva umožní přijímat více lidí a profesionální útvary v horizontu jednotek let doplnit. Toto postupné doplňování už začalo.

Institut odvodů zavedl v roce 1781 císař Josef II. V roce 2004 měla Česká republika 1,9 milionu obyvatel v záloze, z nichž 160 tisíc mělo vojenský výcvik. Po následném zániku povinné základní vojenské služby těchto lidí ubývalo. Nyní je v záloze 1,4 milionu lidí, v naprosté většině ve věku zhruba od 30 let výše. Vojenský výcvik však má jen 7 500 z nich.

Autor:

Zastavte zlé myšlenky a těšte se, radí v Rozstřelu psycholog do dnešní doby

  • Nejčtenější

Nouzový stav do 12. prosince, má skončit diskriminace malých obchodů

Poslanci prodloužili nouzový stav v České republice do 12. prosince. Pro dobu o osm dnů delší, tedy téměř do Vánoc,...

Vláda omezila počet lidí v obchodech, žádá nouzový stav do 20. prosince

Vláda rozhodla, že od středy omezí počet lidí v obchodech. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů...

Do prosince opatření nerozvolníme, shodli se Prymula i ministr Blatný

Pokud vydrží stávající opatření, nárůst případů covidu-19 se v Česku dostane pod hranici 1 000 denně okolo 14....

V pondělí vstoupí Česko do 4. stupně, řekl Blatný. Začíná návrat všech žáků

Česko se má v pondělí přepnout do 4. úrovně PES, oznámil ve čtvrtek ministr zdravotnictví Jan Blatný. Od středy 25....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Protivládní protest v centru Prahy: mnozí bez roušek, místo Langerové křik

Stovky lidí při pochodu Prahou protestovaly proti vládním protiepidemickým opatřením, podle některých odhadů jich bylo...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Nelobboval jsem za výrobce vakcín, jen jsem informoval, brání se Prymula

Roman Prymula coby náměstek ministra zdravotnictví pomáhal soukromé firmě v byznysu s vakcínami proti dětské obrně....

Po vlně kritiky zastupitelé stopli podezřelý prodej pozemků v Krupce

Zastupitelé Krupky na Teplicku zrušili své usnesení z poloviny září, v němž schválili prodej lukrativního pozemku v...

ÚZIS během dne měnil data, lidem vycházela jiná čísla, než ukazoval PES

Ústav zdravotnických informací a statistiky v pondělí změnil celkový počet testů a na to navazující podíl pozitivních...

Obchody by mohly otevřít už v pondělí, vláda zasedne v neděli, řekl Blatný

Vláda se mimořádně sejde kvůli možnému zmírnění opatření proti covidu už v neděli, aby obchody či provozovny služeb...

OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?
OVĚŘENO: Jak nám chutnaly krémové špičky?

Testovali jsme plundrové špičky.

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Kdo nemá košík, nenakoupí. Obchody vymýšlejí, jak spočítat zákazníky

Obchodníci si lámou hlavu nad tím, jak budou dodržovat pravidlo „jeden zákazník na 15 metrů“, které většinou považují...

Nejprestižnější svaz someliérů se hroutí kvůli obřímu sexuálnímu skandálu

Organizaci Court of Master Sommeliers, která je považována za nejprestižnějšího poskytovatele someliérského vzdělání,...