Zaorálek vyzval Babiše, aby zabránil „odplutí“ bytů do daňových rájů

  17:03aktualizováno  17:03
Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek vyzval šéfa ANO a exministra financí Andreje Babiše, ať využije vlivu v ANO a donutí ministerstvo financí, aby nenechalo odplynout byty v pražské Písnici, které prodal státem ovládaný ČEZ, někam „do daňových rájů“. Babiš opáčil, že za ČEZ nese odpovědnost premiér Bohuslav Sobotka a ministři za ČSSD.

Ministr financí Andrej Babiš a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na konferenci Český národní zájem (14. února 2017) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ministerstvo financí se má podle Zaorálka začít chovat jako vykonavatel většinových práv státu v ČEZ a vstoupit do soudního sporu o byty. Jinak podle něj hrozí, že katastrální úřad už ve čtvrtek převede více než 700 písnických bytů firmě CIB Rent Písnice za 1,3 miliardy korun a lidé, kteří žijí v Písnici, kteří proti tomu protestují, budou mít smůlu.

„Tohle stát neměl připustit. Jednoznačně kompetenci v tom má ministerstvo financí, protože je hlavním akcionářem valné hromady ČEZ,“ řekl Zaorálek. „Soud dokonce vyzval ministerstvo financí, vyzval Českou republiku, aby byla vedlejším účastníkem toho řízení. Proč stát dal stanovisko, že se do toho nezapojí?“ podivil se Zaorálek. A protože narazil u ministra financí Ivana Pilného, obrátil se přímo na Babiše, ať si ministra za ANO „zpacifikuje“.

Podle ministerstva nemá smysl, aby se stát připojil k žalobě nájemníků z Písnice. Tvrdí, že svůj názor mohou u soudu prosadit bez ohledu na účast státu. Ministr Pilný požadavek, aby se Česko připojilo k žalobě na společnost, kterou většinově vlastní, považuje za absurdní. Zaorálek to ale vidí jinak.

CIB se brání nařčení Zaorálka

„Vlastníky CIB Group jsou pánové Alois Přibyl a Pavel Španko,“ sdělil iDNES.cz Vojtěch Meravý, tiskový mluvčí CIB GROUP. Ohradil se proti slovům Zaorálka o odplutí do daňových rájů.

„Vyzývám Andreje Babiše, aby on z titulu své pozice v hnutí ANO pomohl řešit tu situaci a aby vydal takové pokyny a aby ministerstvo financí a příslušný úřad skutečně v těch hodinách, které zbývají, změnily situaci v tom, že stát se přihlásí jako vedlejší účastník řízení do sporu o určení vlastnictví a zároveň požádá o předběžné opatření. To je jediná cesta, kterou můžeme zabránit tomu, aby ty byty odpluly do daňových rájů,“ prohlásil Zaorálek.

„V této chvíli není čas jezdit a rozdávat knihy. Je třeba se probudit ze sna a skutečně konat,“ popíchl Babiše. „Jde o to nežvanit a konat,“ řekl také Zaorálek, jemuž naslouchala skupina občanů z pražské městské části Písnice, kteří za ním dorazili do sídla ČSSD v centru Prahy v Lidovém domě.

Za nadvládu ČEZ odpovídá Sobotka, opáčil Babiš

Babiš Zaorálkovu výzvu odmítl, za situaci podle něj nesou vinu premiér Bohuslav Sobotka a ostatní členové vlády z ČSSD.

„Pan Zaorálek si dělá srandu. Proč se neobrátí na loutku ČEZ, pana premiéra. Hned poté, co mě premiér vykopl z vlády, získal management ČEZ absolutní moc a zavázal vládu, že si může dělat úplně co chce a vláda ani ministerstvo financí jim nesmí do ničeho mluvit,“ napsal iDNES.cz Babiš.

Tvrdí, že byty v Písnici řešil dlouho a potkával se s nájemníky. „A co udělal premiér? A pan Zaorálek pro tyhle lidi? Nic. Dělají tiskovky a vykřikují nesmysly. Za nadvládu ČEZ nese odpovědnost premiér a jeho ministři z ČSSD,“ uvedl Babiš ve vyjádření, které poslal iDNES.cz.

Společnosti CIB skončila v nedávném tendru na prodej bytů druhá. Získala je poté, co vítěz, firma Kennial patřící do skupiny Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy, od koupě ustoupila kvůli určovací žalobě nájemníků. Obyvatelům bytů vadí to, že ČEZ nenabídl byty k odprodeji přímo jim.

„My už rok se snažíme oslovit ČEZ i všechny politiky. My ty byty nechceme zadarmo. Bojujeme za své domovy,“ řekla ve středu Magdaléna Vlková, která v Písnici bydlí a která také dorazila za Zaorálkem do Lidového domu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Unikátní část Šumavy znali jen vojáci, chystaná stezka ji přiblíží turistům

V rekreačním středisku Olšina má vzniknout nová stezka a informační centrum.

Sedmdesát let nepřístupnou přírodu kolem rybníka Olšina na Šumavě budou moci návštěvníci obdivovat z nové zážitkové...

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Ve Sněmovně nevíte, co bude zítra, říká vracející se politik Bendl

Staronový poslanec ODS Petr Bendl (12. července 2019)

Po propočtení hlasů nejdříve Petr Bendl ze Sněmovny vypadl. „Odchod z politiky byl těžký. Vyzkoušel jsem si, co to je,...

Najdete na iDNES.cz