Poslanci zvolili Vlčka dočasným šéfem Sněmovny

  11:57aktualizováno  17:35
Sněmovnu bude dočasně řídit Miloslav Vlček z ČSSD. Poslanci mu v sedmé volbě dali 174 hlasů. Vlček před tím slíbil, že odstoupí dřív, než by případně mohl vybírat jméno premiéra. Poslanci zvolili i pět místopředsedů Sněmovny. Miroslava Němcová z ODS uspěla až ve druhém kole.

ON-LINE REPORTÁŽ ČTĚTE ZDE

ČTĚTE TAKÉ:
SPECIÁL: Krok za krokem od voleb k „veletočům“

Povolební patová situace by se tak měla konečně odblokovat. Dosluhující premiér Jiří Paroubek podle informací iDNES.cz řekl, že by do středy mohla jeho vláda podat demisi.

Miloslav Vlček těsně po 14. hodině před plnou Sněmovnou slíbil, že z funkce odstoupí dříve, než by mohl využít svého práva pověřit někoho sestavováním vlády v případném třetím kole. Splnil tak podmínku poslanců ODS, KDU-ČSL a SZ, že ve funkci zůstane pouze dočasně.

Komunista Filip ve vedení Sněmovny
Po 16. hodině poslanci zvolili i místopředsedy Sněmovny. Těch má být pět, tajným hlasováním ale prošla v prvním kole jen čtyři jména. Uspěla Lucie Talmanová z ODS, Lubomír Zaorálek z ČSSD, Jan Kasal za lidovce i šéf komunistů Vojtěch Filip.

V prvním kole neuspěla Miroslava Němcová z ODS, i když před volbou se zdálo být sporné spíš jméno Vojtěcha Filipa, proti kterému vystupovali poslanci trojkoalice.

Občanští demokraté, zelení a lidovci se dříve vyjadřovali v tom smyslu, že jsou proti tomu, aby ve vedení Sněmovny byl člověk, který spolupracoval s StB. "Bývalého estébáka" v čele dolní komory si podle průzkumu pro MF DNES nepřeje ani většina občanů. - více zde

Tlustý: Berou si Němcovou jako rukojmí
Miroslava Němcová po prvním kole neskrývala zklamání. "Je to bolestné," řekla iDNES.cz.

Šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý v kuloárech prohlásil, že ČSSD nedodržuje dohody. "Zatímco my jsme zástupci ČSSD hlasy dali, sociální demokraté naši kandidátku evidentně nepodpořili a berou si ji jako rukojmí," tvrdí Tlustý.

Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek vyzval své kolegy, aby ve druhém kole podpořili Miroslavu Němcovou. "Je i v zájmu ČSSD, aby volby místopředsedů Sněmovny proběhly podle dohody a paní Němcová byla zvolena," řekl iDNES.cz. Tvrdil také, že už v prvním kole pro ni hlasovali někteří sociální demokraté.

Ve druhém kole pak získala Miroslava Němcová podle informací iDNES.cz 141 hlasů.

Na volbu Vojtěcha Filipa okamžitě reagoval známý odpůrce komunistů, senátor Jaromír Štětina. Jeho zvolení v době, kdy vyvstaly nové "závažné skutečnosti o jeho spolupráci s StB", považuje Štětina za "výsměch slušným lidem v našem státě a další důkaz postupné reanimace komunismu v České republice". Za hlavního viníka tohoto stavu označil Jiřího Paroubka.

Vlček: Slibuji, že odstoupím
"Já, Miloslav Vlček, dávám slovo, že pokud budu zvolen, tak do slova a do písmene dodržím, co bylo dojednáno," prohlásil před nejdůležitější volbou dneška nominovaný místopředseda klubu ČSSD.

Přednesl tři varianty svého možného odstoupení z funkce. Odejde buď okamžitě po vyslovení důvěry vládě, nebo bude-li sestavováním vlády pověřen člen ČSSD, či před tím, než by využil svého práva pověřit sestavováním vlády člověka podle svého výběru.

Podle ústavy má šéf Sněmovny pravomoc jmenovat pro třetí pokus o sestavení vlády člověka podle svého výběru. Tomu ale chtějí strany trojkoalice zabránit. - více zde

Poslanci nyní diskutují hlavně o tom, zda Jiří Paroubek bude tím druhým, koho prezident pověří sestavováním vlády. Dosluhující premiér tvrdí, že mu to slíbil prezident. Podle Petra Nečase z ODS se ale informace ze schůzky s Václavem Klausem různí.

Zdeněk Škromach řekl iDNES.cz, že po zvolení Miloslava Vlčka šéfem Sněmovny budou sociální demokraté pokračovat v jednání s ODS. Největší obavu měl z toho, aby ODS do vlády jako nezávislé odborníky nenominovala lidi navržené KDU-ČSL nebo Stranou zelených.

Paroubek: Menšinová vláda u ČSSD moc šancí nemá
Dosavadní jednání ČSSD a ODS nespěje k tomu, že by sociální demokraté podpořili menšinovou vládu ODS. Vyplynulo to z vyjádření premiéra a šéfa ČSSD Jiřího
Paroubka.

"Dneska jsem to otevřeně řekl panu Topolánkovi, že když ta jednání budou probíhat tím způsobem, jakým probíhají, tak o tom pochybuji," řekl Paroubek na dotaz, zda má vláda ODS šanci na podporu ČSSD. Odmítl být konkrétnější.

Paroubek už dříve zdůraznil, že pokud chce ODS podporu od sociálních demokratů, musí s nimi konzultovat nejen případné kandidáty na ministry z řad nestraníků, ale celou vládu.

Topolánek připustil, že vyjednávání o menšinové vládě ODS budou ještě složitá. Nechce prý "předčasně jásat". "Bude to ještě velká práce," dodal.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jeden díl Čtyřlístku nám zabavili policajti. Kvůli srpnu 1968, vypráví Němeček

Autor Čtyřlístku, výtvarník Jaroslav Němeček.

Výtvarník Jaroslav Němeček oslavil ve středu 75. narozeniny. „Teď hledám někoho, kdo by přišel s tím, že umí malovat...

V Česku opět přituhlo, v Krkonoších klesly teploty až k minus 15 stupňům

Sněžení komplikovalo dopravu na Vysočině u Větrného Jeníkova. (4. února 2019)

Počasí trápí řidiče na několika místech republiky. Situace na D1 se už uklidnila, ale sníh leží na silnicích v...

Najdete na iDNES.cz