Skupinu poslanců a senátorů pozvali na prohlídku radaru americké protiraketové obrany na Marshallových ostrovech sami Američané.
Šéf komunistů a místopředseda Sněmovny Vojtěch Filip si kvůli postupu ambasády USA stěžoval americkému
velvyslanci.
"Opravdu mě překvapilo, když jsem se o několik málo hodin později dozvěděl, že údajně z časových důvodů nejde vystavit vízum. To mi nepřipadá příliš korektní," řekl komunista Černý agentuře ČTK.
Ambasáda odmítá, že by Černému neudělila vízum proto, že je komunista. "Pan poslanec Černý dlouho dopředu věděl, co a do kdy má odevzdat. Doklady ale doručil až čtyřiadvacet hodin po uzávěrce," řekl iDNES.cz zdroj z ambasády.
"My si nemyslíme, že by to byla politická hra Spojených států," řekl iDNES.cz mluvčí KDU-ČSL Martin Horálek. Lidovecký senátor Slavotínek se o cestě za radarem dozvěděl až těsně před koncem tohoto termínu.
Byl totiž nominovaný dodatečně. "Neměl jsem v Praze pas, byl v Brně," potvrdil iDNES.cz Rostislav Slavotínek.
Cestovní doklad na ambasádu mohl doručit nejdříve v pátek odpoledne. "Což už bylo pozdě," dodal senátor za KDU-ČSL.
USA na to mají právo, myslí si Schwarzenberg
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg novinářům řekl, že udělení, nebo naopak neudělení víza je rozhodnutím daného státu s vízovým režimem, v tomto případě USA. "Kdyby si to Spojené státy nevyhradily, tak by nepotřebovaly vízový režim," prohlásil Schwarzenberg.
Čeští zákonodárci odjedou na Marshallovy ostrovy už v sobotu. Cílem cesty je seznámit se podrobně s tím, jak pracuje tamní protiraketový radar.
Podobné zařízení chtějí USA umístit v České republice, pokud se na tom obě země dohodnou.
Celkem se cesty zúčastní šest poslanců a dva senátoři.
Předseda senátního zahraničního výboru Richard Sequens účast odřekl z rodinných důvodů.