Poslankyně Machatá odešla z Unie svobody

  13:18aktualizováno  13:18
- Unie svobody přišla o jednu členku a poslankyni. Marie Machatá dnes dopoledne vystoupila z Unie svobody i z jejího poslaneckého klubu. "Jsem zklamána neschopností Unie svobody vést důsledně opoziční politiku a hlavně přicházet se skutečně věcnými tématy," řekla.
Poslaneckého mandátu se však nevzdá, ve sněmovně chce vystupovat jako nezávislá, ale hlasovat hodlá jako dosud s pravicovými stranami.

Kdyby se hlasovalo o důvěře případné vládě ODS, KDU-ČSL a US, hlasovala by Machatá - jak prohlásila - pro. "Jsem pravicový politik," pravila.

Uvedla, že současný stav politické scény je alarmující, přičemž vládu ČSSD zajišťuje povolební smlouva sociálních demokratů s ODS a "systém politických stran je zablokovaný kvůli osobním sporům".

Poslankyně Marie Machatá

- do Poslanecké sněmovny byla zvolena z druhého místa severočeské kandidátky, jedničkou byl současný první místopředseda unionistů Karel Kühnl. Před vstupem do unie byla členkou Občanské demokratické aliance (ODA). Ve sněmovně pracuje v ústavně-právním výboru a od letošního ledna je členkou vyšetřovací komise, která se má zabývat údajnou korupcí při privatizaci SPT Telecom.
- letos v lednu byla hlavní předkladatelkou novely volebního zákona, která měla českým občanům žijícím v cizině umožnit volbu do parlamentu na zastupitelských úřadech. Poslanci tento návrh zamítli.
- letos v únoru byla před Republikovým shromážděním US navržena jabloneckou organizací do funkce místopředsedy strany. V konkurenci více než deseti uchazečů o čtyři místopředsednická křesla nezískala potřebnou podporu delegátů a neuspěla v prvním kole.
- narodila se 9. května 1954. Studovala na pedagogických fakultách v Hradci Králové, v Praze (obor defektologie) a na Komenského univerzitě v Bratislavě. Původně se zabývala poradenstvím v oblasti psychomotoriky. Před loňskými volbami do sněmovny pracovala na Okresním úřadě v Jablonci nad Nisou. Machatá je rozvedená a má jednoho syna.


"Prázdná hesla se střídají s urážkami a věcné řešení problémů se přitom odkládá," dodala Machatá. Odchod z Unie svobody podle poslankyně znamená, že je třeba se pokusit o jiný politický styl, který by občanům této země nebyl cizí.

V písemném prohlášení vyzvala politiky se stejným názorem na politickou scénu, aby se pokusili o změnu uvnitř svých politických stran nebo se k ní přidali. "Moje rozhodnutí je i reakcí na poselství, které politickým stranám dali občané volbou senátora Fischera," napsala v prohlášení. Nezávislý kandidát Václav Fischer získal již prvním kole doplňovacích senátních voleb v Praze přes 71 procent hlasů a s velkým náskokem zvítězil před kandidáty politických stran.

Vedení Unie svobody je překvapeno
Odchod Machaté vedení US zaskočil. "Překvapilo nás to. Nedala najevo, že by s něčím nesouhlasila," tlumočil dnes slova předsedy unie Jana Rumla jeho mluvčí Patrik Nacher. "Ničím nenaznačila nic takového, ničím nenaznačila svůj zásadní nesouhlas s politikou Unie svobody," reagoval místopředseda unie Karel Kühnl. Machatá se dokonce zúčastnila sobotního jednání Unie svobody v Chomutově.

Podle kuloárových informací však unionisté odchodem Machaté zase tolik neztrácejí - její legislativní aktivita se prý takřka rovnala nule; za rok a čtvrt svého poslancování předložila údajně jediný pozměňovací návrh zákona.


Machaté vadila čtyřkoalice
Poslední kapkou pro rozhodnutí Machaté byl vznik čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU a podpis takzvané svatováclavské koalice bez předchozího projednání uvnitř strany.

Upozornila, že její jednání není namířeno proti politickým stranám jako takovým, ale proti jejich současnému stavu, "kdy základním parametrem chování je pouhý boj o mocenské pozice, což ...ohrožuje budoucnost ČR".

Určité spekulace o možných přesunech v Poslanecké sněmovně se objevily již letos v červnu. Předseda ČSNS Jan Šula tehdy oznámil, že o vstupu do své strany jedná s několika poslanci, kteří "nejsou spokojeni se současnou situací na politické scéně". V médiích se objevila jména poslance ODS Jiřího Payna a právě Marie Machaté. Oba podobné spekulace odmítli a Machatá je označila za "velice iracionální".

Odchodem Machaté případná koalice ODS, KDU-ČSL a Unie svobody, která dosud disponovala ve sněmovně 102 hlasy, přišla o jedno křeslo. Jednání sněmovny se dlouhodobě neúčastní také někdejší předseda lidovců Josef Lux, který se nyní zotavuje v USA po transplantaci kostní dřeně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Ostravský obvod sleduje kouř z huti kamerou, chce dokázat úniky škodlivin

Ostrava - Černé srdce republiky - Ostrava. V sousedství huti Mittal

Komíny ostravské huti ArcelorMittal jsou pod dohledem kamery obvodu Radvanice a Bartovice. Po dobu půl roku pořídí...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 22 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz