Potomci Habsburků mají k Česku blízko, někteří tu žijí a česky mluví

  13:55aktualizováno  13:55
Déle než sto let nenosí korunu českých králů. Přesto se sem někdejší panovnická rodina vrací. Potomci posledního rakouského císaře a českého krále Karla Habsburského přiznávají, že mají k Česku stále zvláštní vztah.

Habsburkové: Otec Karel a děti Gloria, Eleonora a Ferdinand. | foto: Instagram

Dění v britské královské rodině plní pravidelně stránky novin a časopisů. O tom, co dělá princ Charles, se čtenáři i televizní diváci dozvídají pravidelně.

Co však dělá jeho jmenovec Karel, nejstarší vnuk posledního českého krále Karla I. Habsburského, si čtenáři často nepřečtou. Přitom potomci dnes velmi rozvětveného rodu Habsburků se do Česka pravidelně vracejí a někteří tu i žijí a opět mluví česky.

Plzeňan hlasoval pro dědice Habsburků, lístek si vyrobil sám

Naposledy navštívil Česko Jiří (Georg) Habsburský, mladší bratr současné hlavy rodu Karla. Se svou rodinou žije Jiří trvale v maďarském Šoškútu poblíž Budapešti, je velvyslancem Evropské unie v Maďarsku. A o Unii také ve středu na pozvání Univerzity Karlovy přednášel v Praze – v zastoupení svého bratra.

„Můj dědeček, poslední rakouský císař a český král Karel I., zde studoval. Univerzita Karlova vždy byla a je hluboce spojena s naší rodinou,“ řekl Jiří Habsburský. Nepřímo odkázal na skutečnost, že je vzdáleným potomkem Karla IV.

Rodovou linii jeho předků zobrazuje speciálně vytvořený rodokmen, který nyní univerzita Jiřímu předala. „Linie vede od Karla Habsburského přes jeho habsburské předky k Jagelloncům, Lucemburkům a Přemyslovcům,“ uvedl její prorektor Jan Royt.

Mimochodem, Jiří sice mluví šesti jazyky, ale česky nikoli. „Na rozdíl od mého otce, který se v dětství česky učil a česky hovořil,“ řekl v Praze.

Závodník i modelka

Habsburkové jsou stále spojeni s politikou. Starší Karel Habsburský byl několik let rakouským europoslancem za lidovou stranu. „V mé rodině jsme více než 800 let politiky z povolání,“ říká.

Fotogalerie

Jejich sestra Gabriela působí v diplomacii. Nezastupuje však žádnou středoevropskou zemi, ale Gruzii. Byla za ni velvyslankyní v Německu.

Mladá generace už má úplně jiné zájmy. Karlův dvaadvacetiletý syn Ferdinand je úspěšným automobilovým závodníkem. Kariéru začal už ve čtrnácti letech, působil ve formuli 3 nebo v německé závodní sérii DTM. I na závodnické helmě se symbolicky hlásí ke svému původu – má na ní císařského orla.

Obvyklé představě o tom, co má dělat princezna, se vymyká i jeho sestra Eleonora, která je modelkou. Pracuje například pro známou značku Dolce & Gabbana.

Jejich sestřenice Marie-Beatrice, také vnučka posledního rakouského císaře, žije v Česku. Její manžel Riprand Arco koupil od Lobkowiczů hrad Vysoký Chlumec na Sedlčansku. Hrad se stal domovem pro ně a jejich šest dcer.

Jak Habsburkové přišli o korunu

● Po pádu monarchie v roce 1918 zbavily nástupnické země Habsburky trůnu.

● Rakousko vydalo 3. dubna 1919 speciální Habsburský zákon (Habsburgergesetz), kterým byl císař Karel I. natrvalo vyhoštěn a majetek rodu zkonfiskován. Zemřel v roce 1922 na Madeiře.

● Obdobně to proběhlo i v Československu – parlament přijal zvláštní zákon, kterým vyhlásil republiku a zabavil jejich majetek.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Vláda schválila návrh o českém předsednictví v EU, bude stát přes miliardu

České předsednictví v EU v druhé polovině roku 2022 by mělo stát zhruba 1,24 miliard korun, návrh schválila vláda. Pro...

Ministr Petříček vyzval Turecko k zastavení vojenské akce v Sýrii

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) zopakoval tureckému velvyslanci Ahmetu Bigalimu, že prioritou Evropské unie je...

Premium

Jen je nechte, ať si hoří. Pro lesy to je přirozené, říká kybernetik

Požárů na Sibiři a v Amazonii se příroda bát nemusí, člověk ano. Tvrdí to kybernetik Pavel Vlk, který popisuje...

Praha odložila na žádost Gottovy rodiny úklid svíček na Bertramce

Svíce a další předměty, které lidé nosí před vilu zesnulého zpěváka Karla Gotta na Bertramce, se zatím odklízet...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz