ČTĚTE TAKÉ:
V Česku se rodí jen málo postižených dětí
"Z mého pohledu je to jednoznačně diskriminující opatření," řekl MF DNES Zdeněk Malý z brněnské Kliniky pro léčbu neplodnosti a ženských nemocí. Mezi lidmi, kteří se snaží o umělé oplodnění na klinice, je podle něj dost čtyřicátníků.
Nový zákon kritizuje i Radomír Thaler z centra asistované reprodukce Sanatoria Art v Českých Budějovicích. "To, co schválili, je scestné. Za dárce spermie bude považován i manžel, který by neměl být omezován, pokud chce mít tímto způsobem dítě i po čtyřicítce," míní Thaler.
Mnozí poslanci ani netušili, co schválili. Pravidla pro páry, které se takto snaží mít dítě, byla totiž připojena do zákona, který zakazuje klonovat člověka, ale umožňuje vědcům výzkum na buňkách získaných z lidských embryí. - více zde
Vědci a lékaři si od zákona slibují pokrok při léčení vážných nemocí, jako je třeba cukrovka nebo Alzheimerova choroba.
"Nemůžeme vědět všechno," namítl poslanec ČSSD Zdeněk Koudelka, když byl dotázán, zda ví, pro co zvedl ruku.
A na otázku, zda je správné diskriminovat zákonem ty, jimž už bylo čtyřicet let a chtějí se takto pokusit o dítě, odvětil: "Já nevím o žádném ústavním právu mít dítě."
Na chybu v zákoně upozorňoval lidovec Vladimír Říha, ale marně. Jeho pozměňovací návrh Sněmovna nepřijala.
Pomůže vyhláška
Za sporný paragraf v zákoně může ministerstvo zdravotnictví. To však věkové omezení pro dárce brání. "Jedná se především o snížení medicínských rizik," uvedla mluvčí ministerstva Jana Kocová. Slibuje, že nejasnosti napraví ministerská vyhláška.
Šéf zdravotního výboru Jaroslav Krákora z ČSSD přiznal, že v zákoně je nesmysl. "Napravíme to novelou. Museli jsme ale schválit celý zákon. Čekali na něj vědci," říká.