Poslanci smějí pít v práci, a tak pijí

  0:01aktualizováno  0:01
"Malýho ferneta," říká poslanec stojící u sněmovního bufetu. Ještě před chvílí hlasoval o zákonu o bezpečnostních opatřeních na staveništích. Pracovnice sněmovního bufetu sahá do lednice pro lahev, nalije "panáka" a podá ho poslanci. Ten se i s fernetem zapojí do hovoru dvou svých kolegů. Jeden z nich drží v ruce sklenici s pivem. Za chvíli fernet mizí v poslancově hrdle, ten vrací skleničku v bufetu a pomalu vstupuje zpátky do jednacího sálu. Na řadě je první čtení zákona o sociálněprávní ochraně dětí.

Tato scéna se stala při úterním jednání Poslanecké sněmovny. Na to, že čeští poslanci pijí v době své schůze - tedy v práci - alkohol, upozornila média už mnohokrát. Mnohokrát už také byli viděni poslanci, kteří pracovali zjevně opilí. Před červnovými volbami mluvili někteří poslanci o tom, že by zakázali konzumaci lihovin nebo piva v době, kdy probíhá schůze.

Unionistka Hana Marvanová se o to později pokusila. Neúspěšně. Její kolegové ve vedení sněmovny byli proti. Předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek i jeho kolegové tvrdí, že poslanci nejsou malé děti, kterým je třeba něco zakazovat.
"Poslanci jsou dospělí a já se necítím, že bych jim měl říkat, co zde mají, nebo nemají dělat," řekl Zaorálek.

Předseda sněmovny je ochoten uvažovat jen o tom, zda by nebylo vhodné přestěhovat sněmovní bufet z předsálí sněmovny někam jinam. K bufetu to dnes poslanci mají ze své lavice jen několik málo kroků.

Co poslanci prováděli v opilosti

Třebaže poslanci mají možnost pít pravidelně, mnoho z nich svou míru nezná. V parlamentu se přinejmenším sedmkrát stalo, že poslanec vypil víc, než snesl, a ztropil výtržnost.

Mával nožem a hajloval

Na podzim roku 1992 se poslanec František Kondelík opil v parlamentním bufetu tak, že se přestal kontrolovat, máchal kolem sebe kapesním nožíkem a nakonec i hajloval.

Urážel budoucího předsedu

V prosinci 1996 začal senátor Peter Morávek (ČSSD) v opilosti urážet svého lidoveckého kolegu Petra Pitharta, a to ve chvíli, kdy ho zrovna senátoři volili předsedou horní komory parlamentu.

Rozbil si hlavu na schodech

V březnu 1997 se komunistický poslanec Miroslav Vacek při jednom z večírků v opilosti zřítil ze schodů, těžce si při tom poranil hlavu.

Popral se v hospodě

V srpnu téhož roku vyvolal opilý poslanec z ODA Ivan Mašek mírnou potyčku s hosty jedné pražské restaurace.

Naboural několik aut

V lednu 1998 naboural tehdejší senátor (exministr zahraničí, dnešní poslanec a předseda Valného shromáždění OSN) Jan Kavan při cestě z parlamentu několik aut. Byl opilý, sám přiznal, že “nějaký alkohol” vypil.

Museli ho vyvést ze sálu

Na podzim roku 1998 se senátor Petr Morávek (ČSSD), už jednou zmiňovaný, při schůzi Senátu tak opil, že musel být vyveden z jednacího sálu.

Motal se a blábolil

V listopadu 1999 přistihli novináři poslance ČSSD Radima Turka, jak se motá v předsálí sněmovny. Jeho odpovědi na otázku, zda je opilý, nebylo rozumět. Až později Turek přiznal, že skutečně pil alkohol. Sám sebe pak potrestal tím, že věnoval jistou částku na dobročinné účely.

Přestěhování bufetu by poslancům nezabránilo v pití alkoholu. Hosté by jen neviděli, jak si ho kupují. Nezmizí však podnapilí poslanci motající se po chodbách, nesrozumitelně mumlající se skleničkou vína v ruce nebo při chůzi v opilosti narážející do zdí. 

Poslanci smějí pít v práci, a tak pijí
Pro každého zaměstnance v Česku platí, že je povinen "nepožívat alkoholické nápoje na pracovišti a v pracovní době i mimo pracoviště". Čeští poslanci se však Zákoníkem práce řídit nemusí. Na svém pracovišti, v Poslanecké sněmovně, pijí tolik alkoholu, kolik sami uznají za vhodné.

Poslanci a senátoři přitom nechtějí jít v tomto směru příkladem veřejnosti, a tak zatím všechny pokusy zakázat popíjení alkoholu alespoň v době poslanecké schůze vyšly naprázdno. Současný předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) tvrdí, že poslanci nejsou malé děti, kterým je třeba něco zakazovat.

V Poslanecké sněmovně prý nejvíce pijí komunisté a sociální demokraté. Traduje se to alespoň ve sněmovních kuloárech. Ale oficiální údaje, kolik toho čeští zákonodárci vypijí, prakticky nelze získat.

"Samozřejmě, že poslanci mohou konzumovat alkohol, když mají schůzi. My rozhodně nevedeme statistiku, kolik toho vypijí," rozhořčil se Stanislav Kovalovský, vedoucí odboru hospodářské správy Poslanecké sněmovny, okamžitě po položení otázky.

Podobně jako většina poslanců i Kovalovský tvrdí, že neví o případu, kdy by zástupce dolní komory parlamentu nemohl vykonávat svou práci, protože byl zmožen alkoholem.

Takových případů se však stalo několik. Naposledy vzbudil pozornost poslanec ČSSD Radim Turek. Byl přistižen opilý přímo při schůzi sněmovny. Potrestal se za to sám, věnoval pětimístnou částku dětskému domovu v Brušperku.

Před čtyřmi lety byl zase z jednacího sálu Senátu vyveden opilý senátor Peter Morávek ze sociální demokracie.

Mezinárodní pohoršení vyvolal loni dokonce tehdejší premiér Miloš Zeman. O jeho náklonnosti k lihovinám se v Česku vědělo. Tentokrát se o tom přesvědčili novináři, kteří přišli zástupci deseti milionů Čechů položit pár otázek na konferenci po setkání špiček Evropské unie v Göteborgu.

Zeman tam dorazil opilý. Nechápal otázky zahraničních novinářů a odpovídal zmateně. Při odchodu pak čelně narazil do skleněných dveří.

Před rokem dokonce komunističtí poslanci oficiálně navrhli, aby sněmovna zakázala Zemanovi na její půdě "chlastat". Při hlasování prohráli a premiér si mohl nechal do své kanceláře poslat další lahev cinzana.

Zástupci sněmovny, Senátu nebo například Úřadu vlády tvrdí, že nelze přesně vypočítat, kolik se toho na jejich půdě vypije. Zaměstnanci Úřadu vlády si tady nemají šanci koupit ani pivo.

"Alkohol kupujeme například pro přijímání návštěv, je však zahrnut do kolonky pohoštění, s jídlem a dalším občerstvením, takže nemůžu přesně říci, kolik se tu spotřebuje alkoholu," říká například Petr Gerold, který má na Úřadu vlády na starosti zásobování.

Jasnou představu o pití v parlamentu může dát sledování spotřeby alkoholu přímo u bufetu před vstupem do jednacího sálu sněmovny. Ve čtvrtek v době oběda byla v první řadě v lednici, tedy nejvíce po ruce, lahev becherovky a martini. O tři hodiny později už je becherovka odsunuta hlouběji do chladničky a první místo patří dvěma lahvím martini.

O přestávce mezi 13.00 a 14.00 je u bufetu poměrně klid, kromě několika lahvových piv se žádný alkohol neprodával. Ve 13.15 je pod pultem v přepravce již několik prázdných lahví od vína, další dvě otevřené stojí připravené na pultu.

Autoři:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Další z rubriky

Na české hokejisty už jsou jen VIP lístky, překupníci chtějí i pětinásobek ceny

Čeští hokejisté se radují ze vstřeleného gólu v utkání Euro Hockey Challenge...

Necelý měsíc před začátkem mistrovství světa v ledním hokeji 2019 se stále ještě dají koupit lístky také na zápasy...

Za falešné diplomy za rok vyinkasoval 800 tisíc. Od soudu odešel s podmínkou

Jan J. dostal u soudu podmínku. Falešný diplom vytvořil i pro reportéra MF...

Na inzertních webech nabízel padělky výučních listů, maturitních vysvědčení a vysokoškolských diplomů. Sedmadvacetiletý...

Soudcovská unie žádá vládu, aby vysvětlila výměnu Kněžínka

Jan Kněžínek a Marie Benešová

Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby lépe vysvětlili odchod Jana Kněžínka (za ANO) z postu ministra...

Najdete na iDNES.cz