Poslanec Hojdar složil mandát a končí s politikou

  16:41aktualizováno  16:41
Premiér oznámil, že poslanec Josef Hojdar z klubu ČSSD odchází z vrcholné politiky. Oficiálně ze zdravotních důvodů. Ve Sněmovně ho nahradí bývalý předák hornických odborů Cyril Zapletal. O Hojdarovi se v poslední době mluvilo hlavně kvůli jeho vyloučení/nevyloučení ze strany.
Josef Hojdar

Josef Hojdar - Poslanec ČSSD Josef Hojdar. | foto: MF DNES

Poslanec a šéf sněmovního hospodářského výboru se v úterý vzdal mandátu. Na společné tiskové konferenci to oznámil sám Hojdar i premiér Paroubek.

Hojdarův náhradník Cyril Zapletal je lídrem ČSSD v Libereckém kraji. Kdo Hojdara nahradí v čele hospodářského výboru ale zatím není jasné.

Hojdar zdůraznil, že za jeho odchodem není nic jiného než právě zdravotní důvody. "Nejsou to žádné jiné kauzy," prohlásil.

Odchod z vrcholné politiky mu prý doporučili lékaři. Má dlouhodobější problémy s čelními dutinami a nechtěl by, aby se z toho stal problém chronický.

Vedení ČSSD v září vyloučilo Hojdara ze strany. Už v červnu ho vyhodila mostecká organizace po vnitřních sporech. Josef Hojdar ale rozhodnutí ústředního výboru strany odmítl uznat, k jeho vyloučení je prý potřeba souhlas tří pětin členů výboru.- více zde

Hojdar - enfant terrible ČSSD

Devětapadesátiletý Josef Hojdar patřil k nejvlivnějším a také k nejkontroverznějším sociálním demokratům ve Sněmovně. V poslanecké lavici strávil téměř 10 let. Loni ho ČSSD vyloučila ze svých řad, Hojdar ale zůstal členem jejího klubu.

Hojdar na sebe v poslední době několikrát upozornil kritikou koaliční vlády, konflikty v ČSSD či podezřením z vazeb na kontroverzní podnikatele. Dříve byl taky odposloucháván a čelil vyhrožování.

Hojdar je stoupencem Miloše Zemana, další šéfy ČSSD kritizoval. Loni dokonce váhal, zda vůbec podpoří Paroubkovu vládu. Pro křehkou koalici byl ale jeho hlas existenční otázkou. Před dvěma lety Hojdar na čtyři měsíce vystoupil z poslaneckého klubu ĆSSD. Nesouhlasil s reformou veřejných financí. Patří k levicové frakci, která tvrdí, že strana nenaplňuje svůj program.

Loni v březnu byl údajně neregulérně zvolen do čela mostecké okresní organizace, a tím porušil stranické stanovy. Strana ho proto vyloučila.

Štěnice a výhrůžky
Báňský inženýr Hojdar se do vysoké politiky propracoval z komunální sféry. V letech 1982 až 1992 byl členem komunistické strany. V 90. letech figuroval jako společník několika firem, zasedal také v čele České konsolidační agentury, nyní je místopředsedou její dozorčí rady.

Loni v lednu objevili specialisté v Hojdarově mostecké kanceláři a poté i v jeho autě "štěnice". Policie ale případy odložila. V roce 2003 dostal Hojdar výhružnou sms. Do mosteckých novin přišel dopis na Hojdarovo jméno s dvěma ostrými náboji. Podle tisku udržuje Hojdar vztahy s některými kontroverzními podnikateli včetně Tomáše Pitra.
Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Příval fotek homosexuálních párů považuji za vtip, říká lidovec Bělobrádek

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek přišel do štábu lidovců v pražském Paláci...

Byl Národní týden manželství, a tak KDU-ČSL na sociálních sítích vyhlásila tématickou soutěž. Křesťanští demokraté...

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Kvůli náledí byla na hodinu uzavřena D1 na 98. kilometru směrem na Brno

Ilustrační snímek

Dálnice D1 směrem na Brno byla v pátek večer asi hodinu zavřená na 98. kilometru kvůli náledí. Provoz levým jízdním...

Najdete na iDNES.cz