Poslanec má kontrolovat policejní inspekci, nechává se od ní hostit

  4:06aktualizováno  4:06
Předseda poslanecké komise pro kontrolu policejní inspekce Václav Klučka (ČSSD) má podle kritiků příliš dobré vztahy s ředitelem inspekce GIBS na to, aby na ni mohl efektivně dohlížet. Byl neoficiálním hostem i v rekreačním středisku inspekce.
GIBS

GIBS | foto: GIBS

Když se potká na chodbě před jednáním poslanec Václav Klučka s ředitelem Generální inspekce bezpečnostních sborů Ivanem Bílkem, zdraví se vřele jako staří kamarádi. První je tu však od toho, aby hlídal práci druhého.

Generální inspekce by přitom potřebovala hodně přísnou kontrolu. Minulý týden MF DNES psala o tom, že si někteří policisté stěžují na šikanu ze strany inspekce, kvůli které se zdráhají razantněji zasahovat. Inspekce totiž potom dlouho prošetřuje oprávněnost zásahu (více o šikaně ze strany GIBS se dočtete zde).

Poslanec ČSSD Václav Klučka

Poslanec ČSSD Václav Klučka

Podle několika zdrojů jsou Klučka a Bílek dobří známí, a Klučka dokonce minimálně jednou přijal pozvání do rekreačního střediska GIBS Barrandov. Jejich dobré vztahy se už dokonce v tomto volebním období řešily na zasedání komise, které je ovšem vždy neveřejné. „Někdo z kolegů se na to přímo zeptal,“ říká místopředsedkyně komise a poslankyně za ANO Jana Lorencová.

Ta má k práci komise výhrady a přednesla několik podnětů, o kterých mají poslanci v úterý jednat. Lorencovou například zajímá, zda inspekce dostatečně vyšetřovala konflikt náměstka olomoucké policie a jeho podřízených (více o tomto případu se dočtete zde).

Ze slov poslankyně vyplývá, že dodnes není úplně jasný ani status komise a její pravomoci. „Chci, aby nám byly předloženy určité informace o tom, co vlastně může ta komise všechno dělat. Viděla jsem dopis kanceláře premiéra, kde se konstatuje, že naše komise je nejvyšší orgán, který GIBS může kontrolovat. Jsem odpůrce toho, abychom tam jen zvedali pacičky,“ říká Lorencová.

Podobně jako ona kritizuje inspekci a její komisi i brněnská Liga lidských práv. „Jde o otázku politické kultury, a kdyby tady vše fungovalo, tak by pan Klučka předsedou komise nebyl,“ míní právnička Ligy lidských práv Zuzana Candigliota.

Všem říkám: Nejsme kamarádi

Sám Klučka přiznává, že se ho na dobré vztahy s Bílkem kolegové ptali. „Co je to formát dobrého známého? Jaká jsou kritéria? Předseda komise musí komunikovat s ředitelem, a jestli to někdo nazývá dobrou známostí, je to jeho názor. Ale rozhodně musím popřít, že by komise byla podjatá. Já se snažím členy komise přesvědčit o tom, že nic takového není,“ uvedl Klučka po posledním zasedání komise pro MF DNES.

Zároveň komisi hájil, že jí chodí na stůl mnoho podnětů a že nestíhá. „Nikdo z členů komise až na jednoho není profesí právník, přitom jde o odborné záležitosti. Pan ředitel inspekce ale nemůže rozhodně říkat, že by ta kontrola pro něj byla procházkou růžovým sadem,“ vysvětluje šéf komise Klučka.

Hostem na předávání vlajky

Klučka připustil, že na akce GIBS jezdí, i když na ně zrovna z titulu funkce nemusí. Jako tomu bylo v případě jeho výjezdu do rekreačního střediska. „Byl jsem pozván na předávání standarty GIBS. To bylo po rozpuštění sněmovny, když jsem jako předseda nefungoval,“ vysvětlil Klučka. 

Za sociální demokracii sedí v komisi ještě poslanec Stanislav Huml, který se předsedy zastává a problém vidí v tom, že komise má jen omezené pravomoci. Další místopředsedkyně Jana Černochová (ODS) výhrady k práci komise nemá. „Kdo má s kým jaké vztahy, nesleduji. Vadí mi, že se znevažuje práce komise, která jedná v souladu s platným zákonem, byť se to někomu nemusí líbit. Opravdu nemá oprávnění být vyšetřovacím orgánem živých případů, jak si představuje kolegyně Lorencová.“

Redakce se naopak v pondělí ptala na vztah ke Klučkovi i ředitele GIBS Bílka prostřednictvím jeho mluvčí Radky Sandorové. Slíbila, že mu SMS s dotazem přepošle, ale že odpověď obratem zaručit nemůže.

Jeden z poslanců sociální demokracie nedávno mimo záznam uvedl, že i v sociální demokracii se ví o dobrých vztazích Klučky a Bílka. Původně se po rozpuštění sněmovny uvažovalo o tom, že už by komisi měl vést v novém volebním období jiný zákonodárce. Jenže pak se na to zapomnělo a Klučka se do čela komise dostal zase. Funkci získal na základě koaličních dohod.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Čaputová je v Praze, Zeman ji na Hradě přivítal s vojenskými poctami

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na Pražském hradě, kde ji český prezident...

Nová slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zamířila pět dní po své inauguraci do Prahy na svou první zahraniční...

Poslanci schvalovali elektronické dálniční známky. Faltýnek omlouval Kremlíka

Ministr dopravy Vladimír Kremlík

Zavedení elektronických dálničních známek projednávali poslanci. Šéfa poslanců ODS Zbyňka Stanjuru udivila nepřítomnost...

Východ Česka zasáhnou bouřky, tropické teploty opět nastoupí od úterý

Tento týden bude převážně oblačno a zataženo, jarní teploty se vrátí až v...

Východní část České republiky zasáhnou ve čtvrtek odpoledne silné bouřky s krupobitím a přívalovými dešti, napršet může...

Najdete na iDNES.cz