Poslanec ČSSD mlžil. Teď popírá, že je přeběhlík

  9:39aktualizováno  12:53
Ještě ráno byl poslanec ČSSD Petr Wolf na seznamu možných přeběhlíků, kteří se jasně nevyjádřili proti Topolánkově vládě. "Nechte to na mně," sdělil včera MF DNES. Dnes vydal prohlášení, ve kterém podporu vládě odmítá. Přesto zůstává několik sociálních demokratů, kteří Topolánkovi dávají naději.

Petr Wolf se objevil na seznamu těch, kteří jednoznačně neodmítli Topolánkovu vládu | foto: Jaroslav Ožana MF DNES

Druhá vláda Mirka TopolánkaMF DNES se ptala levicových poslanců:
Umožníte vznik vlády?


Poslanec Wolf vydal prohlášení prostřednictvím tiskového oddělení ČSSD. Jeho sdělení je velmi stručné, informace médií o jeho váhání před hlasováním o důvěře označuje za "nehorázné spekulace".

"Druhou vládu Mirka Topolánka nepodpořím. A je to moje svobodné rozhodnutí," tvrdí Wolf.

Ještě v úterý se ale tak kategoricky nevyjadřoval. "Nechte to na mně. To není otázka pro dnešek. Jinou variantu odpovědi vám dnes neřeknu," odpověděl na otázku reportéra, zda bude hlasovat proti vládě.

Když se včera MF DNES zeptala všech levicových poslanců, zda umožní vznik Topolánkovy druhé vlády, uslyšela hned několik nejasných odpovědí.

"Kdybych se měl rozhodnout dneska, tak ne," řekl sociální demokrat Jan Babor.

"Čekám, na čem se domluvíme na klubu. Teď opravdu nevím," přidal se jeho stranický kolega František Novosad.

Ve hře tak zůstávají "stará" jména, Miloš Melčák a Michal Pohanka, kteří nedávno vystoupili z klubu ČSSD. Pohanka se ale chce do klubu vrátit, takže největší nadějí Topolánka zůstává Melčák.

Topolánek: Paroubek chce jednání natahovat
Předseda vlády se ale v prvním kole nových jednání sejde nejdříve s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem.

Napjatě očekávané setkání se uskuteční dnes od dvou hodin odpoledne. Za jeden stůl zasedne Paroubek a předsedové tří vládních stran.

Už včera ale dával staronový premiér najevo, že v dohodu s Paroubkem nevěří, o nabídkách Paroubka k jednání se vyjádřil velmi kriticky.

"Tato nabídka, přestože se jí vůbec nebojím, má smysl jediný. Jednání natahovat, nějakým způsobem komplikovat," sdělil Topolánek na otázku iDNES.cz, jak jednání s ČSSD povede.

"To jednání nebude vůbec dlouhé. Bude to diskuse o tom, jestli je ČSSD ochotna tolerovat tuto vládu nebo ne. Není tam o čem významně víc diskutovat," dodal.


Melčák a Pohanka o vládě

Poslanci ČSSD Miloš Melčák a Michal Pohanka jsou zatím největší Topolánkovou "nadějí". Právě tito dva poslanci, kteří odešli z klubu ČSSD, zatím jako jediní neřekli jasně, zda umožní či neumožní vznik vlády. Oba se jasným vyjádřením vyhýbají, iDNES.cz přináší jejich poslední známé výroky.
 

Miloš Melčák
"...musí být co nejdříve vytvořena vláda způsobem, který stanoví platná ústava. S ohledem na to, že se zjevně vyjednávací skupině ČSSD nepodařilo dohodnout důstojné podmínky ke vstupu do společné vlády ODS bez zásadních programových ústupků, musí ČSSD přejít do opozice a hájit tak své programové cíle. Může se to stát formou tzv. tolerování vzniku vlády odchodem alespoň skupiny poslanců z jednacího sálu při hlasování o důvěře vládě." (1. ledna)

 "Nikdy jsem neřekl, že podpořím vládu trojkoalice. Pokud jsem odpovídal na tuto otázku, vždycky jsem řekl, že tato otázka není na pořadu dne." (18. prosince)

"Preferuji, abychom vyjednali co nejlepší podmínky za toleranci vlády. A při hlasování bychom pak všichni měli odejít ze sálu. Nezachovám se nijak nekontinuálně. Počkám ještě na programové prohlášení. Politická situace by se ale už měla stabilizovat." (18. prosince)
 
Michal Pohanka
"Ty body z koaliční dohody, které jsem zatím slyšel, mě nenaplnily přílišným optimismem. Já byl zvolen za levicové spektrum, a pokud by se měly některé věci z dohody realizovat i ve vládním programu, pak by to nebylo pro mé voliče to pravé ořechové.“ (4. ledna)

"Nebudu tím jedním hlasem, na kterém by mělo stát řešení."  (1. prosince)

"I v pozici nezávislého poslance se stále řadím k levicové části. Nejsem a ani jsem nikdy neměl ambici být tím jazýčkem na vahách. Podle mého soudu musí dojít k nějaké dohodě a nikdy nemůže dohoda stát na jednom dvou poslancích." (4. listopadu)Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Zákaz billboardů u dálnic a silnic první třídy dál platí, rozhodl soud

Billboardy u českých dálnic v pondělí hromadně změnily svůj obsah, nově na nich...

Zákaz billboardů v ochranném pásmu dálnic a silnic první třídy dál platí beze změn. Ústavní soud v úterý zamítl návrh...

Šéf diplomacie se pokusí v Americe vyjednat i přijetí Zemana u Trumpa

Prezident Miloš Zeman přijal na Pražském hradě premiéra Andreje Babiše,...

Při své cestě do Spojených států bude ministr zahraničí Tomáš Petříček usilovat o pozvání prezidenta Miloše Zemana i...

Protikorupční fond chce pro oznamovatele trestných činů až 667 tisíc

Karel Janeček v Show Jana Krause

Lidé, kteří nahlásí trestný čin spáchaný jejich zaměstnavatelem a budou kvůli tomu vyhozeni nebo převedeni na jinou...

Najdete na iDNES.cz