Poslanecká komise žádá vysvětlení od Zemana

  21:16aktualizováno  21:16
- Poslanecká komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby není spokojena s vysvětlením ministra Jaroslava Bašty, proč byl odvolán ředitel Karel Vulterin, a bude požadovat zdůvodnění od premiéra Miloše Zemana. Šéf komise Jan Klas (ODS) po téměř šestihodinovém jednání uvedl, že ve výpovědích Bašty a Vulterina byly takové rozpory, které může objasnit pouze předseda vlády. Prozatímním ředitelem bude Jaroslav Jíra.

Jeden z kandidátů, Michal Kašík, odmítl, že by se měl stát novým šéfem tajné služby právě on. V e-mailu, který zaslal do redakce iDNES, napsal: "Ředitelem BIS býti nehodlám, ani kdyby mi to někdo nabídl. "Michal Kašík je blízkým spolupracovníkem ministra Jaroslava Bašty, pracoval v bývalé federální kontrarozvědce a nyní pracuje ve Svitu Zlín. "Je pro mne krajně nepříjemné, že je moje jméno citováno v této souvislosti," napsal dále Kašík v krátkém e-mailu redakci iDNES.

Vulterin udělil svým spolupracovníkům vysoké odměny
Před zahájením jednání komise potvrdil ministr Jaroslav Bašta, který má na starosti tajné služby, že Karel Vulterin udělil svým spolupracovníkům vysoké odměny. Odmítl však, že by to bylo důvodem k odvolání.

Předchozí vývoj
Opozice tvrdí, že vláda odstranila ředitele tajné služby proto, aby mohla na jeho místo jmenovat člověka, který by jí byl bližší. V této souvislosti se mluví o Michalu Kašíkovi, jenž je blízkým spolupracovníkem ministra Jaroslava Bašty. Vláda však trvá na tom, že Vulterin byl odvolán kvůli závěžné profesionální chybě, která ohrozila bezpečnost státu.
"Já jenom pevně věřím, že šlo jenom o hrubou nedbalost a porušení zákona o zpravodajských službách, které mělo za následek zvýšení bezpečnostních rizik pro tuto zemi i musím říci dokonce poškození některých našich zahraničních zájmů," prohlásil místopředseda vlády Pavel Rychetský. "Nemá to žádný politický podtext, šlo skutečně o záležitost, ve které by žádná vláda nemohla jednat jinak. Pevně věřím, že šlo jenom o hrubou nedbalost ze strany pana Vulterina, že nešlo například o úmysl," dodal.
Ovšem šéf parlamentní komise pro kontrolu BIS Jan Klas tomu nevěří. "Už několik týdnů, možná několik měsíců, z vlády probleskovaly signály, že bude snaha pana ředitele odvolat," uvedl  Jedním z pokusů, jak usnadnit Vulterinovo odvolání, byla podle něj i snaha vlády škrtnout při projednávání státního rozpočtu civilní kontrarozvědce z jejího rozpočtu 50 miliónů korun.
Rychetský to však odmítá. "Vláda skutečně vůbec neuvažovala o odvolání ředitele BIS, přestože věděla, že BIS je velmi málo funkční orgán, že má naprosto nedostatečné výsledky," prohlásil. Podle něj však Vulterin udělal závažnou chybu v posledních dvou měsících. "Vláda zjistila tak vážné pochybení, že nemohla jinak jednat, a říkám, že především ústavním orgánům bude podáno jasné vysvětlení," dodal.
Vulterinův předchůdce Stanislav Devátý tvrdí, že vláda odstranila Vulterina proto, aby do BIS mohla nasadit svého člověka. Jedním z mužů, o kterých se mluví jako o případných nástupcích Karla Vulterina, je totiž blízký spolupracovník ministra Jaroslava Bašty Michal Kašík.

Ministr bez portfeje Jaroslav Bašta, který má na starosti tajné služby, sdělil, že Zemanův kabinet odvolal Vulterina kvůli závažnému profesionálnímu selhání BIS. "Nejde o jeho osobní prohřešek, ale o vážnou chybu BIS, za kterou je ovšem zodpovědný ředitel," řekl Bašta.
Nikdo z vlády nechtěl ve středu v noci blíže upřesnit, čeho konkrétně se BIS dopustila. Bašta navíc oznámil, že to vláda ani v následujících dnech nezveřejní. Jde však podle něj o pochybení, na která se přišlo teprve před několika dny. Podle ministra se Vulterin již před týdnem dozvěděl, že o jeho osudu bude kabinet jednat. "Byl tu na vládě a my se snažili vysvětlit, kde vidíme problém. On si ale vůbec nepřipouštěl, že by to byla jeho chyba. Vůbec nepochopil, o co jde, a to bylo asi to nejvážnější," podotkl Bašta.
Vulterina se v noci nepodařilo sehnat a mluvčí služby Jan Šubert odmítl odvolání jakkoliv komentovat.
Vulterinovo odvolání po dvou letech v čele BIS nebylo až na načasování téměř pro nikoho překvapením. "Mělo to přijít už dávno. Všichni věděli, že Vulterin neobstál, a přesto s tím politici nic nedělali. Stav služby se za poslední dva roky ještě zhoršil," uvedl jeden z příslušníků BIS.
Vulterinova pozice byla značně otřesena už měsíc před červnovými předčasnými volbami. Tehdy se musel zodpovídat členům sněmovní komise pro kontrolu BIS, podle nichž nesplnil za rok svého působení očekávání. O Vulterinových schopnostech tehdy veřejně pochybovali nejen jeho spolupracovníci, ale i někteří ministři, kteří veřejně přiznali, že nepříliš razantní vědec nebyl pro řízení rozvrácené tajné služby tou nejšťastnější volbou.
Vulterin sice tehdy dokázal odpovědět na všech 42 otázek komise, které se týkaly chodu BIS, měl je však v rukou už několik měsíců předem. "Přikláníme se velmi k tomu, že dlouho očekávané změny v BIS už nastávají a že si počkáme, jak to bude fungovat. Ta tendence je dobrá," zdůvodnil tehdy Bašta, proč Vulterinovi post zůstal.
Přesto podle mnohých zůstal ve funkci především proto, že Tošovského kabinet chtěl nechat rozhodnutí o jeho osudu až na příští vládu. "Je to příliš slušný člověk na takovou funkci, nemohl to zvládnout. Tam bylo potřeba dosadit typ řezníka," prohlásil na jeho adresu jeden z členů vlády Josefa Tošovského.
Jedním z největších skandálů, který byl BIS přičítán pod vedením Vulterina, byl prodej hotelové sítě Top Spirit společnosti Corinthia Group s libyjským vlivem. BIS totiž v této cause podle ministrů Tošovského vlády zcela selhala, když včas na libyjský vliv neupozornila, a nezabránila tak transakci. A to přesto, že o připravovaném obchodu dávno věděla.
Častá kritika, která se snesla na šéfa BIS, zněla, že ačkoliv se blíží vstup republiky do NATO, Vulterin nedokázal službu řádně reorganizovat, personální změny, které provedl, byly pouze kosmetické. Nepodařilo se mu ani úřad zprůhlednit či rozmetat znesvářené skupiny zpravodajů.
Sám Vulterin o svém případném odchodu nechtěl tehdy slyšet: "Není k tomu důvod." Ve svém jediném rozhovoru pro MF DNES trval na tom, že BIS pracuje profesionálně a v žádném rozkladu není. "Své úkoly plní na profesionální úrovni."
Bašta teď bude muset do konce března navrhnout nového ředitele. Do té doby bude civilní kontrarozvědku řídit Vulterinův náměstek Jaroslav Jíra, který už své zkušenosti v čele služby má. Vedl totiž BIS dočasně také poté, co byl v listopadu 1996 odvolán Stanislav Devátý

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz