Potraty si vzít nedáme, říkají Češi

  1:23aktualizováno  8:25
Většina Čechů je proti jakémukoliv omezování potratů. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK Praha, který exkluzivně poskytla MF DNES. Proti omezení potratů bylo 71 procent z více než tří tisíc dotázaných. Naopak omezit právo na potrat by chtělo 25 procent Čechů. A osm procent bylo dokonce pro zákaz interrupce bez výjimky.
Podle průzkumu je většina Čechů proti omezení potratů. Nejčastějšími odpůrci interrupce jsou starší voliči KDU-ČSL. Ilustrační foto.

Podle průzkumu je většina Čechů proti omezení potratů. Nejčastějšími odpůrci interrupce jsou starší voliči KDU-ČSL. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Je jim mezi 20 a 29 lety, mají nejčastěji středoškolské vzdělání s maturitou, mají nadprůměrnou mzdu a volí ODS. Tak vypadají Češi a Češky, kteří jsou největšími odpůrci zákazu a omezení potratů.

A jak vypadají jejich "protivníci"? Tedy ti, co podporují omezení interrupcí? Nejčastěji to jsou ženy mezi 70 a 79 lety. Bydlí v menší obci, mají tři a více dětí a z politických stran se jim nejvíce líbí KDU-ČSL. Ukázal to alespoň průzkum společnosti GfK Praha, ve kterém odpovídaly více než tři tisíce lidí z celého Česka.

Debatu o tom, jestli mají být potraty omezeny, či dokonce zakázány, rozpoutal před několika dny místopředseda KDU-ČSL David Macek. Prezidentu Václavu Klausovi zaslal otevřený dopis, ve kterém ho vyzval k zahájení diskuse na toto téma. Klaus zatím na dopis neodpověděl. 

I průzkum ukázal, že interrupce je kontroverzní a problémové téma. Přestože 90 procent dotazovaných odpovědělo, že zákaz potratů je zásahem do práv žen, 23 procent si myslí, že potrat je vraždou dítěte. Z toho vyplývá, že 13 procent dotazovaných má za to, že žena má právo "zavraždit dítě".

"Tento absurdní výsledek ukazuje na neujasněnost a rozporuplnost pohledu na tuto problematiku," vysvětlil Pavel Rusý, který průzkum zpracovával.

Mezi dotazovanými bylo 11 procent, kteří by povolili potrat jen v případě, že žena otěhotněla ze znásilnění, a 16 procent by udělalo výjimku v případě, že má matka nebo dítě vážné zdravotní problémy.

Rodičovství si plánujeme
Zatímco v roce 1990 provedli lékaři přes 109 tisíc potratů, v loňském roce jich bylo "jen" přes 25 tisíc. A podle lékařů je to číslo, se kterým můžeme být relativně spokojeni.

"Loni připadal jeden potrat na čtyři narozené děti. Ale na konci osmdesátých let byl tento poměr jedna ku jedné," řekl předseda České gynekologické a porodnické společnosti Vladimír Dvořák. Ženy jsou totiž dnes odpovědnější a rodičovství plánují.

Výraznou roli sehrála i osvěta a větší dostupnost antikoncepce. "Dřív nebyla antikoncepce k sehnání a ani příliš kvalitní. Dnes je na českém trhu přes čtyřicet druhů antikoncepce," řekl brněnský porodník Vít Unzeitig.

Špatně si nevedeme ani v porovnání s okolními státy. Podle Dvořáka se v počtu interrupcí přibližujeme standardu evropských zemí. V porovnání s postkomunistickými státy jsme dokonce na pomyslné špici v nízkém počtu zákroků. Lépe než my je na tom například Nizozemsko a Skandinávie.

Většinu potratů si ženy přejí
Z více než 25 tisíc uměle přerušených těhotenství jich lékaři loni dělali téměř pět tisíc ze zdravotních důvodů. A to buď kvůli zdravotním problémům ženy, nebo proto, že se plod třeba přestal vyvíjet nebo měl jiné komplikace. Zbytek interrupcí dělali lékaři na přání ženy.

"Naprostá většina potratů je z nezdravotních důvodů, jen na základě přání ženy. Navíc dnes už důvody ženy říkat nemusí," dodal Dvořák.

Z jeho vlastní zkušenosti podstupují interrupci ženy všech věkových kategorií a různého vzdělání. Mírně převažují ty, které dosáhly nejnižšího základního vzdělání.

A odborníci se shodují: omezování potratů není cestou k jejich snížení. Naopak. Přibylo by riskantních a pokoutních zákroků, na které by ženy doplácely svým zdravím.

Že jsou potraty "žhavým" tématem, se ukázalo i v pátek, když se v Praze na Staroměstském náměstí sešlo na 300 aktivistů. Ti chtěli vyjádřit svůj nesouhlas s umělými potraty. Tato akce se koná každoročně u příležitosti Dne nenarozených dětí.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Poslanci vzkazují demonstrantům: vytrvalost i smysluplnější věci na práci

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Vytrvalost, podporu, ale i výlet někam k vodě - to přejí čeští poslanci lidem, kteří se v neděli chystají na...

Další z rubriky

Čtvrtstoletí české ekologie: Stovky miliard šly hlavně na vodu a ovzduší

Ilustrační snímek

Do péče o životní prostředí se za čtvrt století investovalo 655 miliard korun. Většinu z toho zaplatily podniky, které...

Hraboši likvidují pole, v některých regionech poškodili 80 procent porostů

Hraboš polní

Tak velký výskyt polních hlodavců a tolik zničené úrody zemědělci nepamatují. Nejhůř na tom jsou jižní Morava a Haná....

Moravský Krumlov chce znovu získat Epopej, začíná opravovat zámek

Na zámku v Moravském Krumlově začnou opravy. Pak chtějí získat zpět Slovanskou...

Nejhlasitější výtky proti návratu Slovanské epopeje do Moravského Krumlova padají. Startují totiž opravy zámku za 130...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz