Poslankyně Machatá odešla z Unie svobody

  13:18aktualizováno  13:18
- Unie svobody přišla o jednu členku a poslankyni. Marie Machatá dnes dopoledne vystoupila z Unie svobody i z jejího poslaneckého klubu. "Jsem zklamána neschopností Unie svobody vést důsledně opoziční politiku a hlavně přicházet se skutečně věcnými tématy," řekla.
Poslaneckého mandátu se však nevzdá, ve sněmovně chce vystupovat jako nezávislá, ale hlasovat hodlá jako dosud s pravicovými stranami.

Kdyby se hlasovalo o důvěře případné vládě ODS, KDU-ČSL a US, hlasovala by Machatá - jak prohlásila - pro. "Jsem pravicový politik," pravila.

Uvedla, že současný stav politické scény je alarmující, přičemž vládu ČSSD zajišťuje povolební smlouva sociálních demokratů s ODS a "systém politických stran je zablokovaný kvůli osobním sporům".

Poslankyně Marie Machatá

- do Poslanecké sněmovny byla zvolena z druhého místa severočeské kandidátky, jedničkou byl současný první místopředseda unionistů Karel Kühnl. Před vstupem do unie byla členkou Občanské demokratické aliance (ODA). Ve sněmovně pracuje v ústavně-právním výboru a od letošního ledna je členkou vyšetřovací komise, která se má zabývat údajnou korupcí při privatizaci SPT Telecom.
- letos v lednu byla hlavní předkladatelkou novely volebního zákona, která měla českým občanům žijícím v cizině umožnit volbu do parlamentu na zastupitelských úřadech. Poslanci tento návrh zamítli.
- letos v únoru byla před Republikovým shromážděním US navržena jabloneckou organizací do funkce místopředsedy strany. V konkurenci více než deseti uchazečů o čtyři místopředsednická křesla nezískala potřebnou podporu delegátů a neuspěla v prvním kole.
- narodila se 9. května 1954. Studovala na pedagogických fakultách v Hradci Králové, v Praze (obor defektologie) a na Komenského univerzitě v Bratislavě. Původně se zabývala poradenstvím v oblasti psychomotoriky. Před loňskými volbami do sněmovny pracovala na Okresním úřadě v Jablonci nad Nisou. Machatá je rozvedená a má jednoho syna.


"Prázdná hesla se střídají s urážkami a věcné řešení problémů se přitom odkládá," dodala Machatá. Odchod z Unie svobody podle poslankyně znamená, že je třeba se pokusit o jiný politický styl, který by občanům této země nebyl cizí.

V písemném prohlášení vyzvala politiky se stejným názorem na politickou scénu, aby se pokusili o změnu uvnitř svých politických stran nebo se k ní přidali. "Moje rozhodnutí je i reakcí na poselství, které politickým stranám dali občané volbou senátora Fischera," napsala v prohlášení. Nezávislý kandidát Václav Fischer získal již prvním kole doplňovacích senátních voleb v Praze přes 71 procent hlasů a s velkým náskokem zvítězil před kandidáty politických stran.

Vedení Unie svobody je překvapeno
Odchod Machaté vedení US zaskočil. "Překvapilo nás to. Nedala najevo, že by s něčím nesouhlasila," tlumočil dnes slova předsedy unie Jana Rumla jeho mluvčí Patrik Nacher. "Ničím nenaznačila nic takového, ničím nenaznačila svůj zásadní nesouhlas s politikou Unie svobody," reagoval místopředseda unie Karel Kühnl. Machatá se dokonce zúčastnila sobotního jednání Unie svobody v Chomutově.

Podle kuloárových informací však unionisté odchodem Machaté zase tolik neztrácejí - její legislativní aktivita se prý takřka rovnala nule; za rok a čtvrt svého poslancování předložila údajně jediný pozměňovací návrh zákona.


Machaté vadila čtyřkoalice
Poslední kapkou pro rozhodnutí Machaté byl vznik čtyřkoalice KDU-ČSL, Unie svobody, ODA a DEU a podpis takzvané svatováclavské koalice bez předchozího projednání uvnitř strany.

Upozornila, že její jednání není namířeno proti politickým stranám jako takovým, ale proti jejich současnému stavu, "kdy základním parametrem chování je pouhý boj o mocenské pozice, což ...ohrožuje budoucnost ČR".

Určité spekulace o možných přesunech v Poslanecké sněmovně se objevily již letos v červnu. Předseda ČSNS Jan Šula tehdy oznámil, že o vstupu do své strany jedná s několika poslanci, kteří "nejsou spokojeni se současnou situací na politické scéně". V médiích se objevila jména poslance ODS Jiřího Payna a právě Marie Machaté. Oba podobné spekulace odmítli a Machatá je označila za "velice iracionální".

Odchodem Machaté případná koalice ODS, KDU-ČSL a Unie svobody, která dosud disponovala ve sněmovně 102 hlasy, přišla o jedno křeslo. Jednání sněmovny se dlouhodobě neúčastní také někdejší předseda lidovců Josef Lux, který se nyní zotavuje v USA po transplantaci kostní dřeně.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ve vládě plníme spíš program ČSSD, kritizuje kandidát do vedení ANO Macura

Primátor Ostravy Tomáš Macura (ANO).

V posledních volbách v Ostravě převálcoval konkurenci a teď primátor Tomáš Macura míří i do nejužšího vedení hnutí ANO....

Hřib nepodpoří akci svazu bojovníků za svobodu, kvůli ocenění Ondráčka

Koaliční jednání Pirátů, TOP09 a Praha Sobě o primátorovi hl.m.Prahy a koalici....

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) odmítl převzít záštitu nad akcí Českého svazu bojovníků za svobodu, kterou chtěli...

Značky STOP PROTISMĚR se na jaře objeví na dálnicích. Kvůli častým nehodám

Při nehodě na dálnici D5 u Rokycan se vážně zranil řidič osobního vozidla,...

Dvě nehody na českých silnicích ve dvou dnech způsobené auty jedoucími v protisměru přiměly oddělení Ministerstva...

Schöneck je rájem pro děti i dospělé
Schöneck je rájem pro děti i dospělé

Přemýšlíte, kde prožít zimní dovolenou s dětmi? Máme pro vás báječný tip! Kousek za hranicemi najdete areál nevídaných rozměrů a hlavně s pestrou nabídkou možností zábavy.

Najdete na iDNES.cz