Pospíšil se vrátí k trestům pro děti pod 15 let. Bude sondovat názory poslanců

  11:53aktualizováno  13:36
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) bude příští týden jednat s poslanci z ústavně-právního výboru. Na neformálním setkání chce zjistit, jaký mají názor na případné snížení hranice trestní odpovědnosti. Tu již jednou poslanci snížili z 15 na 14 let. Pospíšil nevylučuje, že se tématem bude opět zabývat. Řekl to ve středu v Kmetiněvsi.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, ředitelka ZŠ Kmetiněves Pavla Havlová a starosta Kmetiněvsi Luděk Kvapil položili květiny k pietnímu místu zavražděné Báry. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Pospíšil se příští týden sejde na pracovní večeři se zástupci všech politických stran, které jsou zastoupeny ve Sněmovně. Nepřijde před ně s konkrétním návrhem, ale bude chtít zjistit jejich názory na snížení věkové hranice trestní odpovědnosti a to, za jakých podmínek by návrh podpořili. Setkání s členy ústavně-právního výboru je svoláno na středu.

Pokud by se podle mluvčí ministerstva vnitra Veroniky Ludvíkové objevil "silný hlas" volající po zpřísnění hranice trestní odpovědnosti, ministr je ochotný o tom diskutovat. Pokud by se našla u poslanců dostatečná podpora, ministerstvo nevylučuje, že by začalo pracovat na potřebných legislativních krocích.

co poslanec, to jiný názor

Trestní odpovědnost na 14 let snížili poslanci již loni. Poté ji ale vrátili opět k 15 letům. (více tady)

Členové ústavně-právního výboru se nyní shodují, že debata je možná, jejich názory se ale od sebe vzájemně liší:

Jeroným Tejc (ČSSD)
"Diskusi se nebráním. Jsem pro, aby u skutečně závažných trestných činů nebyla hranice pevně dána a soud takové případy posuzoval individuálně a dvakrát. Neprve to, zda je pachatel za čin odpovědný, a pak by teprve rozhodl o případné vině a trestu."

Karolína Peake (VV)
"Snížení hranice odpovědnosti je věcí k diskusi. Hlavním výsledkem Kmetiněvské výzvy by ale měl být dohled nad nezletilými delikventy, aby nedocházelo k tomu, že odsouzený není pod dohledem po ukončení ´výkonu trestu´."

Stanislav Grospič (KSČM)
"Hranice trestní odpovědnosti by se neměla snižovat. Kmetiněveskou výzvu lze řešit i jinak než snížením hranice. Jednou z možných cest je dohled nad mladistvími vrahy a delikventy i po skončení ústavní výchovy."

Podle Pospíšila by hranice neměla být snížena na 13 a méně let. "Je důležitější tyto lidi léčit a vybavovat ústavy lepším zařízením, než posouvat hranici trestní odpovědnosti pod 14 let," uvedl ministr spravedlnosti po středeční schůzce se starostou Kmetiněvsi Luďkem Kvapilem.

Kvapil je autorem Kmetiněvské výzvy, kterou již podepsalo více než 454 tisíc lidí. Starosta v ní volá po snížení hranice trestní odpovědnosti a zpřísnění trestů pro mladistvé vrahy. Výzva vznikla po konkrétní zkušenosti, kdy v roce 2004 13letý hoch zavraždil stejně starou spolužačku. Soud ho za to poslal do výchovného ústavu, odkud ho po šesti letech propustili s čistým trestním rejstříkem a bez možnosti dalšího dozoru.

Dětští vrahové by mohli být pod dohledem už na jaře

Pospíšil s Kvapilem ve středu debatovali o novele zákona o soudnictví, která již prošla připomínkovým řízením a do konce září ji ministr předloží vládě. Pokud vláda a poslanci novelu zákona schválí, tak budou podle Pospíšila dětští vrazi doživotně izolováni od společnosti a hlavně zůstanou pod lékařským dohledem.

"Předpokládám, že ta novela bude přijata. Poslanci cítí, že lidé jsou právem pobouřeni, že dětští vrazi vyjdou v 19 letech na svobodu bez záznamu v rejstříku trestů a nekontrolováni," řekl Pospíšil s tím, že novela by mohla platit zhruba od jara příštího roku.

"Myslím si, že změna zákona je nezbytná. Stávající normy velmi špatně řeší situaci," dodal po jednání Kvapil, jenž s podobou ministerstvem spravedlnosti připravené novely zákona souhlasí a chce se účastnit také jejího projednávání ve Sněmovně.

Hlavní změna, kterou navrhovaná úprava přináší, je možnost časově neomezeného ústavního léčení. Pachatelé do patnácti let věku by se navíc místo ochranné výchovy podrobili ochrannému léčení. To potrvá podle ministerstva do doby, než bude splněn jeho účel. Soud by také mohl rozhodnout, zda bude ochranné léčení probíhat ve formě ústavní nebo ambulantní. (více o novele zákona čtěte tady)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

VIDEO: O víkendu zavřou lanový most. Podívejte se, jak objet Jižní spojku

Na řidiče na Lanovém mostě čeká další dopravní omezení.

Od začátku července probíhají na několika místech na pražské Jižní spojce různé opravy a stavby. Provoz je omezený i na...

Dvě třetiny bez správného zabezpečení. Únikové hry v Česku mají problémy

Lidé před budovou, kde při únikové hře v Koszalinu na severu Polska zemřelo pět...

Hasiči v Česku zkontrolovali bezpečnost únikových her. Reagovali tak na tragickou událost ze 4. ledna v polském...

Svoboda za veřejné práce. Řepkovi pomohla obrácená logika zákona

Tomáš Řepka

Soud bývalému fotbalistovi Tomáši Řepkovi výrazně „zkrátil“ souhrnný trest. Každou odpracovanou hodinu veřejně...

Najdete na iDNES.cz