Pondělí 20. září 2021, svátek má Oleg
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 20. září 2021 Oleg

Pošta bude formuláře roznášet dalších 10 dní, statisíce lidí nezastihla

  12:31
Česká pošta má před rozhodujícím okamžikem sčítání lidu, domů a bytů rozneseny téměř všechny sčítací formuláře. Přiznává ale, že místy bude roznáška pokračovat nejméně do začátku dubna. U statisíců lidí ji ukončila s tím, že jim formuláře nemůže doručit nebo sčítání odmítli.
Pracovníci České pošty budou formuláře roznášet až o deset dní déle, než měli. Ilustrační foto

Pracovníci České pošty budou formuláře roznášet až o deset dní déle, než měli. Ilustrační foto | foto: Ondřej SurýMF DNES

Do čtvrtka Česká pošta stačila roznést více než 14 milionů sčítacích formulářů z 16 milionů. Do čísel počítá i statisíce lidí, u kterých komisař už nezaklepe.

Počty formulářů

Vytištěných 20,5 milionu

K roznášce 16,8 milionu předvyplněných formulářů
- z toho roznesených 14,1 milionu
- v tom ukončené obchůzky 2,7 milionu

Roznesených bianko formulářů 1,8 milionu

Zdroj: Česká pošta
Pozn.: Čísla jsou zaokrouhlena a platí k datu 24. března

"U 2 659 000 formulářů jsme ukončili pochůzku," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová. Pochůzku pošta ukončila, protože sčítacím komisařům se nepodařilo tiskopisy doručit. "Bylo to například, protože lidé zemřeli, odstěhovali se, pobývají v cizině nebo byl dům neobydlený," vysvětlila Selicharová.

Do čísla patří i lidé, které komisař dvakrát nezastihl. Ty si proto budou muset pro formuláře zajít na poštu, statistický nebo obecní úřad. V některých případech komisaře lidé vyhnali s tím, že se sečíst nechtějí. Ani tam se komisaři nebudou vracet.

tabulka - Roznášení sčítacích formulářů

Komisaři měli končit v pátek, roznášet budou až do dubna

Sčítání lidí začíná v Česku od soboty. Trvat bude do 14. dubna, ve výjimečných případech ještě o týden déle. Každý obyvatel ČR včetně cizinců musí vyplnit nejméně jeden ze tří druhů formulářů. Dosud je pošta jen roznášela, od půlnoci z pátku na sobotu je bude možné na www.scitani.cz vyplňovat on-line nebo je vracet jinak.

Videonápověda pro vyplnění formulářů

Český statistický úřad zveřejnil videonápovědy, jak jednotlivé formuláře vyplnit. Podívejte se, jak

- vyplňovat pomocí internetu
- vyplnit sčítací list osoby
- vyplnit bytový list
- vyplnit domovní list

Česká pošta tak ve svých výkazech má povinnost roznášení formulářů splněnou na 99,83 procenta. Zároveň už přiznala, že kvůli problémům s roznáškou na některých místech budou komisaři chodit do rodin ještě do 5. dubna. Přitom řádný termín pro roznášení končí už v pátek, protože od soboty mohou lidé formuláře vyplňovat.

"Tam, kde komisař prokazatelně nebyl dvakrát, rozneseme formuláře ještě v zákonné lhůtě do 10 dnů po rozhodném okamžiku," uvedla ve čtvrtek Selicharová.

Pošty budou posilovat přepážky, lidí bez formulářů jsou statisíce

Roznášení formulářů totiž místy provázejí problémy a do některých domácností se pracovníci pošty nepřišli podívat ani jednou. Tiskopisy zatím nemá například Martina Pipolyová z Nového Brázdima v Praze-východ.

On-line rozhovor ke sčítání

Česko se začne sčítat po půlnoci z pátka na sobotu. Na otázky čtenářů iDNES.cz, které s celou akcí souvisejí, bude v pátek od 14:00 do 15:00 odpovídat místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal a manažerka projektu České pošty Ivana Rybáková.

"Komisařka nedorazila poprvé v termínu ohlášené návštěvy, nedorazila ani po druhé, když jsme se s osobně domluvili na nápravě, nedorazila ani po třetí, když jsme volali na infolinku a nechali si smluvit schůzku, nedorazila ani po čtvrté, když jsme se s ní telefonicky spojili, a po páté nám již zavěsila telefon," popsala Pipolyová.

Navíc místy si komisaři časový pres odlehčili tím, že formuláře nechávali pro jeden dům hromadně u jednoho člověka. To se stalo v neděli například v Chotěšovské ulici v Praze-Letňanech.

"Na poprvé komisař nepřišel vůbec, na podruhé také ne, a když nakonec po urgencích na infolinku přišel, raději jsme formuláře vzali ještě několika sousedům, které známe a o kterých jsme věděli, že nejsou zrovna doma," popsal zkušenost Jakub Matějů, který pracuje v redakci iDNES.cz. "Nakonec přišla jiná komisařka ještě následující den a vůbec netušila, že sčítací listy už máme od někoho jiného," dodal.

Jenže takový postup není možný. "Komisař nemůže sám od sebe nechat formuláře u jedné osoby pro celý dům. V případě domluvy domácností by bylo lepší, kdyby člověk, který je vyzvedává, měl zplnomocnění ostatních domácností, aby byl komisař krytý, kdyby si někdo stěžoval," řekla Selicharová.

Pošta část poboček posílí, lidé už na formuláře stojí fronty

To, že roznášení skřípe, dokazují fronty lidí, kteří se rozhodli nečekat na komisaře a vyrazili si pro tiskopisy rovnou na pobočky pošty. Některé už nyní nápor nestíhají. Dlouhý had čekajících se ve čtvrtek táhl například na pobočce v Berouně. Problém popsal také čtenář MF DNES v blízkých Hostivicích.

"Po nezastihnutí jsem měl za to, že jednoduše přijdu na poštu, která je nejbližším sběrným místem. S hrůzou jsem ale zjistil, že pošta sice formuláře vydávat bude, ale jen v době 11 až 13 hodin, a to jen u jednoho okénka. To mi přijde jako absolutně šikanózní," popsal Michal Čáp.

Naštvaně odcházeli lidé v pátek dopoledne z hlavní pošty v Kladně. Za hodinu tam úřednice stačila vydat formuláře třem lidem. A ti mluví o tom, že ji zdraželo především to, že kódy do formulářů nemá elektronicky, ale musí je hledat ve štosu papírů.

Česká pošta už oznámila, že bude počet přepážek navyšovat tam, kde to bude kapacitně možné. Český statistický úřad pak lidi uklidňuje s tím, aby pro formuláře nepospíchali, protože vyplnit je mohou až do 14. dubna.

Koronavirus

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Kandidátky stran a koalicí:

S ANO se dokážeme dohodnout, řekl Okamura. Babiše za premiéra nechce

  • Nejčtenější

Lipovskou odvolali z Rady ČT. Tomio, ty nejsi krysa, volal Volný, pak se rval

Hana Lipovská byla v pátek odvolána z Rady ČT. Nezařazený poslanec Lubomír Volný se snažil za každou cenu zabránit...

Zemana i Klause hospitalizovali ve vojenské nemocnici

Prezidenta Miloše Zemana hospitalizovali v úterý v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Podle jeho poradce Martina...

Zeman se v nemocnici zdrží, doporučili mu nepřetržitou lékařskou péči

Prezident Miloš Zeman, který byl přepraven v úterý do pražské Ústřední vojenské nemocnice, se podrobí delší...

„Lezli, kam neměli.“ Peníze za záchranu bude pojišťovna vymáhat na horolezcích

Premium Pojišťovna UNIQA, u níž byla dvojice horolezců Jakub Vlček a Petr Macek pojištěna, odmítá uznat pojistné plnění. Úhradu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

24 hodin bez prezidenta. Politici kritizují zatajování jeho stavu

Uběhlo více než 24 hodin od hospitalizace prezidenta Miloše Zemana v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Hrad o...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Ve třinácti obcích zvolili nová zastupitelstva, účast byla téměř 61 procent

V celkem třinácti obcích v devíti krajích vyrazili v sobotu voliči do volebních místností, aby rozhodli o novém složení...

V sobotu přibylo 301 nakažených, kleslo číslo R i počet hospitalizovaných

Za sobotu laboratoře odhalily 301 nově nakažených, což je o 50 více než minulý týden. Reprodukční číslo kleslo na 1,11....

ČSSD udělá všechno, aby se ODS do vlády nedostala, prohlásila Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománková na CNN Prima News uvedla, že má...

VIDEA TÝDNE: Výbuch plynu, zásah elektřinou a další řádění Volného

Výbuch otřásl ve středu Koryčany na Kroměřížsku. Explozi plynu nepřežili dva dobrovolní hasiči. Poslanec Lubomír Volný...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zaměstnanci i OSVČ s více dětmi dostanou od státu daňovou vratku

Díky daňové novele se během letošního roku zvyšuje daňové zvýhodnění na druhé a další děti. Vyšší daňové zvýhodnění se...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...