"Krzysztof Starnawski sestoupil do hloubky 217 metrů, z níž spustil měřicí zařízení, pomocí kterého byla naměřena hloubka 373 metrů. Celková doba ponoru byla 525 minut, sám potápěč nicméně dosáhl hloubky až 225 metrů," shrnul předseda hranické organizace České speleologické společnosti Miroslav Lukáš.
Společně se suchou částí propasti, která měří od úrovně terénu k vodní hladině 69,5 metru, je tak hloubka propasti nyní stanovena na 442,5 metru. Zřejmě přitom stále nejde o samotné dno. Odhady geologů totiž na základě teploty a chemického složení vody mluví o možné hloubce 700 až 1 000 metrů.
Dosud nejhlubším změřeným bodem bylo právě 217 metrů, kam se Starnawski dostal při ponoru v červenci. Nyní se tak v propasti už podruhé ponořil hlouběji než jakýkoliv jiný člověk či robot.
Dokázal se totiž dostat skrze nahromaděné kameny, klády a další materiál, který tvoří zhruba ve dvou stech metrech velkou překážku.
Hranická propast tak začíná atakovat pozici nejhlubší zatopené sladkovodní jeskyně na světě. Tato meta byla sice nejprve ohlášena za splněnou, nakonec si ale hraničtí speleologové zatím jistí nejsou.
Poblíž Říma se totiž údajně nachází ještě o devatenáct metrů hlubší jeskyně, ve které je oproti původním informacím o slané vodě zřejmě voda sladká.