Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 3. října 2023 Bohumil

Povinné covid očkování: stačí změna vyhlášky, odmítačům hrozí pokuta

V České republice v posledních dnech bují debata o povinném očkování. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že by se povinné očkování mělo zavést u vybraných profesních skupin, lidí starších 60 let a později doplnil, že se zvažuje i kategorie lidí starších 50 let. Na to, aby se vymezila skupina obyvatel buď podle věku nebo podle profese, pro kterou by bylo očkování povinné by legislativně stačila pouze změna vyhlášky.

Očkování vakcínou AstraZeneca | foto: Reuters

„Jsme přesvědčeni, že musíme zavést povinné očkování,“ řekl ve čtvrtek po jednání vlády premiér Andrej Babiš. Nově oznámil, že by se to mělo týkat již lidí nad 50 let. „Je to nevyhnutelné,“ oznámil premiér. 

Dosud vláda zvažovala povinné očkování všech lidí, jimž je více než 60 let a také některých profesí. Lidí, kteří pracují ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasičů, policistů i vojáků.

V Česku je momentálně devět pravidelných očkování, které podstupují děti podle očkovacího kalendáře. 

Jinými slovy se již i v České republice otevřela debata o povinném očkování proti covidu. To již zavedli i v jiných zemích, například v Itálii pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. V Rakousku má být očkování proti covidu povinné pro všechny. 

Zůstává tak otázkou, jaké legislativní kroky se musí v tomto ohledu uskutečnit. Cesta k tomu, aby se očkování stalo povinným, neboli pravidelným, je poměrně jednoduchá. Potřeba je jen změnit vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem.

„Povinnost podrobit se stanovenému druhu pravidelného očkování je ustanovena v paragrafu 46 zákona o ochraně veřejného zdraví. Pravidelná očkování se provádějí k zamezení vzniku a šíření závažných infekčních onemocnění s vysokým rizikem dalšího epidemického šíření v kolektivech a život ohrožujících infekčních onemocnění, s ohledem na doporučení Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro kontrolu nemocí,“ uvedla Kristýna Pintová, advokátka kanceláře Pak & Švehelka.

Očkování pouze pro vybrané

Případy povinného očkování a termíny pak upravuje právě již zmíněna vyhláška ministerstva zdravotnictví. „Ta také stanoví určité fyzické osoby, které mají být zařazeny na pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění, které jsou povinny podrobit se ve stanoveném rozsahu stanovenému druhu zvláštního očkování,“ doplnila advokátka. 

Povinné očkování ve světě
RakouskoPovinné očkování od 1. 2. 2022 pro všechny
ItálieZdravotníci, pracovníci v sociálních službách
FrancieZdravotníci, sociální pracovníci, hasiči, policisté
MaďarskoZdravotníci, státní zaměstnanci
ŘeckoZdravotníci, zaměstnanci pečovatelských domů
UkrajinaZaměstnanci veřejného sektoru včetně učitelů, návrh na rozšíření povinnosti pro zdravotníky a zaměstnance magistrátu
Velká BritánieZaměstnanci pečovatelských domů, od dubna 2022 i zdravotníci

Zdroj: Reuters, ČTK

Právě v rámci této vyhlášky by se případně mohlo zavést povinné očkování pro určité profese na rizikových pracovištích. Vyhláška už nyní například uvádí, že zvláštní očkování proti virové hepatitidě A a virové hepatitidě B se dělá u zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému.

Problém by neměl být podle advokátů také s vymezením očkování dle věku. David Šupej, advokát SEDLAKOVA LEGAL, připomněl, že v této souvislost se kritérium věku využívá například u pravidelného očkování dětí. 

Evropský soud zamítl stížnosti českých rodičů, vadilo jim povinné očkování

„Aby vyhláška obstála v případě soudního přezkumu, pak by musel stát velmi zjednodušeně prokázat, že takovýto zásah do práv jednotlivce je přiměřený a odpovídající sledovanému cíli - ochrana společnosti před infekčními nemocemi,“ uvedl a připomněl, že povinné očkování v minulosti „prošel úspěšně“ přezkumem ústavního i Evropského soudu pro lidská práva. 

„Samotné změně vyhlášky by předcházelo několik standardních kroků, a to stanovení antigenního složení na základě doporučení Národní imunizační komise, jeho zveřejnění ve formě sdělení ve Sbírce zákonů, a také by samotný návrh změny vyhlášky musel projít připomínkovým řízení u jednotlivých připomínkovacích míst,“ doplnil Šupej. 

Podle něj by měl ve všech případech stát brát ohled na doporučení Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro kontrolu nemocí.

Právník a expert Pirátů pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál uvedl, že i vyhláška bude moci být právně přezkoumána, a to ústavním soudem. „Je to i výhoda, ústavní soud má z minulosti rozsáhlou a podrobnou judikaturu k povinnému očkování,“ uvedl s tím, že v rozhodnutí ústavního soudu je dokonce i test, kterým musí být případné povinné očkování poměřeno. Do něj se dosadí ověřené vědecké informace o účinku vakcíny. 

„Doporučil bych ministerstvu velkou pečlivost při práci hlavně s aktuálními informacemi,“ dodal.

Bez očkování, ale s pokutou

Pokud by tedy byla přijata novela vyhlášky a očkování proti covid-19 by bylo zařazeno mezi pravidelná povinná očkování, kdo by očkování odmítl a neměl ho, dopustil by se přestupku, za který by mu byla udělena pokuta. Právě takto to funguje v případě již dnes u jiných povinných očkování. 

„Fyzická osoba, která se nepodrobí stanovenému pravidelnému nebo mimořádnému očkování nebo se před zařazením na pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčního onemocnění nepodrobí stanovenému zvláštnímu očkování, se dopustí přestupku, za který lze uložit pokutu do 10 tisíc korun. Jsou tu ale i jiné dopady, zejména u neočkovaných dětí nepřijetí do školky,“ připomněla Pintová. Pokud by školka dítě přijala, dopouští se sama přestupku. 

Šupej uvedl, že si osobně dokáže představit, že by legislativa řešila i to, že bez některých očkování by nebylo možné se účastnit určitých akcí.

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

„Když už teď máme pravidla, která říkají, že bez očkování nemohu vykonávat určité činnosti. Zase bychom ale ve výsledku narazili na to, zda by takové pravidlo bylo přiměřené a odpovídající sledovanému cíli a byl bych v tomto tedy velmi opatrný,“ dodal.

Nejde však jen o pokutu. Odmítnutí očkování - ať už proti covidu, nebo jiným nemocem - může mít další důsledky. Jak již odborníci naznačili, bez potřebného očkování člověk nemusí být někde zaměstnán. Zaměstnavatel pak může člověka, který nemá potřebné očkování, propustit z práce. 

„Ale jen tehdy, pokud by se nejprve stanovila pracoviště nebo povolání, která by nebylo možné vykonávat bez povinného očkování. Pak by takoví lidé nesplňovali předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce a zaměstnavatel by je s ohledem na případné povinné očkování ani nesměl nechat vstupovat na dané pracoviště nebo nechat vykonávat danou činnost. V takovém případě by jim pak zaměstnavatel mohl dát výpověď z pracovního poměru,“ uvedl Šupej.

Upozornil však, že na takový postup by ale nestačila jen všeobecná povinnost podstoupit očkování proti nemoci covid-19, muselo by se stanovit, že toto očkování je nutné právě k výkonu některých povolání nebo práce na některých pracovištích.

Podmínka antigenního složení

Záleželo by i na tom, jakou vakcínu by stát stanovil jako tu "povinnou". Zákon o ochraně veřejného zdraví totiž uvádí, že k pravidelnému, zvláštnímu a mimořádnému očkování může poskytovatel zdravotních služeb použít jen očkovací látky podle antigenního složení očkovacích látek stanoveného ministerstvem zdravotnictví. 

"Ministerstvo totiž každoročně na základě doporučení Národní imunizační komise (poradního orgánu, pozn. red.) stanovuje antigenní složení očkovacích látek pro pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování. Tato složení se pak publikují ve Sbírce zákonů, a to včetně jejich pozdějších změn. To tedy znamená, že poskytovatelé zdravotních služeb mohou použít jen takové (antigenní) očkovací látky, které odpovídají podmínkám zveřejněným ministerstvem," doplnil Šupej. 

Existuje však výjimka. Člověk může požádat o očkování jinou registrovanou očkovací látkou. "Nicméně pak by si takovou látku hradila osoba sama, nešlo by o službu hrazenou státem, respektive z veřejného zdravotního pojištění," doplnil advokát. 

Autor:
  • Nejčtenější

Fico se vrací. Jeho Směr s náskokem ovládl slovenské volby

Po sečtení 99 procent okrsků jasně vede ve slovenských předčasných parlamentních volbách Směr-SD expremiéra Roberta...

Narkozombíci přicházejí. Metla Američanů se valí do Evropy

Premium Evropa se musí připravit na masivní přísun fentanylu. V rozhovoru pro list Politico na to upozornila eurokomisařka Ylva...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z oběšené partyzánky udělal Stalin mučednici. Ale možná ji udali Rusové

Seriál Přestože zemřela před více než osmdesáti lety, její jméno zná v Rusku dodnes každý. Řeč je o sovětské partyzánce Zoje...

Itálii straší silné otřesy supersopky, která je schopna zabít miliony

Přední italský vulkanolog Giuseppe De Natale ve středu varoval, že v oblasti Flegrejských polí nedaleko Neapole, kterou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu v Rakousku při běhání napadl staford, zraněním na místě podlehla

Ženu v pondělí při běhání v hornorakouské obci Naarn napadl pes plemene americký stafordširský teriér a pokousal ji tak...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Ministerstvo zdravotnictví představí strategii očkování proti chřipce a covidu

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek představí strategii očkování před očekávanou chřipkovou epidemií. Promluví také o...

Ministr školství představí rozpočet na rok 2024 a revize vzdělávacích programů

Ministr školství Mikuláš Bek představí návrh rozpočtu ministerstva na rok 2024. V předběžném návrhu se mluvilo o...

Alkohol nabízíme i jedenáctiletým. Když si zvyknou, pijí víc, varují psychologové

Premium Nabízet dětem alkohol v dobré víře, že se tak naučí pít s mírou, je zásadním omylem české alkoholové kultury. Vyplývá...

Fotograf Mafry Růžička uspěl na soutěži Czech Press Photo, bodoval v Ceně diváků

Fotograf Michal Růžička obsadil na soutěži Czech Press Photo za rok 2022 třetí místo v kategorii Cena diváků, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Smartwings přestanou létat z malých letišť. Zařízly plány cestovek

Premium Posílit význam tuzemských regionálních letišť a umožnit řadě lidí cestovat na dovolenou bez cesty na pražské letiště. S...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....