Poslanci „zachraňují“ kouření na předzahrádkách hospod a na festivalech

  17:09aktualizováno  17:09
„Jsem nekuřák, ale to, co tu projednáváme, to mi připadá jak z jiného světa, tady se svět úplně zbláznil,“ ulevila si poslankyně Marie Benešová z ČSSD uprostřed dohadování poslanců ústavně-právního výboru o zákazu kouření v restauracích. Nakonec zazněly návrhy, které mají uchránit právo kuřáků zapálit si na předzahrádce či na venkovních festivalech.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pozoruhodné bylo, že debata ve Sněmovně se více než kolem původně hlavního bodu, zákazu kouření v restauracích, točila spíše kolem jiných věcí.

Zakáží poslanci kouřit v zoologické zahradě?

Padl tak třeba i návrh, aby se do zákona dostal zákaz kouření v zoologických zahradách, protože tam chodí rodiče s dětmi. S tím přišla exministryně spravedlnosti Helena Válková z hnutí ANO.

„A tady Marek Benda se už nepodívá do zoologické zahrady,“ utahoval si pak před kolegy z Bendy kolega Jeroným Tejc z ČSSD. Právě Benda se totiž při jednání výboru projevil jako jeden z nejplamennějších odpůrců protikuřáckého zákona z pera vlády. „Jsem hrdý kuřák a užívám si to,“ hlásil Benda kolegům.

Vadily mu ve vládním návrhu ale i jiné věci, které se snaží ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD a vláda Bohuslava Sobotky prosadit. Například to, že by provozovatelé restaurací - kromě toho, že se v nich nebude smět kouřit - museli pod hrozbou pokut ohlídat, aby v jejich podniku nebyl žádný podnapilý mladistvý. Museli by také prodávat jeden nealkoholický nápoj levněji než alkohol.

„Co když ten nealko nápoj dojde, to se pak bude muset přestat prodávat i pivo?“ rozčiloval se Benda. „To může být i voda z kohoutku a ta nedojde,“ oponoval mu náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar.

Bendu podpořil i prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek, jenž označil za nesmysl jak povinný prodej nealkonápoje, tak to, že by provozovatelé restaurací museli ohlídat, aby v podniku neměli zjevně podnapilého mladistvého. „A jak to asi budou dělat?“ podivoval se Stárek.

Poslanec Jan Chvojka z ČSSD představil návrh, který připravil Radek Vondráček z ANO a který si Chvojka osvojil, protože Vondráček je v zahraničí. Podle něj se musí do zákona dostat, že zákaz kouření ve vnitřních prostorách by se netýkal dočasných staveb. Kdyby takovou změnu poslanci neudělali, znamenal by podle Chvojky zákaz v zákoně, že by se nesmělo kouřit nejen vevnitř, ale i ve většině předzahrádek, zahradních teras, atrií a zimních zahrad.

„Původní návrh by mimo jiné znamenal i zákaz kouření v polootevřených a dočasných stanových konstrukcích. To by v praxi také znamenalo, že bude zakázáno kouření i na kulturních akcích a festivalech, které velkokapacitní stany využívají,“ napsali Vondráček s Chvojkou do zdůvodnění návrhu.

Druhá změna, kterou oba vládní poslanci navrhli, spočívá v tom, že by z původního vládního návrhu zcela zmizela možnost obce zakázat vyhláškou kouření na veřejných akcích přístupných i mládeži do 18 let.

Poslance dráždí omezení prodeje alkoholu na veřejných trzích

Některým poslancům ústavně-právního výboru vadilo i to, že na veřejných trzích by se podle vládního návrhu nesměl prodávat jiný alkohol než ten, který obsahuje do čtyř procent alkoholu. „Na veřejném trhu by se nesmělo prodávat nic jiného než pivo? A co domácí víno, medovina?“ ptal se Benda.

Jeroným Tejc z ČSSD si zase dělal starosti o to, že když bude zakázáno podávání alkoholu ve školách, odskáče to i Střední vinařská škola z Valtic, tedy z jeho volebního obvodu jižní Morava. A že omezení alkoholu na trzích dopadne na Mikulovské či Znojemské vinobraní.

Náměstek ministra Policar ho ujišťoval, že takto nebyl zákon určitě míněn. Poslankyně Válková za ANO ale avizovala další pozměňovací návrh, který by na veřejných trzích umožnil prodávat pivo do 4,5 procenta alkoholu, takže by se do toho vešly alespoň všechny druhy desetistupňového piva. O všech návrzích poslanci ještě ve středu nehlasovali a vrátí se k nim.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Chaos ČSSD. Místopředseda Veselý mluví o žalobě na Zemana, Hamáček ji popírá

Premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček po setkání s europoslankyní...

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš dostane podle místopředsedy ČSSD Ondřeje Veselého od šéfa strany Jana Hamáčka dopis,...

KOMENTÁŘ: Rath a sedmileté boží mlýny: dost, nebo málo na katarzi?

Eskorta přivádí Davida Ratha ke Krajskému soudu v Praze. (30. dubna 2013)

Až sedm let a jeden měsíc po zatčení s úplatkem v ruce dosáhla česká spravedlnost na kdysi mocného hejtmana Davida...

Najdete na iDNES.cz