Postoj KSČM vzbuzuje obavy z úniku tajných dat

aktualizováno 
P r a h a - Slabým místem ve vztazích republiky a Severoatlantické aliance není jen stav armády, ale také dosud opomíjená skutečnost - rostoucí vliv komunistické strany, která NATO stále chápe jako chomout hegemonistické politiky USA. "KSČM nikdy neustoupí od snahy přeměnit tento blok tak, aby ztratil všechny znaky nástroje agrese a expanze neoimperialistické politiky," tvrdí předseda KSČM Miroslav Grebeníček.
A ujišťuje, že KSČM využije své styky s komunistickými stranami v členských zemích aliance ke koordinaci "antinatovské" politiky.
Grebeníček se zároveň netají svými úzkými vazbami na Komunistickou stranu Ruska.
"Dostalo se mi cti vystoupit na jejím posledním sjezdu. Měl jsem docela dobrý pocit - nepochybně jde o stranu, která prošla výraznými reformními kroky.
Její základní politika se mi zdá být velmi rozumná a odpovídá trendům nového geopolitického pojetí," řekl o Zjuganovově straně Grebeníček.
Tyto postoje KSČM vyvolávají u mnohých politiků obavy, že by komunističtí poslanci a senátoři bezpečnostních výborů parlamentu mohli předávat důvěrné informace z Bruselu Komunistické straně Ruska. Nekomunističtí poslanci upozorňují, že tato nejsilnější ruská parlamentní strana, stejně jako většina tamních sil, považuje NATO stále za svého úhlavního nepřítele.
Místopředseda bezpečnostního výboru sněmovny Miloš Titz (ČSSD) připomíná, že KSČM jako jediná komunistická strana ve střední Evropě nezměnila svůj dřívější charakter. "Hlavně proto vnímám stále velmi citlivě někdejší úzké vazby komunistů na Moskvu. Proto musíme věnovat pozornost tomu, jaké informace se komunistům dostávají do rukou," říká Titz.
Na nejbližším zasedání výboru pro obranu a bezpečnost hodlá místopředseda kvůli svým obavám navrhnout, aby poslanci přijali striktní pravidla pro zacházení s důvěrnými informacemi aliance. "Asi bude nutné přijmout zvláštní režim práce s informacemi Bruselu a stanovit, kdo z poslanců k nim bude mít přístup," míní Titz. O konkrétních opatřeních je však podle něj předčasné mluvit.
Komunisté se ovšem dušují, že tajné informace, které by mohly ohrozit bezpečnost republiky, prozrazovat Moskvě nebudou. "Vůči republice jsme loajální. Něco jiného ovšem je, že máme právo zachovat si svůj program a své názory a předkládat otázku členství republiky v NATO k veřejné diskusi," připomíná místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf.
Předseda bezpečnostního výboru sněmovny a stínový ministr obrany Petr Nečas (ODS) zůstává však ke komunistům ostražitý. "Chtějí postupně demontovat či rozložit Severoatlantickou alianci zevnitř, vždyť jejich cílem je Evropa bez vojenských uskupení," soudí Nečas. "Na své jméno dostávám důvěrné, tajné či přísně tajné dokumenty z ministerstev i z Bruselu, ovšem dělím se o ně pouze s lidmi, jimž stoprocentně věřím," dodává poslanec v narážce na komunistické poslance.
Zástupkyně velvyslance republiky při NATO Hana Hubáčková potvrzuje, že je v zájmu každé členské země aliance, aby s tajnými informacemi nepracovali nepovolaní lidé: "NATO vyžaduje, aby členské země uplatňovaly zákony o utajovaných skutečnostech. Aliance si jejich dodržování navíc prověřuje vlastními kontrolami." Pokud by tedy nějaké informace byly vyzrazeny, bruselská centrála by podle Hubáčkové zareagovala okamžitě.
V těchto situacích následuje nejprve varování a poté utlumení toku důležitých informací až do obnovení důvěryhodnosti dotyčné země.
Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Považuji tě za přítele, Mirku, prohlásil prezident na padesátinách Soukupa

Na oslavu padesátých narozenin Jaromíra Soukupa dorazil také prezident Miloš...

Majitel televize Barrandov a její nejvytíženější moderátor Jaromír Soukup oslavil padesáté narozeniny. Na páteční večer...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Mosty u pražského metra Vltavská procházejí zkouškou, doprava je omezená

Na most v pražské Bubenské ulici u metra Vltavská se vrátila auta do 3,5 tuny. ...

Obyvatelé hlavního města musí tuto sobotu a neděli počítat s omezením dopravy kolem stanice metra Vltavská v Praze 7....

Matějská začala. Na pouť dorazily přes chladné počasí první tisícovky lidí

Matějská pouť v Praze. (23.2.2019)

Obyvatelé Prahy i mimopražští turisté využili slunečného avšak zároveň studeného dne k návštěvě Matějské pouti, která v...

Česko trápí nedostatek lékařů. Řešením má být větší počet mediků

Ilustrační snímek

V Česku chybí podle České lékařské komory okolo dvou až tří tisíc doktorů. Navíc stárnou, z fakult jich do praxe...

Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné
Rodit bez lékaře? Bulovka otevřela centrum, kde to je možné

Stále více žen touží rodit doma nebo alespoň v příjemném prostředí s pomocí porodní asistentky. Zatímco v zahraničí jsou takzvané porodní domy běžné, v ČR je tento systém porodnictví dosud v plenkách. Pražská Bulovka se to rozhodla změnit a přišla s řešením.

Najdete na iDNES.cz