„Zmizel“ poslanec Klaška. Nemáme na něj složku, žertoval Kalousek

  14:12aktualizováno  14:12
Nešťastný začátek pro vládu mělo projednávání klíčového návrhu ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše na schválení zákona o elektronické evidenci tržeb. Zmizel a musel se hledat lidovecký poslanec Jaroslav Klaška. Bez něj se nemohlo pokračovat. Byl totiž zpravodajem návrhu. „Nemáme na něj žádnou složku,“ zažertoval exministr Miroslav Kalousek.

Můžu vám slíbit, že uděláme všechno, abychom to neschválili, řekl ve Sněmovně při projednávání elektronické evidence tržeb exministr financí Miroslav Kalousek. | foto:  František Vlček, MAFRA

Nepřítomnost lidoveckého poslance Kalouskově TOP 09, která elektronickou evidenci tržeb odmítá, velmi vyhovovala. Jednání o zákonu totiž hned po úvodním vystoupení ministra Babiše museli poslanci kvůli nepřítomnosti Klašky přerušit.

Kalouskova poznámka o tom, že na poslance KDU-ČSL nemá žádnou složku, byla narážkou na Babišův spor s poslancem ČSSD Ladislavem Šinclem, který tvrdí, že se jej Babiš pokoušel zastrašit citováním ze složky s jeho jménem. (více zde)

Klaška se nakonec našel, ve Sněmovně ale už dávno nebyl, nicméně se tam musel vrátit. Jen proto, aby zpravodajem byl někdo jiný. Řekl, že se řádně omluvil, ale ve vzduchu visela otázka, zda nešlo o „malou odvetu“, protože krátce před tím vyčetl šéf lidovců Pavel Bělobrádek poslancům ANO, jak hlasovali v průběhu pátku u jiných vládních návrhů. (více zde) „Ne, tohle můžu opravdu vyloučit,“ ujišťoval Bělobrádek.

Klašku nakonec nahradil sociální demokrat Václav Votava, ale bylo jasné, že zákon o evidenci tržeb neprojde v pátek prvním čtením a jednání o něm se protáhne. „Můžu vám ještě slíbit, že uděláme všechno, abychom to neschválili,“ řekl ještě Babišovi exministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09.

Strany pravicové opozice jsou připraveny schvalování evidence tržeb blokovat zejména v průběhu třetího čtení, kdy se zákon definitivně schvaluje. Pro schvalování zákonů jsou totiž vyhrazeny středy a pátky od 9 do 14 hodin a dvě strany mohou vetovat to, aby se smělo hlasovat o jindy.

Zvýší se příjmy, omezíme šedou ekonomiku, řekl Babiš

Ministr financí Andrej Babiš ještě před tím, než v pátek ve dvě odpoledne přerušili poslanci schůzi a měli „padla“, stihl říci, že si od zavedení elektronické evidence tržeb slibuje transparentnější prostředí pro podnikání.

„Přispěje to ke zvýšení příjmů, cílem je snížení objemu šedé ekonomiky,“ uvedl Babiš.

Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy z ČSSD přispěje zákon, který česká vláda okopírovala zčásti od Chorvatska, k odstranění nespravedlivé konkurenční výhody, kterou mají ti, kdo daně řádně neplatí.

Podle Babiše stát vybere na dani z přidané hodnoty přes 12 miliard korun ročně navíc. Elektronická evidence tržeb by se podle Babiše už od února příštího roku měla začít týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, v průběhu roku pak i velkoobchodu a maloobchodu.

Kompenzací pro hostinské má být snížení sazby daně na jídlo prodávané v restauracích z 21 na 15 procent. To se ale nebude týkat alkoholu. Zároveň chce Babiš zavést jednorázovou slevu pět tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Evidovat tržby nebudou muset například školní jídelny a menzy, pokud nevydávají jídla pro veřejnost. Dále se evidence zřejmě nebude týkat linkových autobusů, jídelních a nápojových automatů, sociálních služeb, finančních institucí a také energetiky nebo poštovních služeb.

Z původního návrhu ministerstvo financí odstranilo povinnost zákazníka převzít si účtenku, a naopak kývlo na účtenkovou loterii, pro kterou ČSSD našla inspiraci na Slovensku u vlády Roberta Fica, ale původně myšlenka pochází z Tchaj-wanu.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Další z rubriky

Zemanová proti Zemanovi. Šéfka unie soudců mluví o prezidentově nátlaku

Doporučení není ovlivnění, řekl Zeman

Šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová nesouhlasí s názorem, že doporučení prezidenta v živé kauze není nátlakem. Na...

Víc lidí bude mít šanci na oddlužení, poslanci schválili změnu u insolvencí

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek a ministryně pro místní rozvoj Klára...

Lidé, kteří spadli do dluhů, které nejsou schopni splácet, mají šanci, že přece jen dostanou šanci na oddlužení....

Rath dostane 12 tisíc za to, že ho vodili v poutech. Chtěl mnohem víc

Policisté přivádějí Davida Ratha k Okresnímu soudu pro Prahu-východ. (20. srpna

Bývalý středočeský hejtman David Rath dostane 12 000 korun za to, že ho eskorta v závěru jeho vazby vodila k hlavnímu...

Najdete na iDNES.cz