Zrušení sKarty se přiblížilo, udržet se ji snažili jen poslanci TOP 09

  15:27aktualizováno  18:11
Poslancům došla trpělivost s sKartou a s váháním ministerstva práce a sociálních věcí. Zatímco ministerstvo kartu pro výplatu sociálních dávek dál hájí, poslanci začali jednat o jejím zrušení. A podporují to nejen opoziční poslanci, ale i vládní ODS a strana LIDEM. Zachránit ji chce jen TOP 09, která neúspěšně navrhovala zamítnutí návrhu ČSSD.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Jen 33 poslanců TOP 09 hlasovalo pro to, aby návrh spadl pod stůl. Další strany se k nim však nepřidaly, a tak návrh prošel prvním parlamentním čtením a teď se jím budou zabývat výbory Sněmovny.

"Odpovědnost za sKartu nese bývalý ministr Drábek, jeho náměstek Šiška, odpovědnost nese vláda a obě nejsilnější vládní strany ODS i TOP 09," řekl ve Sněmovně předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

"Ani ministr Kalousek se nedistancoval od řádění Šiškova podnikatelského gangu na ministerstvu práce a sociálních věcí. Nikdo nic neudělal. Veškerá opoziční kritika, veškeré opoziční volání po nápravě steklo po premiérovi, ministrovi zahraničí a ministrovi financí bez toho, aniž by jakýmkoliv způsobem reagovali. Prostě se tvářili, že se nic neděje," tepal vládu Sobotka.

Podivil se nad tím, že sKarta stále existuje, i když ji už před několika týdny premiér a předseda ODS Petr Nečas přestal hájit a jasně podpořil její zrušení.

Ministryně Ludmila Müllerová, stranická kolegyně bývalého ministra Jaromíra Drábka, ale místo toho dvakrát vládě navrhla jen to, aby projekt v upravené podobě pokračoval. Lidé, kteří dávky pobírají, by měli sKartu jako pouhý identifikační průkaz a nemuseli si s její pomocí vybírat dávky. Tím ale karta ztrácí význam i pro Českou spořitelnu, se kterou podepsal smlouvu bývalý Drábkův náměstek Vladimír Šiška.

Müllerová varovala před problémy při výplatě dávek

Ministryně práce a sociálních věcí v rozpravě poslancům řekla, že pokud budou chtít návrh sociálních demokratů přijmout, bude podle ní třeba původní předlohu upravit. "Tak, aby nedocházelo k velkým problémům při výplatě dávek," řekla Müllerová.

"Je třeba připomenout, že bylo vydáno již přibližně 250 tisíc karet a objem realizovaných transakcí přesáhl částku čtyři miliardy korun," řekla její stranická kolegyně, poslankyně za TOP 09 Gabriela Pecková, která neúspěšně navrhovala zamítnutí návrhu senátorů ČSSD.

Ministryně nyní jedná se zástupci spořitelny, co dál s projektem. A pokud by došli k tomu, že má skončit, ve výběrovém řízení by byl vybrán auditor, který by posoudil, jaká finanční škoda spořitelně vznikla. "Nemohu si dovolit zbrklá a unáhlená rozhodnutí," hájila svůj postup Müllerová.

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta se ve Sněmovně zeptal, proč vláda Müllerové ukončení projektu sKaret  jen doporučila - místo toho, aby jí to jednoznačně uložila. "Pan premiér na to nemá sílu. Je v koalici, kde má reálnou sílu ministr financí a TOP 09," odpověděl si sám Bárta. "sKarta byla sofistikovaně vymyšlena, aby odvedla část peněz z veřejných prostředků," prohlásil další poslanec Věcí veřejných Michal Babák.

Premiér a předseda ODS Petr Nečas zdůraznil, že se návrh v úterý projednával zatím v prvním čtení, kdy se zákon ještě neschvaluje, ale jde o to, zda se jím budou zabývat parlamentní výbory. Jinými slovy: Müllerová má ještě čas s Českou spořitelnou vyjednat konec projektu, než sKartu poslanci definitivně "odstřelí".


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Dostali se na vysněný obor. Technická chyba, přijati nejste, oznámila škola

Budova Vysoké škola ekonomické v Praze

Téměř tři stovky uchazečů o studium na jedné z fakult pražské Vysoké školy ekonomické žily přes dva dny v přesvědčení,...

Turistický ráj, který se změnil v uprchlické peklo. Samos praská ve švech

Uprchlický tábor na řeckém ostrově Samos (25. března 2019)

Turisté se vyhýbají řeckému ostrovu Samos, na kterém se nachází neblaze proslulý uprchlický tábor. V nedostačujících...

Další z rubriky

Nemocnici Pardubického kraje soudí kvůli porodu, žena už nemůže mít děti

Výběrové řízení vypíše krajská firma, Nemocnice Pardubického kraje, ještě...

Mladá žena se domáhá po Nemocnici Pardubického kraje odškodného ve výši milion 420 tisíc korun. Po úspěšném porodu v...

Že Milion chvilek vedou dva budoucí kněží? Pak Bůh s námi, říkal Zeman

Prezident Miloš Zeman na besedě s občany Humpolce při své oficiální návštěvě...

Jeden bonmot za druhým, ale i náznaky drobných urážek. Tak vypadají setkání prezidenta Miloše Zemana s obyvateli měst a...

Vytvořme předvolební blok proti Babišovi, vyzval strany Rakušan

Tisková konference STAN před jednáním Sněmovny, na snímku zleva Vít Rakušan a...

Předseda STAN Vít Rakušan věří, že strany, které vyvolaly hlasování o nedůvěře vládě, vytvoří předvolební blok, který...

Najdete na iDNES.cz