Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 23. ledna 2022 Zdeněk

Povinné covid očkování: stačí změna vyhlášky, odmítačům hrozí pokuta

V České republice v posledních dnech bují debata o povinném očkování. Premiér Andrej Babiš ve čtvrtek uvedl, že by se povinné očkování mělo zavést u vybraných profesních skupin, lidí starších 60 let a později doplnil, že se zvažuje i kategorie lidí starších 50 let. Na to, aby se vymezila skupina obyvatel buď podle věku nebo podle profese, pro kterou by bylo očkování povinné by legislativně stačila pouze změna vyhlášky.
Očkování vakcínou AstraZeneca

Očkování vakcínou AstraZeneca | foto: Reuters

„Jsme přesvědčeni, že musíme zavést povinné očkování,“ řekl ve čtvrtek po jednání vlády premiér Andrej Babiš. Nově oznámil, že by se to mělo týkat již lidí nad 50 let. „Je to nevyhnutelné,“ oznámil premiér. 

Dosud vláda zvažovala povinné očkování všech lidí, jimž je více než 60 let a také některých profesí. Lidí, kteří pracují ve zdravotnictví, v sociálních službách, hasičů, policistů i vojáků.

V Česku je momentálně devět pravidelných očkování, které podstupují děti podle očkovacího kalendáře. 

Jinými slovy se již i v České republice otevřela debata o povinném očkování proti covidu. To již zavedli i v jiných zemích, například v Itálii pro zdravotníky a pracovníky v sociálních službách. V Rakousku má být očkování proti covidu povinné pro všechny. 

Zůstává tak otázkou, jaké legislativní kroky se musí v tomto ohledu uskutečnit. Cesta k tomu, aby se očkování stalo povinným, neboli pravidelným, je poměrně jednoduchá. Potřeba je jen změnit vyhlášku o očkování proti infekčním nemocem.

„Povinnost podrobit se stanovenému druhu pravidelného očkování je ustanovena v paragrafu 46 zákona o ochraně veřejného zdraví. Pravidelná očkování se provádějí k zamezení vzniku a šíření závažných infekčních onemocnění s vysokým rizikem dalšího epidemického šíření v kolektivech a život ohrožujících infekčních onemocnění, s ohledem na doporučení Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro kontrolu nemocí,“ uvedla Kristýna Pintová, advokátka kanceláře Pak & Švehelka.

Očkování pouze pro vybrané

Případy povinného očkování a termíny pak upravuje právě již zmíněna vyhláška ministerstva zdravotnictví. „Ta také stanoví určité fyzické osoby, které mají být zařazeny na pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčních onemocnění, které jsou povinny podrobit se ve stanoveném rozsahu stanovenému druhu zvláštního očkování,“ doplnila advokátka. 

Povinné očkování ve světě
RakouskoPovinné očkování od 1. 2. 2022 pro všechny
ItálieZdravotníci, pracovníci v sociálních službách
FrancieZdravotníci, sociální pracovníci, hasiči, policisté
MaďarskoZdravotníci, státní zaměstnanci
ŘeckoZdravotníci, zaměstnanci pečovatelských domů
UkrajinaZaměstnanci veřejného sektoru včetně učitelů, návrh na rozšíření povinnosti pro zdravotníky a zaměstnance magistrátu
Velká BritánieZaměstnanci pečovatelských domů, od dubna 2022 i zdravotníci

Zdroj: Reuters, ČTK

Právě v rámci této vyhlášky by se případně mohlo zavést povinné očkování pro určité profese na rizikových pracovištích. Vyhláška už nyní například uvádí, že zvláštní očkování proti virové hepatitidě A a virové hepatitidě B se dělá u zaměstnanců a příslušníků základních složek integrovaného záchranného systému.

Problém by neměl být podle advokátů také s vymezením očkování dle věku. David Šupej, advokát SEDLAKOVA LEGAL, připomněl, že v této souvislost se kritérium věku využívá například u pravidelného očkování dětí. 

Evropský soud zamítl stížnosti českých rodičů, vadilo jim povinné očkování

„Aby vyhláška obstála v případě soudního přezkumu, pak by musel stát velmi zjednodušeně prokázat, že takovýto zásah do práv jednotlivce je přiměřený a odpovídající sledovanému cíli - ochrana společnosti před infekčními nemocemi,“ uvedl a připomněl, že povinné očkování v minulosti „prošel úspěšně“ přezkumem ústavního i Evropského soudu pro lidská práva. 

„Samotné změně vyhlášky by předcházelo několik standardních kroků, a to stanovení antigenního složení na základě doporučení Národní imunizační komise, jeho zveřejnění ve formě sdělení ve Sbírce zákonů, a také by samotný návrh změny vyhlášky musel projít připomínkovým řízení u jednotlivých připomínkovacích míst,“ doplnil Šupej. 

Podle něj by měl ve všech případech stát brát ohled na doporučení Světové zdravotnické organizace a Evropského střediska pro kontrolu nemocí.

Právník a expert Pirátů pro oblast zdravotnictví Ondřej Dostál uvedl, že i vyhláška bude moci být právně přezkoumána, a to ústavním soudem. „Je to i výhoda, ústavní soud má z minulosti rozsáhlou a podrobnou judikaturu k povinnému očkování,“ uvedl s tím, že v rozhodnutí ústavního soudu je dokonce i test, kterým musí být případné povinné očkování poměřeno. Do něj se dosadí ověřené vědecké informace o účinku vakcíny. 

„Doporučil bych ministerstvu velkou pečlivost při práci hlavně s aktuálními informacemi,“ dodal.

Bez očkování, ale s pokutou

Pokud by tedy byla přijata novela vyhlášky a očkování proti covid-19 by bylo zařazeno mezi pravidelná povinná očkování, kdo by očkování odmítl a neměl ho, dopustil by se přestupku, za který by mu byla udělena pokuta. Právě takto to funguje v případě již dnes u jiných povinných očkování. 

„Fyzická osoba, která se nepodrobí stanovenému pravidelnému nebo mimořádnému očkování nebo se před zařazením na pracoviště s vyšším rizikem vzniku infekčního onemocnění nepodrobí stanovenému zvláštnímu očkování, se dopustí přestupku, za který lze uložit pokutu do 10 tisíc korun. Jsou tu ale i jiné dopady, zejména u neočkovaných dětí nepřijetí do školky,“ připomněla Pintová. Pokud by školka dítě přijala, dopouští se sama přestupku. 

Šupej uvedl, že si osobně dokáže představit, že by legislativa řešila i to, že bez některých očkování by nebylo možné se účastnit určitých akcí.

Znovu je tu nouzový stav. Babiš chce povinné očkování lidí nad 50 let

„Když už teď máme pravidla, která říkají, že bez očkování nemohu vykonávat určité činnosti. Zase bychom ale ve výsledku narazili na to, zda by takové pravidlo bylo přiměřené a odpovídající sledovanému cíli a byl bych v tomto tedy velmi opatrný,“ dodal.

Nejde však jen o pokutu. Odmítnutí očkování - ať už proti covidu, nebo jiným nemocem - může mít další důsledky. Jak již odborníci naznačili, bez potřebného očkování člověk nemusí být někde zaměstnán. Zaměstnavatel pak může člověka, který nemá potřebné očkování, propustit z práce. 

„Ale jen tehdy, pokud by se nejprve stanovila pracoviště nebo povolání, která by nebylo možné vykonávat bez povinného očkování. Pak by takoví lidé nesplňovali předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce a zaměstnavatel by je s ohledem na případné povinné očkování ani nesměl nechat vstupovat na dané pracoviště nebo nechat vykonávat danou činnost. V takovém případě by jim pak zaměstnavatel mohl dát výpověď z pracovního poměru,“ uvedl Šupej.

Upozornil však, že na takový postup by ale nestačila jen všeobecná povinnost podstoupit očkování proti nemoci covid-19, muselo by se stanovit, že toto očkování je nutné právě k výkonu některých povolání nebo práce na některých pracovištích.

Podmínka antigenního složení

Záleželo by i na tom, jakou vakcínu by stát stanovil jako tu "povinnou". Zákon o ochraně veřejného zdraví totiž uvádí, že k pravidelnému, zvláštnímu a mimořádnému očkování může poskytovatel zdravotních služeb použít jen očkovací látky podle antigenního složení očkovacích látek stanoveného ministerstvem zdravotnictví. 

"Ministerstvo totiž každoročně na základě doporučení Národní imunizační komise (poradního orgánu, pozn. red.) stanovuje antigenní složení očkovacích látek pro pravidelná, zvláštní a mimořádná očkování. Tato složení se pak publikují ve Sbírce zákonů, a to včetně jejich pozdějších změn. To tedy znamená, že poskytovatelé zdravotních služeb mohou použít jen takové (antigenní) očkovací látky, které odpovídají podmínkám zveřejněným ministerstvem," doplnil Šupej. 

Existuje však výjimka. Člověk může požádat o očkování jinou registrovanou očkovací látkou. "Nicméně pak by si takovou látku hradila osoba sama, nešlo by o službu hrazenou státem, respektive z veřejného zdravotního pojištění," doplnil advokát. 

Autor:
  • Nejčtenější

Virolog: Omikron skončí v půli února. Pak jsou ve hře tři scénáře, jeden je černý

Rozstřel Je skutečně omikron onou toužebně očekávanou variantou, po které bychom mohli covid-19 považovat za běžnou sezonní...

Studenti a senioři zaplatí za jízdenky dvojnásobek, vyzradil nechtěně Kupka

Ministr dopravy Martin Kupka ve středu vládě představí návrhy na úpravu státních slev v dopravě. Ty počítají se...

Ve vánici na D5 bouralo 36 aut. Bylo to jako bílá zeď, popisuje řidič

Dálnici D5 na 33. kilometru u Žebráku zablokovala ve čtvrtek před polednem hromadná dopravní nehoda 36 aut. Záchranáři...

Stanjurova angličtina překvapila. Sorry, řekly Langšádlová a Černochová

„My priority, och,“ odpověděla ministryně pro vědu Helena Langšádlová na otázku položenou v angličtině. V České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Krvavá 90. léta: Manželku Ivana Jonáka zavraždili až na druhý pokus

Seriál Devadesátky, který vysílá Česká televize, oživil vzpomínky na krvavé zločiny 90. let – mezi nimi i nájemnou...

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

  • Další z rubriky

GIBS stíhá osm dozorců z Valdic. Jsou obviněni za fyzické napadení vězňů

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhá osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku kvůli zneužití...

KOMENTÁŘ: Kořeny zla na sociálních sítích

Premium Dříve drželo lidstvo jakžtakž na uzdě desatero přikázání. V nynější převážně ateistické společnosti nezbývá než...

Bratry Mikše spojila po výsadku smrt. Doplatili na zradu parašutisty Gerika

Premium Tragicky se před 80 lety proťaly osudy bratrů Mikšů – Arnošta, Františka a Antonína z Janova na Rakovnicku. Prostřední...

Kapacita odběrů PCR testů je 160 tisíc denně. Laboratoře ale mají své limity

Kapacita odběrů pro PCR testy na covid-19 je v současné době 160 000 denně, uvádí ministerstvo zdravotnictví. Dodává,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Praktiky ve vile Playboy: orgie, orální sex se psem i ošklivé prostitutky

V novém dokumentu Secrets of Playboy (Tajemství Playboye) promluvily bývalé playmates o praktikách ve vile zakladatele...

Sineád O’Connorová šla na pohřeb syna v teplákovce, do rakve dala cigarety

Sedmnáctiletý syn Sineád O’Connorové (55) spáchal začátkem ledna sebevraždu. Zpěvačka skončila následně v péči...

Sedmikrásky k obědu, nákup z popelnice. Výměna se nesla v režii eko páru

Podobný věk, naprosto odlišný životní styl. Tak nějak by se dala shrnout nejnovější Výměna manželek, ve které se sešly...

Survivor: Nahota i pomlouvání Pazderkové za jejími zády, že je labilní

Po odstoupení zpěváka Vojtěcha Drahokoupila kvůli psychickým potížím ze show Survivor se diváci dočkali i prvních...

Pořízková ukázala vrásky a šediny. Stárnoucí ženy z médií téměř vymazali, říká

Pavlína Pořízková (56) se pochlubila neretušovanou fotkou s odrůstajícími šedinami. Podle české topmodelky je přirozené...