„Celkem je nyní v karanténě třináct poslanců, je však možné, že jim byla karanténa nařízena již včera,“ řekl iDNES.cz mluvčí Poslanecké sněmovny Roman Žamboch.
Krátce po úterním poledni přitom informovala pražská hygienická stanice, že karanténu nařídila v souvislosti s výskytem nemoci v dolní komoře Parlamentu jedenácti lidem.
Hlavní jednací sál i některé další části budovy projdou kvůli koronaviru důkladnou dezinfekcí. Práce již započaly, jejich největší část však proběhne až o víkendu, uvedl Žamboch. Vedení Sněmovny se také rozhodlo uskutečnit inventuru zásob roušek, respirátorů, gumových rukavic a dezinfekčních a hygienických prostředků.
Koronavirem se nakazila poslankyně Šlechtová. Na svém facebookovém účtu v úterý uvedla, že první příznaky se u ní projevily v pátek, šla proto na testy. V neděli získala výsledky, které byly pozitivní. „Nyní mám již horečky, suchý kašel, bolesti kloubů a svalů, těžce se mi dýchá, malátnost,“ popsala v úterý.
Šlechtová má koronavirus, poslance testují. Trápí ji horečka i bolesti kloubů |
Až do 2. září mají nařízenou karanténu třeba poslanci za ANO Adam Kalous, Eva Fialová či Věra Adámková. Ta současně vede tým, který vyvíjí českou vakcínu na covid-19. Jelikož Karla Šlechtová sedí ve Sněmovně na pomezí poslaneckých klubů ANO a ČSSD, v karanténě jsou i někteří sociální demokrati, třeba poslanec Roman Onderka.
„Kontaktovala mě jak kolegyně, tak hygiena. Jsem v karanténě, ač výsledek mého testu je negativní,“ popsala včera pro iDNES.cz poslankyně Fialová. „Cítím se v naprostém pořádku,“ napsal zase Kalous.
Vstup veřejnosti povolen
Podle mluvčího Žambocha se od minulé středy nekonala ve Sněmovně žádná akce, což celou situaci usnadnilo. „Snažíme se dělat maximum pro to, aby příští schůze Sněmovny, která začíná 14. září, mohla bez problému proběhnout,“ avizoval Žamboch.
Od začátku září budou ve Sněmovně zpřísněna hygienická opatření. Vstup veřejnosti do budovy omezen nebude, návštěvníci ale budou muset nosit roušky stejně jako ta část zaměstnanců, která s nimi přijde do kontaktu.
Bude se to týkat hlavně seminářů a obdobných akcí, komentovaných prohlídek sněmovních budov, infocentra, recepce nebo návštěv badatelů v knihovně a archivu. „Hodně záleží na dalším vývoji epidemiologické situace,“ poznamenal Žamboch. Pokud zůstane situace stejná, se zákazem vstupu veřejnosti do Sněmovny, jako tomu bylo na jaře, se podle něj nepočítá.