Poslanec Morava z ODS chtěl vydírat rebelku Zubovou

  20:27aktualizováno  5. září 7:16
Poslanec ODS Jan Morava byl přistižen při pokusu o vydírání – nechal sledovat dceru poslankyně Olgy Zubové. Její tajně pořízené snímky chtěl využít k zastrašení poslankyně a donutit ji tak, aby nedělala problémy při hlasování o vládních zákonech.

Skrytá kamera zachycuje schůzku, kde Morava (vlevo) předává reportérovi "kompromitující" fotky poslance Tlustého | foto: TV Nova

Téměř mafiánské praktiky devětadvacetiletého poslance zachytil na skrytou kameru reportér televize Nova Janek Kroupa ve spolupráci s MF DNES.

Morava při schůzkách, které se odehrály v průběhu několika měsíců, dokonce naznačoval, že "napojit se na rebelující poslankyni Zubovou" dostal v ODS jako stranický úkol. Tutéž větu vyslovil i při schůzce s redaktorem MF DNES letos v červnu.

"Moje práce je směřována k zeleným. Paní Zubová je mou starostí," řekl.

. Chcete fotky Tlustého in flagranti?

Jak se vše odehrálo: politické vydírání v bodech

Co tedy Morava udělal? V průběhu několika měsíců se setkával s domnělými detektivy a žádal je o různé kompromitující materiály na poslance. "Je jedno, z jaké části politického spektra budou. Jsou občas věci, pro které se shánějí hlasy, a motivace může být buď pozitivní, nebo negativní," říkal tehdy "detektivům".

Nevěděl, že mluví s lidmi najatými reportérem televize Nova Jankem Kroupou a že jejich schůzky jsou natáčeny.

Kromě toho se mu podařilo se blíže seznámit s dcerou Olgy Zubové Martinou. Kamery zachytily, jak Morava zadává detektivům zakázku: Nafoťte mě s dcerou Zubové.

Řekl jim místo a čas, kde s ní bude. Fotky skutečně vznikly, Morava je však pro svůj plán už nedostal. Reportér Kroupa mu totiž před několika dny oznámil, že schůzky natáčel.

O Moravových úmyslech se pak dozvěděla i poslankyně zelených Zubová. A zděsila se. "Kdyby mi ukázali snímky, jak někdo sleduje mou dceru, byla bych fakt vystrašená," řekla a vlastně tak potvrdila, že Moravův záměr postrašit ji mohl vyjít. "Tyto praktiky bych čekala ve filmu o mafii, a ne ve vrcholné politice," řekla.

. Redakční blog

Když si mafián hraje na poslance

Poslanec Morava se teď za své jednání omlouvá. "Mé schůzky, jejichž obsah jsem považoval za ryze soukromý, byly bez mého vědomí po dobu sedmi měsíců nahrávány skrytou kamerou. Dopustil jsem se řady chyb a omlouvám se všem, jichž se mé jednání negativně dotklo nebo dotkne."

Jak se vlastně poslanec Morava, který dosud vynikal jen svou pilnou účastí při hlasováních ve Sněmovně, dostal do případu natáčeného televizními reportéry?

Na začátku byl nápad odhalit pozadí české politiky. Reportérům v tom šel na ruku rebelující poslanec ODS Vlastimil Tlustý, který jim ochotně vyprávěl, s jakými praktikami se uvnitř vlastní strany setkával.

Neváhal se dokonce nechat nafotit při sehrané scénce – s mladou slečnou v hotelovém bazénu. Následně souhlasil s tím, že fotografie bude politikům nabízet smyšlená detektivní agentura.

Domníval se, že o kompromitující fotografie projeví zájem i jeho kolegové z ODS. V tom se nepletl. Poslanec Morava nabídku "detektivů" přijal a začal po nich požadovat kompromitující materiály na další poslance. Mimo jiné žádal o pořízení fotografií dcery Olgy Zubové.

Fotky Tlustého mezitím nabídl redaktorovi MF DNES, aniž tušil, že redakce na odhalování zákulisních praktik spolupracuje s týmem Janka Kroupy.

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek označil informace o počínání Jana Moravy i Vlastimila Tlustého za šokující. "Netušil jsem, že v mé blízkosti se děje něco takového. Já to odsuzuji jako politik i člověk," řekl reportéru Kroupovi.


. Profil Jana Moravy

Takový mladý, snaživý poslanec. Až moc

Popřel také Moravova slova, že napojit se na Zubovou byl stranický úkol. "Ten mladý poslanec mě strašně překvapil. Já vím přesně, co bych mu doporučil, aby udělal, ale to musí vědět on sám. Politika funguje jinak, není to tak, jak si tento mladý člověk myslí. To, co udělal, je neodpustitelné," prohlásil Topolánek pro televizi Nova.

Dcera poslankyně Zubové to bere jako životní zklamání. O tom, jak se nyní cítí, nejlépe vypovídá vzkaz, který mladému poslanci napsala na jeho internetové stránky: "Lituju toho, že jsem se s tebou vůbec poznala, jsi zlej a podlej člověk... teď chápu to, když jsi mi napsal, že jsi posedlej úspěchem, to, že ale půjdeš přes mrtvoly, jsem nečekala..."

Myslíte si, že poslance Moravu pověřilo kompromitováním kolegů vedení ODS?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 19. září 2008. Anketa je uzavřena.

ANO 3623

NE 1653


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Ve vagonu budou číst Pawlowská i Formánek, začíná festival Čtení ve vlaku

Ilustrační snímek

V netradičním prostředí vlakových souprav pražských příměstských linek se budou konat autorská čtení oblíbených českých...

Premiér si prohlédl pozemky v Letňanech, kde by mohla vyrůst úřednická čtvrť

Premiér Andrej Babiš si prohlíží místo v pražských Letňanech, kde by mohla v...

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil do pražských Letňan, kde by mohla v budoucnu vzniknout takzvaná vládní čtvrť. Ta by...

Ministr školství: Platy učitelů by mohly od ledna vzrůst v průměru o 3500

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), ministr životního prostředí...

Učitelé by podle ministra školství Roberta Plagy (ANO) měli v příštím roce dostat přidáno v průměru přibližně 3500...

Najdete na iDNES.cz