Poslanci schválili návrh zdravotní reformy, opozice hrozí Ústavním soudem

  18:35aktualizováno  23:20
Poslanci i přes hrozbu celonočního jednání schválili vládní návrh zdravotní reformy v prvním čtení. Řečnický pultík okupovali nejvíce členové opozice, kteří podle svých slov přicházeli se standardní kritikou a nikoli pouhými obstrukcemi. Poslanci vládní koalice byli připraveni jednat dlouho do noci. "Máme holení, deky i čisté ponožky," ubezpečovali opozici.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při projevu v Poslanecké sněmovně | foto: Josef VostárekMF DNES

"Není možné, aby standardní kritika byla nazývána obstrukcí, to odmítám," protestoval za řečnickým pultíkem předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Poslanci sociální demokracie ještě před jednáním avizovali, že mají v plánu dlouhými projevy blokovat co nejdéle schválení prvního z vládních návrhů zdravotní reformy. Koalice se to rozhodla řešit tak, že je ochotna jednat klidně až do rána.

"Máme holení, deky i čisté ponožky," upozornil přítomné poslance Boris Šťastný (ODS).

O čem poslanci debatují?

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony o službách hodlá ministr Leoš Heger předložit vládě do počátku června. Platit by měly od ledna 2012.

Novela počítá s tím, že pacienti by za den hospitalizace v nemocnici platili místo dosavadních 60 korun 100.

Novela také ruší zákaz připlácení na lepší péči, pro pacienty se však zatím nic nezmění. Nejprve totiž bude nutné vymezit standard hrazený z veřejného zdravotního pojištění a nadstandard, na který se bude moci pacient připojistit, případně zaplatí hotově.

Dále norma prodlouží dobu pro vymáhání dlužného pojistného z pěti na deset let.

Zdroj: ČTK

Už na začátku jednání Sněmovny, které začalo ve 14:00, si poslanci odhlasovali, že mohou jednat i po půlnoci.

Sobotka z kraje jednání o novele zákona o veřejném zdravotním pojištění navrhl, aby se schůze Sněmovny odložila o čtrnáct dní. To poslanci zamítli.

Sobotka pak vysvětloval, že jeho záměrem bylo pouze to, aby se kvůli hlasování zaplnila poloprázdná Poslanecká sněmovna. "Mělo to pozitivní efekt, lavice pravice zely prázdnotou, ale teď už tu poslanci jsou a určitě mají zájem o projednávání návrhu zákona. Snad to tak bude až do konce jednání," řekl šéf ČSSD.

Další návrh o přerušení (navrhli komunisté), tentokrát pouze do středy do 9:00, také neprošel. Komunisté argumentovali tím, že došlo k procedurální chybě. Tak si poslanci dali alespoň půlhodinovou pauzu a ve 20:00 se opět vrhli do rozpravy.

Filip hrozil Ústavním soudem

Debata o zdravotnické reformě trvala přes šest hodin. Sociální demokraté a komunisté, kteří se jeden za druhým střídali u řečnického pultíku, většinou směřovali kritiku k navrhovanému rozdělení zdravotní péče na standard a nadstandard, za který by si pacienti připláceli.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je jejich kritika "věcí životního názoru, zda si máme být všichni rovni, nebo ne". Názor opozice je legitimní, ale konsenzus by se nenašel ani po deseti letech projednávání, zdůraznil ministr za TOP 09. 

Do třetice navrhl odklad před půl desátou opět Sobotka (do středy do 14:00). Sto čtyři poslanců ale bylo proti, a tak se pokračovalo až do jedenácté večer.

Jako jeden z posledních vystoupil předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že musí do věci dodat i pohled ústavní.

"Jestli si myslíte, že to u Ústavního soudu znovu projde, tak já si to nemyslím. Vydírání lidí je nebezpečné. Prosím ty, co mají poslední zbytky rozumu v těle, ať si uvědomí, že tento krok nemusí být krokem vpřed, ale že může být zrušeno i to, co bylo přijato v roce 2007," hrozil Filip.

V jedenáct už došlo na samotné hlasování. Sněmovnou nejdříve neprošel návrh na zamítnutí předložené novely. Úspěšný už byl návrh, aby se novelou po prvním čtení zabýval zdravotnický výbor. Konečně při třetím hlasování došlo i na novelu samotnou. Poslanci ji přijali 108 hlasy, 76 bylo proti.

Když jsem dělal obvoďáka, odnášel jsem si vajíčka

Kromě faktické kritiky a stručných vystoupeních poslanců vládní koalice zazněla ve Sněmovně klasicky i různá "prodlužovací" vyprávění.

Tak se mohli poslanci například dozvědět, že Jiřího Koskubu (ČSSD), povoláním doktora, postihl podobný osud jako filmovou postavu Štěpána Šafránka z "básnické pentalogie" režiséra Dušana Kleina. Koskuba stejně jako Šafránek musel během režimu dělat obvodního lékaře a dostával od pacientů vajíčka.

Právník Stanislav Křeček (ČSSD) zase citoval z rozhodnutích Ústavního soudu, čímž dokazoval, co je na návrhu zdravotnických reforem protiústavní. Zároveň si neodpustil ironickou poznámku, když mluvil o tom, co bude za rok. "Za rok? Co to povídám, za rok už tu nebudete."

Únavu všech v závěru až maminkovsky chlácholila Kateřina Klasnová, která k oznámení, že středeční jednání Sněmovny začne o dvě hodiny později, neopomněla dodat, že se tak všichni "můžou vyspinkat".

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

O víkendu se vrátí tropy. Bude ale dusno, čekejme i přeháňky a bouřky

Kvůli vlně veder bylo pražské koupaliště Petynka plné. (25. června 2019)

Období maximálních teplot do 25 stupňů končí. V závěru týdne se dočkáme třicítek. K vyšším teplotám se ale přidá vlhký...

Slíbené závory na přejezdech chybí. A Češi po střetech s vlaky dál umírají

Přejezd v Černožicích (15.7.2019).

Přejezd přes železnici v Černožicích u Hradce Králové byl už v srpnu 2016 na seznamu sedmdesáti nejnebezpečnějších...

Rybníky i remízky. Česko dá přes miliardu na zadržení vody v krajině

Zleva ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr životního prostředí Richard...

Česko dá možná až 1,5 miliardy korun na projekty na zadržení vody v krajině. Většina peněz půjde z Operačního programu...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz