Poslanec Morava: Dělal jsem šílené věci

  3:27aktualizováno  3:27
Sháněl kompromitující materiály na kolegu z ODS Vlastimila Tlustého a chtěl vydírat zelenou poslankyni Olgu Zubovou. Při rozhovoru pro MF DNES, kdy měl své neobvyklé počínání vysvětlit, už tak otrlý nebyl – poslanec ODS Jan Morava se rozplakal. "Chtěl jsem se udělat zajímavým, pasoval jsem se do role nějakého Jamese Bonda," říká nyní.

Poslanec Jan Morava chtěl odhalit a vyvést na světlo lidi, kteří chtěli sbírat špínu a prodávat ji. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Byly to šílené věci," dodává k tomu, co v minulých měsících prováděl.

Vzdáte se mandátu poslance, už máte připravený rezignační dopis?
Teď přemýšlím, jak situaci vyřešit. Hrozně se to ve mně pere. Uvažuji o nejrůznějších věcech, životní situace je to hrozná, tlak na mě je obrovský. Samozřejmě uvažuji i o rezignaci na poslanecký mandát. Ale když se podíváte, jak to v české politice funguje, jsou tu lidé podezřelí, že brali úplatky, a v politice dál působí. Mám strašně moc reakcí, ať to nedělám, protože tím přiznám veškerou vinu.

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek se vyjádřil, že vaše jednání je "neodpustitelné".
Já ho chápu, protože on o tom opravdu nic nevěděl. Dostal jsem ho do strašné situace. Chtěl jsem mít pozitivní příběh, který pomůže mně a pomůže ODS. Byla za tím touha se zviditelnit. Skoro jsem se pasoval do role nějakého Jamese Bonda.

Poslanec ODS Jan Morava.

Moc nechápeme, v čem měl být ten pozitivní příběh?
Že odhalím lidi, kteří se podílejí na tom, že takovéhle materiály shánějí. Chtěl jsem se udělat zajímavým. Cílem mělo být, že jsem měl odhalit a vyvést na světlo lidi, kteří prostě chtěli sbírat špínu a prodávat ji.

Neobáváte se, že vaše aféra může rozložit vládu?
To jenom ztěžuje situaci, zrovna je sjezd zelených! Být to kdykoli jindy, tak to možná snáším lépe. Teď se to dostává do hrozných souvislostí. Je to situace, do které jsem se dostal sám, svou naivitou i hloupostí.

Vy sám se netajíte tím, že jste vnitrostranickým rivalem Vlastimila Tlustého, a docela aktivně jste projevoval zájem o jeho choulostivé fotky.
Byla to role, kterou jsem hrál, protože jsem od těch detektivů získal důvěru člověka, s nímž mají jednat. Každý by čekal, jak je povědomí o politicích, že člověk kompromitující materiály vezme a začne s nimi něco dělat.

. VIDEO: JAK POSLANEC MORAVA SBÍRAL MATERIÁLY NA "REBELKU" ZUBOVOU

A to jste dělal, ne?
Ale nepředal je někomu ve straně. Řekl jsem si, že to je pro mě obrovská příležitost. Dělám práci, které se věnuji. Ale mediálně jsem nebyl vidět. Myslel jsem, že si udělám jméno – odhalím, kdo to nabízí. Že získám mnohem vážnější materiály a dojde to do cíle.

Co mělo být v cíli?
Cílem mělo být, že jsem odhalil a vyvedl na světlo lidi, kteří prostě chtěli sbírat špínu a prodávat ji.

Tomu se těžko věří. To vypadá, že právě to jste dělal vy. Vy jste chtěl po detektivech aktivně, aby vám sehnali na kohokoliv cokoli, že se to vždycky může hodit.
To byly šílené věci, které jsem říkal. Ale to byla role, kterou jsem musel hrát, pokud jsem z těch lidí něco chtěl dostat.

Poslanec ODS Jan Morava.


Už v červnu jste mi říkal, že chodíte s dcerou poslankyně Zubové. A že to berete jako stranický úkol.
To prostě byly kecy. O politice jsem se s ní vůbec nebavil.

. Kdo je Jan Morava

Takový mladý, snaživý člověk. Až moc

Jak se stane, že devětadvacetiletý muž dosud považovaný za slušného a snaživém, se chce zviditelnit zrovna na takovéhle věci?
Moc příležitostí jsem neměl. I když jsem třeba dostal zajímavé téma jako přímá volba prezidenta, přebily to zdravotnické poplatky. Ztratil jsem pokoru, s níž jsem do politiky šel. Uvěřil jsem, že zvládnu něco, na co jsem absolutně neměl. Chtěl jsem se udělat zajímavým. Dělal jednu chybou za druhou.

Vy jste řekl i větu, že nejste na programové věci, ale spíš na shánění informací.
To patří do těch keců. Bohužel. Nejtragičtější jsou pro mě dva momenty. První, že jsem do toho zatáhl Zubovovy, to je mi strašně líto. A druhý, že jsem do toho zatáhl kolegy z ODS a celou stranu. To fakt byla moje sóloakce. Nejde to vzít zpět, lidé mi neodpustí. Ale snad pochopí, že jsem byl naivní a blbej.

Volají vám kolegové z ODS, vyzývají k odchodu, nebo podporují?
Je to různé. Převážně lidi, co znám, v drtivé většině říkají, ať se s tím pokusím bojovat, že mi věří. Ale samozřejmě dostávám i reakce od jiných lidí, které jsou velmi špatné.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Způsobili to novináři, hájí ministryně svá slova, že za drahá data mohou lidé

Ministryní průmyslu za ANO v nové vládě bude podle ČT podnikatelka a šéfka...

Po kritice, kterou sklidila, couvá ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková ze slov, že za dražší mobilní data...

Za drahá mobilní data si Češi mohou sami, domnívá se ministryně

Marta Nováková ze Svazu obchodu a cestovního ruchu v pořadu Rozstřel (7. dubna...

Česko patří k evropským zemím s nejdražšími mobilními daty. Podle ministryně průmyslu a obchodu Marty Novákové však za...

Jsou si taxikáři a řidiči Taxify rovni? Sledujte debatu v pořadu Rozstřel

Taxikáři protestují také proti alternativním taxislužbám. (Praha, 2.října 2017)

Od letošního roku musejí mít řidiči alternativní taxislužby Taxify licenci stejně jako řidiči běžní řidiči taxi. Před...

Najdete na iDNES.cz