Pospíšil: Nepodepsal jsem, že se vzdám mandátu, když opustím ODS

  12:05aktualizováno  16:36
Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který opustil ODS, se brání tlaku, aby rezignoval i na svůj poslanecký mandát. Před volbami totiž kandidáti ODS do Sněmovny podepisovali závazek, že se vzdají mandátu, když skončí v poslaneckém klubu strany. "Nic takového jsem ale já nepodepsal," řekl iDNES.cz Pospíšil.

Bývalý místopředseda ODS a exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil | foto: Martin Polívka, MF DNES

V průzkumech dlouhodobě nejoblíbenější představitel ODS opustil stranu poté, co na volebním kongresu neobhájil post místopředsedy a vypadl z nejužšího vedení občanských demokratů.

Ve čtvrtek, když oznámil, že odchází z ODS, řekl v Událostech, komentářích v ČT, že chce spolupracovat s poslaneckým klubem TOP 09. K tomu, aby se poslaneckého mandátu vzdal, ho nikdo nemůže donutit, může to udělat pouze dobrovolně. Podle informací iDNES.cz zvažuje Pospíšil i tuto možnost, ale veřejně to nekomentoval.

Kandidáti ODS do Sněmovny podepisovali čestné prohlášení

Čestné prohlášení, jak se budou poslanci zvolení za ODS chovat, schválila výkonná rada občanských demokratů loni v září (více o tom najdete zde). Mělo to být závazné pro všechny tehdejší kandidáty. Než se Pospíšil k celé věci vyjádřil, vycházel iDNES.cz z toho, že se tak zachoval i on.

Jde o prohlášení, jímž se snažila strana voliče přesvědčit, že zabrání přeběhlictví a také tomu, aby si mandát drželi pravomocně odsouzení poslanci. ODS tím reagovala na zkušenost s chováním bývalého poslance Romana Pekárka, který za stranu přišel do Sněmovny jako náhradník, ale nevzdal se mandátu, i když byl odsouzen a nastoupil do vězení.

V čestném prohlášení se kandidáti ODS do Sněmovny zavázali, že budou podporovat takovou změnu ústavy, že by se měl poslanec vzdát mandátu, když se ocitne ve vazbě, respektive ve výkonu trestu. Lidé, kteří kandidovali za ODS, se také zavázali, že se tak budou chovat i v případě, že příslušná změna ústavy neprojde. A museli se podepsat pod to, že se vzdají mandátu v případě, že skončí jejich členství v poslaneckém klubu ODS. Právě to se teď stalo Pospíšilovi.

Jenže už když výkonná rada závazek pro kandidáty přijímala, přišel po jejím jednání Pospíšil mezi novináře a netajil se svými připomínkami k čestnému prohlášení, jehož podpis strana od kandidátů požadovala. "Osobně to vnímám jako závazek v případě pravomocného odsouzení, jen vzetí do vazby nestačí," řekl k tomu tehdy iDNES.cz Pospíšil. A v pátek řekl, že nic takového nakonec ani nepodepsal. "Pokud vedení ODS nějaký takový papír s mým podpisem má, nechť ho ukáže," prohlásil bývalý ministr.

"Všemi regionálními manažery, včetně plzeňského, jsem byl ujištěn, že všichni kandidáti všechny dokumenty řádně dodali. V tuto chvíli je nicméně jisté, že čestné prohlášení Jiřího Pospíšila, které měl zajistit plzeňský regionální manažer, neexistuje," připustil nakonec hlavní manažer ODS Jan Kočí.

"Není důležité, jestli někdo fakticky (ne)podepsal, že se vzdá mandátu, když odejde z klubu. Věděli jsme, že je to podmínka kandidatury. Nehledám podpis Jiřího Pospíšila. A k ničemu ho přes média nevyzývám. Byl místopředsedouODS a ví, co se před volbami schvalovalo a proč. Nikoho nemůžete donutit vzdát se mandátu. To je správné. Ale jsou morální závazky, sliby, odpovědnost. Morálka se nedá rozložit jako lego," okomentoval to na svém twitterovém účtu předseda občanských demokratů Petr Fiala.

Ve straně mu vyčetli, že rozvázal ruce státním zástupcům

Pospíšil na nedávném volebním kongresu ODS neúspěšně usilovat nejprve o post prvního místopředsedy a pak i řadového místopředsedy strany. Neuspěl. A nebral si pak vůči delegátům servítky. Nezvolení označil za trest za to, že chtěl ještě jako ministr posílit nezávislost státních zástupců.

"Byl jsem na konferenci v jednom regionu a tam se zvedl delegát a veřejně řekl, že za to, že jsem se pokoušel posílit nezávislost státních zástupců, nemůžu očekávat podporu. A sklidil za to velký potlesk v sále. Takovou atmosféru jsem bohužel zažil," uvedl v rozhovoru pro iDNES.cz Pospíšil (rozhovor najdete zde).

Atmosféra na kongresu pak ještě zhoustla. Za Pospíšilem pak chodili někteří lidé a vyčítali mu, jak o poměrech ve straně mluví. Nechyběla ani sprostá slova. Po necelých čtrnácti dnech spor vyvrcholil odchodem Pospíšila ze strany.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Pojistka Krejčířovy vily na splacení dluhů nepůjde. Dostane ji jeho žena

Vilu v Černošicích, kterou vlastnil miliardář Radovan Krejčíř, zasáhl požár....

Peníze z pojistky z části vyhořelé Krejčířovy vily by nešly na splacení exekucí uprchlého podnikatele. Připadly by...

Maláčová a Schillerová jednaly o rozpočtu pět hodin. Bez výsledku

Ministryně financí za ANO Alena Schillerová (vpravo) a ministryně práce a...

Úterní jednání ministryň práce Jany Maláčové (ČSSD) a financí Aleny Schillerové (ANO) o rozpočtu pro resort práce na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz