Pošta bude formuláře roznášet dalších 10 dní, statisíce lidí nezastihla

  12:31aktualizováno  12:31
Česká pošta má před rozhodujícím okamžikem sčítání lidu, domů a bytů rozneseny téměř všechny sčítací formuláře. Přiznává ale, že místy bude roznáška pokračovat nejméně do začátku dubna. U statisíců lidí ji ukončila s tím, že jim formuláře nemůže doručit nebo sčítání odmítli.
Pracovníci České pošty budou formuláře roznášet až o deset dní déle, než měli. Ilustrační foto

Pracovníci České pošty budou formuláře roznášet až o deset dní déle, než měli. Ilustrační foto | foto: Ondřej SurýMF DNES

Do čtvrtka Česká pošta stačila roznést více než 14 milionů sčítacích formulářů z 16 milionů. Do čísel počítá i statisíce lidí, u kterých komisař už nezaklepe.

Počty formulářů

Vytištěných 20,5 milionu

K roznášce 16,8 milionu předvyplněných formulářů
- z toho roznesených 14,1 milionu
- v tom ukončené obchůzky 2,7 milionu

Roznesených bianko formulářů 1,8 milionu

Zdroj: Česká pošta
Pozn.: Čísla jsou zaokrouhlena a platí k datu 24. března

"U 2 659 000 formulářů jsme ukončili pochůzku," říká mluvčí České pošty Marta Selicharová. Pochůzku pošta ukončila, protože sčítacím komisařům se nepodařilo tiskopisy doručit. "Bylo to například, protože lidé zemřeli, odstěhovali se, pobývají v cizině nebo byl dům neobydlený," vysvětlila Selicharová.

Do čísla patří i lidé, které komisař dvakrát nezastihl. Ty si proto budou muset pro formuláře zajít na poštu, statistický nebo obecní úřad. V některých případech komisaře lidé vyhnali s tím, že se sečíst nechtějí. Ani tam se komisaři nebudou vracet.

tabulka - Roznášení sčítacích formulářů

Komisaři měli končit v pátek, roznášet budou až do dubna

Sčítání lidí začíná v Česku od soboty. Trvat bude do 14. dubna, ve výjimečných případech ještě o týden déle. Každý obyvatel ČR včetně cizinců musí vyplnit nejméně jeden ze tří druhů formulářů. Dosud je pošta jen roznášela, od půlnoci z pátku na sobotu je bude možné na www.scitani.cz vyplňovat on-line nebo je vracet jinak.

Videonápověda pro vyplnění formulářů

Český statistický úřad zveřejnil videonápovědy, jak jednotlivé formuláře vyplnit. Podívejte se, jak

- vyplňovat pomocí internetu
- vyplnit sčítací list osoby
- vyplnit bytový list
- vyplnit domovní list

Česká pošta tak ve svých výkazech má povinnost roznášení formulářů splněnou na 99,83 procenta. Zároveň už přiznala, že kvůli problémům s roznáškou na některých místech budou komisaři chodit do rodin ještě do 5. dubna. Přitom řádný termín pro roznášení končí už v pátek, protože od soboty mohou lidé formuláře vyplňovat.

"Tam, kde komisař prokazatelně nebyl dvakrát, rozneseme formuláře ještě v zákonné lhůtě do 10 dnů po rozhodném okamžiku," uvedla ve čtvrtek Selicharová.

Pošty budou posilovat přepážky, lidí bez formulářů jsou statisíce

Roznášení formulářů totiž místy provázejí problémy a do některých domácností se pracovníci pošty nepřišli podívat ani jednou. Tiskopisy zatím nemá například Martina Pipolyová z Nového Brázdima v Praze-východ.

On-line rozhovor ke sčítání

Česko se začne sčítat po půlnoci z pátka na sobotu. Na otázky čtenářů iDNES.cz, které s celou akcí souvisejí, bude v pátek od 14:00 do 15:00 odpovídat místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal a manažerka projektu České pošty Ivana Rybáková.

"Komisařka nedorazila poprvé v termínu ohlášené návštěvy, nedorazila ani po druhé, když jsme se s osobně domluvili na nápravě, nedorazila ani po třetí, když jsme volali na infolinku a nechali si smluvit schůzku, nedorazila ani po čtvrté, když jsme se s ní telefonicky spojili, a po páté nám již zavěsila telefon," popsala Pipolyová.

Navíc místy si komisaři časový pres odlehčili tím, že formuláře nechávali pro jeden dům hromadně u jednoho člověka. To se stalo v neděli například v Chotěšovské ulici v Praze-Letňanech.

"Na poprvé komisař nepřišel vůbec, na podruhé také ne, a když nakonec po urgencích na infolinku přišel, raději jsme formuláře vzali ještě několika sousedům, které známe a o kterých jsme věděli, že nejsou zrovna doma," popsal zkušenost Jakub Matějů, který pracuje v redakci iDNES.cz. "Nakonec přišla jiná komisařka ještě následující den a vůbec netušila, že sčítací listy už máme od někoho jiného," dodal.

Jenže takový postup není možný. "Komisař nemůže sám od sebe nechat formuláře u jedné osoby pro celý dům. V případě domluvy domácností by bylo lepší, kdyby člověk, který je vyzvedává, měl zplnomocnění ostatních domácností, aby byl komisař krytý, kdyby si někdo stěžoval," řekla Selicharová.

Pošta část poboček posílí, lidé už na formuláře stojí fronty

To, že roznášení skřípe, dokazují fronty lidí, kteří se rozhodli nečekat na komisaře a vyrazili si pro tiskopisy rovnou na pobočky pošty. Některé už nyní nápor nestíhají. Dlouhý had čekajících se ve čtvrtek táhl například na pobočce v Berouně. Problém popsal také čtenář MF DNES v blízkých Hostivicích.

"Po nezastihnutí jsem měl za to, že jednoduše přijdu na poštu, která je nejbližším sběrným místem. S hrůzou jsem ale zjistil, že pošta sice formuláře vydávat bude, ale jen v době 11 až 13 hodin, a to jen u jednoho okénka. To mi přijde jako absolutně šikanózní," popsal Michal Čáp.

Naštvaně odcházeli lidé v pátek dopoledne z hlavní pošty v Kladně. Za hodinu tam úřednice stačila vydat formuláře třem lidem. A ti mluví o tom, že ji zdraželo především to, že kódy do formulářů nemá elektronicky, ale musí je hledat ve štosu papírů.

Česká pošta už oznámila, že bude počet přepážek navyšovat tam, kde to bude kapacitně možné. Český statistický úřad pak lidi uklidňuje s tím, aby pro formuláře nepospíchali, protože vyplnit je mohou až do 14. dubna.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky
Premium

Geniální léčitel z Jeseníků málem upadl v zapomnění. Dnes je pojmem

Průkopník vodoléčitelství, jehož odkaz žije dodnes. Od narození jesenického génia Vincenze Priessnitze právě uplynulo...

Aby ženy i ve vězení zůstaly matkami. Pomoci jim má zvláštní program

Pro ženy je odloučení od potomků mnohem větší utrpení než pro muže, své o tom vědí trestankyně z ženské věznice v...

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Tisíce Čechů se zapojily do obnovy lesů, vysázeli statisíce stromků

Zhruba 31 000 lidí, jimž není lhostejný osud přírody, přilákala sobotní akce Den za obnovu lesa. Dobrovolníci při ní po...

Najdete na iDNES.cz