Poslankyně Machatá odešla z Unie svobody

  13:18aktualizováno  13:18
- Unie svobody přišla o jednu členku a poslankyni. Marie Machatá dnes dopoledne vystoupila z Unie svobody i z jejího poslaneckého klubu. "Jsem zklamána neschopností Unie svobody vést důsledně opoziční politiku a hlavně přicházet se skutečně věcnými tématy," řekla.
Poslaneckého mandátu se však nevzdá, ve sněmovně chce vystupovat jako nezávislá, ale hlasovat hodlá jako dosud s pravicovými stranami.

Kdyby se hlasovalo o důvěře případné vládě ODS, KDU-ČSL a US, hlasovala by Machatá - jak prohlásila - pro. "Jsem pravicový politik," pravila.

Uvedla, že současný stav politické scény je alarmující, přičemž vládu ČSSD zajišťuje povolební smlouva sociálních demokratů s ODS a "systém politických stran je zablokovaný kvůli osobním sporům".

Poslankyně Marie Machatá

- do Poslanecké sněmovny byla zvolena z druhého místa severočeské kandidátky, jedničkou byl současný první místopředseda unionistů Karel Kühnl. Před vstupem do unie byla členkou Občanské demokratické aliance (ODA). Ve sněmovně pracuje v ústavně-právním výboru a od letošního ledna je členkou vyšetřovací komise, která se má zabývat údajnou korupcí při privatizaci SPT Telecom.
- letos v lednu byla hlavní předkladatelkou novely volebního zákona, která měla českým občanům žijícím v cizině umožnit volbu do parlamentu na zastupitelských úřadech. Poslanci tento návrh zamítli.
- letos v únoru byla před Republikovým shromážděním US navržena jabloneckou organizací do funkce místopředsedy strany. V konkurenci více než deseti uchazečů o čtyři místopředsednická křesla nezískala potřebnou podporu delegátů a neuspěla v prvním kole.
- narodila se 9. května 1954. Studovala na pedagogických fakultách v Hradci Králové, v Praze (obor defektologie) a na Komenského univerzitě v Bratislavě. Původně se zabývala poradenstvím v oblasti psychomotoriky. Před loňskými volbami do sněmovny pracovala na Okresním úřadě v Jablonci nad Nisou. Machatá je rozvedená a má jednoho syna.


"Prázdná hesla se střídají s urážkami a věcné řešení problémů se přitom odkládá," dodala Machatá. Odchod z Unie svobody podle poslankyně znamená, že je třeba se pokusit o jiný politický styl, který by občanům této země nebyl cizí.

V písemném prohlášení vyzvala politiky se stejným názorem na politickou scénu, aby se pokusili o změnu uvnitř svých politických stran nebo se k ní přidali. "Moje rozhodnutí je i reakcí na poselství, které politickým stranám dali občané volbou senátora Fischera," napsala v prohlášení. Nezávislý kandidát Václav Fischer získal již prvním kole doplňovacích senátních voleb v Praze přes 71 procent hlasů a s velkým náskokem zvítězil před kandidáty politických stran.

Vedení Unie svobody je překvapeno
Odchod Machaté vedení US zaskočil. "Překvapilo nás to. Nedala najevo, že by s něčím nesouhlasila," tlumočil dnes slova předsedy unie Jana Rumla jeho mluvčí Patrik Nacher. "Ničím nenaznačila nic takového, ničím nenaznačila svůj zásadní nesouhlas s politikou Unie svobody," reagoval místopředseda unie Karel Kühnl. Machatá se dokonce zúčastnila sobotního jednání Unie svobody v Chomutově.

Podle kuloárových informací však unionisté odchodem Machaté zase tolik neztrácejí - její legislativní aktivita se prý takřka rovnala nule; za rok a čtvrt svého poslancování předložila údajně jediný pozměňovací návrh zákona.


Machaté vadila čtyřkoalice
Poslední kapkou pro rozhodnutí Machaté byl vznik čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU a podpis takzvané svatováclavské koalice bez předchozího projednání uvnitř strany.

Upozornila, že její jednání není namířeno proti politickým stranám jako takovým, ale proti jejich současnému stavu, "kdy základním parametrem chování je pouhý boj o mocenské pozice, což ...ohrožuje budoucnost ČR".

Určité spekulace o možných přesunech v Poslanecké sněmovně se objevily již letos v červnu. Předseda ČSNS Jan Šula tehdy oznámil, že o vstupu do své strany jedná s několika poslanci, kteří "nejsou spokojeni se současnou situací na politické scéně". V médiích se objevila jména poslance ODS Jiřího Payna a právě Marie Machaté. Oba podobné spekulace odmítli a Machatá je označila za "velice iracionální".

Odchodem Machaté případná koalice ODS, KDU-ČSL a Unie svobody, která dosud disponovala ve sněmovně 102 hlasy, přišla o jedno křeslo. Jednání sněmovny se dlouhodobě neúčastní také někdejší předseda lidovců Josef Lux, který se nyní zotavuje v USA po transplantaci kostní dřeně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz