Ať prezident trvale zpovídá kmotry, žertoval Gazdík o změně Ústavy

  16:45aktualizováno  16:45
O změně Ústavy, která by zasáhla i do pravomocí hlavy státu, začali jednat politici. Padlo víc než dvacet návrhů a vedle vážně míněných padaly i žertovné. Místopředseda Sněmovny Petr Gazdík z TOP 09 přišel s tím, že by prezident měl mít výhradní právo kontrolovat majetkové poměry lidí podezřelých z podivného nabytí majetku.

Z toho, jak prezident Miloš Zeman hájí svého kancléře Vratislava Mynáře přes podivný nákup cenově podhodnocené nemovitosti, si při jednání politiků o změně Ústavy utahoval místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. | foto:  Michal Šula, MAFRA

„Například těch, kdo mají majetek vyšší, než by odpovídalo jejich příjmům, nebo těch, kdo koupili nemovitosti hluboko pod odhadní cenou,“ řekl iDNES.cz Gazdík v narážce na kauzu kancléře Vratislava Mynáře, který koupil vilu v pražských Strašnicích za 5,5 milionu korun (více o kauze zde).

„Pan prezident v případě Vratislava Mynáře prokázal bezprecedentní přísnost a zájem prozkoumat podezřelé majetkové poměry skutečně do všech detailů. Neváhal bych mu proto svěřit tyto pravomoci trvale,“ uvedl v nadsázce Gazdík.

Nelze podle něj na jednu stranu hlásat nesmiřitelný boj všem, kdo mají jakýkoliv majetek, jehož původ nedokážou vysvětlit, a na druhou stranu bagatelizovat podivné nákupy nemovitostí u vlastních blízkých spolupracovníků. Prezident Zeman, který je stoupencem co nejostřejšího zákona o prokázání původu majetku, se zatím rozhodl Mynáře, který stále nemá bezpečnostní prověrku, podržet.

„Je to svěží myšlenka. Doporučoval bych jít cestou zákona o majetkových přiznáních,“ reagoval na Gazdíkův žert šéf ústavně-právního výboru Jeroným Tejc z ČSSD.

Politici se bavili i o odvolatelnosti prezidenta

Ambicí politiků je podle něj pokusit se najít shodu na širší změně Ústavy a nepokoušet se jí měnit „salámovou metodou“ dílčími úpravami.

Ve hře tak bude například to, že by se do Ústavy dostal klouzavý mandát, to znamená, že členy vlády, kteří jsou také poslanci, by dočasně ve Sněmovně zastoupili náhradníci. Na stole je i to, že by byl do Ústavy zakotven ombudsman či že by se prodloužil mandát ústavních soudců na 12 či 13 let ze současných deseti, ale podruhé by se už ústavními soudci nemohli stát.

Politici budou posuzovat návrh na přímou volbu starostů, ale také návrhy, které by zasáhly do práva prezidenta na jmenování členů bankovní rady České národní banky, či že by měl jen jeden pokus při výběru premiéra. Padl i návrh na možnou odvolatelnost prezidenta, ale to má jen podporu Úsvitu 

„Nesdílím optimismus kolegy Tejce, že se podaří najít širokou shodu. Za nás považuji za důležité, aby se podařilo přijmout ústavní zákon o rozpočtové odpovědnosti,“ řekl po jednání poslanec ODS Marek Benda.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Pošťačka prý zvonila. Lidé naráží při reklamaci na „tvrzení proti tvrzení“

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

Balíky do ruky a jejich doručování je pro Českou poštu problém. Naposledy si na to stěžovali nejen klasičtí klienti,...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz