Poslanci v čele s lidovcem Jiřím Karasem chtějí, aby za provedení potratu hrozilo lékaři pět let vězení, případně zákaz činnosti.
Až k jednomu roku vězení by mohl být podle novely odsouzen člověk, který ženu k potratu svede nebo jí k němu pomáhá. Žena, která by potrat podstoupila či se zbavila nenarozeného dítěte sama, by trestána nebyla.
Termín "vyvolání potratu nebo usmrcení plodu" by měl být podle představ autorů předlohy nahrazen slovy "usmrcení počatého, ale dosud nenarozeného dítěte". Potraty považují za výraz "hlubokého pohrdání lidským životem". "Narození dítěte je prvním lidským právem," uvedli autoři. Sami však svůj návrh chápou spíš jako otevření diskuse. Novela zákona totiž nemá moc nadějí na úspěch.
Předlohu nepodepsali všichni lidovečtí poslanci. Mezi těmi, kdo svůj podpis připojili, je třeba místopředseda strany Jan Kasal, naopak podpis šéfa KDU-ČSL Cyrila Svobody chybí. Také jediný zástupce ODS mezi předkladateli Petr Pleva řekl, že jde o jeho osobní iniciativu.
Ohlasy ostatních poslanců jsou většinou záporné. "Nesouhlasím," řekla již počátkem května předsedkyně zdravotního a sociálního výboru Milada Emmerová (ČSSD). Proti je i její stranická kolegyně a ministryně zdravotnictví Marie Součková, interrupce by podle ní měla zůstat na rozhodnutí ženy.
Ředitel Ústavu pro matku a dítě v Praze-Podolí Jaroslav Feyereisl míní, že se návrh na absolutní zákaz potratů vymyká racionálním úvahám. "Povede to k tomu, že ženy začnou samy sebe poškozovat," řekl. Někteří kritici říkají, že novela by vyvolala takzvanou potratovou turistiku jako v Polsku. Stoupenci zákazu oponují, že to není pravda.