Poslanci schválili návrh zdravotní reformy, opozice hrozí Ústavním soudem

  18:35aktualizováno  23:20
Poslanci i přes hrozbu celonočního jednání schválili vládní návrh zdravotní reformy v prvním čtení. Řečnický pultík okupovali nejvíce členové opozice, kteří podle svých slov přicházeli se standardní kritikou a nikoli pouhými obstrukcemi. Poslanci vládní koalice byli připraveni jednat dlouho do noci. "Máme holení, deky i čisté ponožky," ubezpečovali opozici.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka při projevu v Poslanecké sněmovně | foto: Josef VostárekMF DNES

"Není možné, aby standardní kritika byla nazývána obstrukcí, to odmítám," protestoval za řečnickým pultíkem předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Poslanci sociální demokracie ještě před jednáním avizovali, že mají v plánu dlouhými projevy blokovat co nejdéle schválení prvního z vládních návrhů zdravotní reformy. Koalice se to rozhodla řešit tak, že je ochotna jednat klidně až do rána.

"Máme holení, deky i čisté ponožky," upozornil přítomné poslance Boris Šťastný (ODS).

O čem poslanci debatují?

Novela zákona o veřejném zdravotním pojištění je první ze série reformních norem. Další tři reformní zákony o službách hodlá ministr Leoš Heger předložit vládě do počátku června. Platit by měly od ledna 2012.

Novela počítá s tím, že pacienti by za den hospitalizace v nemocnici platili místo dosavadních 60 korun 100.

Novela také ruší zákaz připlácení na lepší péči, pro pacienty se však zatím nic nezmění. Nejprve totiž bude nutné vymezit standard hrazený z veřejného zdravotního pojištění a nadstandard, na který se bude moci pacient připojistit, případně zaplatí hotově.

Dále norma prodlouží dobu pro vymáhání dlužného pojistného z pěti na deset let.

Zdroj: ČTK

Už na začátku jednání Sněmovny, které začalo ve 14:00, si poslanci odhlasovali, že mohou jednat i po půlnoci.

Sobotka z kraje jednání o novele zákona o veřejném zdravotním pojištění navrhl, aby se schůze Sněmovny odložila o čtrnáct dní. To poslanci zamítli.

Sobotka pak vysvětloval, že jeho záměrem bylo pouze to, aby se kvůli hlasování zaplnila poloprázdná Poslanecká sněmovna. "Mělo to pozitivní efekt, lavice pravice zely prázdnotou, ale teď už tu poslanci jsou a určitě mají zájem o projednávání návrhu zákona. Snad to tak bude až do konce jednání," řekl šéf ČSSD.

Další návrh o přerušení (navrhli komunisté), tentokrát pouze do středy do 9:00, také neprošel. Komunisté argumentovali tím, že došlo k procedurální chybě. Tak si poslanci dali alespoň půlhodinovou pauzu a ve 20:00 se opět vrhli do rozpravy.

Filip hrozil Ústavním soudem

Debata o zdravotnické reformě trvala přes šest hodin. Sociální demokraté a komunisté, kteří se jeden za druhým střídali u řečnického pultíku, většinou směřovali kritiku k navrhovanému rozdělení zdravotní péče na standard a nadstandard, za který by si pacienti připláceli.

Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera je jejich kritika "věcí životního názoru, zda si máme být všichni rovni, nebo ne". Názor opozice je legitimní, ale konsenzus by se nenašel ani po deseti letech projednávání, zdůraznil ministr za TOP 09. 

Do třetice navrhl odklad před půl desátou opět Sobotka (do středy do 14:00). Sto čtyři poslanců ale bylo proti, a tak se pokračovalo až do jedenácté večer.

Jako jeden z posledních vystoupil předseda KSČM Vojtěch Filip s tím, že musí do věci dodat i pohled ústavní.

"Jestli si myslíte, že to u Ústavního soudu znovu projde, tak já si to nemyslím. Vydírání lidí je nebezpečné. Prosím ty, co mají poslední zbytky rozumu v těle, ať si uvědomí, že tento krok nemusí být krokem vpřed, ale že může být zrušeno i to, co bylo přijato v roce 2007," hrozil Filip.

V jedenáct už došlo na samotné hlasování. Sněmovnou nejdříve neprošel návrh na zamítnutí předložené novely. Úspěšný už byl návrh, aby se novelou po prvním čtení zabýval zdravotnický výbor. Konečně při třetím hlasování došlo i na novelu samotnou. Poslanci ji přijali 108 hlasy, 76 bylo proti.

Když jsem dělal obvoďáka, odnášel jsem si vajíčka

Kromě faktické kritiky a stručných vystoupeních poslanců vládní koalice zazněla ve Sněmovně klasicky i různá "prodlužovací" vyprávění.

Tak se mohli poslanci například dozvědět, že Jiřího Koskubu (ČSSD), povoláním doktora, postihl podobný osud jako filmovou postavu Štěpána Šafránka z "básnické pentalogie" režiséra Dušana Kleina. Koskuba stejně jako Šafránek musel během režimu dělat obvodního lékaře a dostával od pacientů vajíčka.

Právník Stanislav Křeček (ČSSD) zase citoval z rozhodnutích Ústavního soudu, čímž dokazoval, co je na návrhu zdravotnických reforem protiústavní. Zároveň si neodpustil ironickou poznámku, když mluvil o tom, co bude za rok. "Za rok? Co to povídám, za rok už tu nebudete."

Únavu všech v závěru až maminkovsky chlácholila Kateřina Klasnová, která k oznámení, že středeční jednání Sněmovny začne o dvě hodiny později, neopomněla dodat, že se tak všichni "můžou vyspinkat".

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Česko čelí extrémnímu horku. Teplotní mapy pro něj nemají barvy

Chlapec se chladí ve fontáně na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. (26. června...

Vysoké teploty, které ve středu zasáhnou Českou republiku, překvapily také systém předpovědi počasí. Tam, kde...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Vláda se otřásla, ale přežila. ČSSD ji podržela, KSČM se zdržela hlasování

Premiér Andrej Babiš při projevu v Poslanecké sněmovně před hlasováním o důvěře...

Vláda Andreje Babiše ustála pokus opozičních stran vyslovit jí nedůvěru. Pro pád vlády bylo 85 poslanců, proti bylo 85...

Někdejší bašta squaterů Cibulka je na prodej. Koupi zvažuje Praha 5

Cibulka. Ač má status národní kulturní památky, usedlost chátrá. Rozlehlý park...

Soukromý majitel nabídl Praze 5 k prodeji usedlost v Košířích, kterou se neúspěšně pokoušel zrekonstruovat. Radnice...

Udělal jsem mnoho užitečného, řekl Staněk a přirovnal se ke Karlu IV.

Ministr kultury Antonín Staněk z ČSSD při projevu ve Sněmovně

K císaři Karlovi IV. se ve Sněmovně přirovnal ministr kultury Antonín Staněk. „Po celé České republice je spousta měst...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz