Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. června 2022 Adriana

Poslanci přerušili diskusi o zprávě o stavu země

  15:07
- Na návrh lidoveckého poslance Miroslava Kalouska přerušila sněmovna jednání o vládní zprávě o stavu společnosti. Poslanci rozhodli, že se k ní vrátí na závěr květnové schůze.
Premiér Miloš Zeman tvrdí, že diskuse ke zprávě měla za cíl odložit projednávání některých návrhů zákonů. "Zpráva byla napadena zleva i zprava, a já bych zde citoval staré české přísloví - Potrefená husa zakejhá," zhodnotil diskusi.

Předseda Poslanecké sněmovny a šéf opoziční ODS Václav Klaus na začátku diskuse dolní komoře navrhl, aby nepřijala vládní zprávu o stavu společnosti. Zpráva podle něj hodnotí polistopadový vývoj v republice stranicky účelově, zkresleně a nepravdivě.
"Zpráva obsahuje významné znevažování dosaženého a v tomto smyslu není urážkou politické strany, kterou sociální demokracie nemá ráda, ale je urážkou deseti milionů lidí, kteří za tuto dobu v této zemi vykonali spoustu neuvěřitelně pozitivních věcí," řekl Klaus v parlamentní rozpravě o vládní zprávě, která hodnotí vývoj v zemi v 90. letech.
Klaus řekl, že zpráva je zaujatá, neobjektivní a jednostranná, střídá suchý úřednický neutrální jazyk s náhlým politickým komentářem a není o stavu společnosti, ale o několika "sociálnědemokratických evergreenech". Za vážnou chybu považuje, že nepřihlíží k politickým souvislostem, jež existují v demokratické společnosti.

Špidla varoval před vyřazením republiky z civilizovaného světa
Místopředseda vlády Vladimír Špidla  varoval, že nevyslovené, ale přesto velmi silné a vytrvalé úsilí předchozích vlád o demontáž sociálního státu může Českou republiku vyřadit z euroatlantického prostoru civilizovaných států. Špidla, který je současně ministrem práce a sociálních věcí, to řekl poslancům při projednávání vládní zprávy o stavu společnosti.
Předchozí české vlády kritizoval za to, že od roku 1992 chápaly sociální politiku jako nežádoucí, pasivní a nákladný prvek, který je jen lépe zorganizovanou charitou. Celkové podcenění veřejného sektoru se podle Špidly projevilo v nových nespravedlnostech, v politicky i eticky neudržitelném postavení rodin s dětmi nebo nízkých platech zaměstnanců v této oblasti.
Rovněž další tři místopředsedové vlády ve sněmovně kritizovali některé kroky minulých pravicových vlád, odmítli však, že by kabinet svou zprávou znehodnotil desetiletý vývoj české společnosti.

Komunisté jsou proti
Pro klub komunistických poslanců je  nepřijatelné případné schválení vládní zprávy o stavu české společnosti. Poslanecké sněmovně to ve čtvrtek oznámil předseda Komunistické strany Čech a Moravy Miroslav Grebeníček.
"Pro klub KSČM je zpráva o stavu české společnosti nedostatečně objektivní a nepřináší taková potřebná východiska, s nimiž bychom se mohli plně ztotožnit," prohlásil Grebeníček v rozpravě o zprávě.
Uvedl, že zpráva je do určité míry cenným pokusem o popis krizové situace, v níž se Česká republika podle Grebeníčka nachází deset let po listopadu 1989. Komunisté ovšem soudí, že celková nestabilita a postavení menšinového kabinetu zákonitě nutí k tomu, že skutečné příčiny stavu jsou obcházeny nebo jsou pojmenovány v obecné rovině.

Zeman věří, že se propad ekonomiky letos zastaví
Premiér Miloš Zeman věří, že současný propad české ekonomiky se podaří zastavit ještě letos. Předseda vlády to prohlásil v projevu ke sněmovně, která se zabývá vládní zprávou o stavu společnosti.
"I když jsme (vláda ČSSD) vždy zdůrazňovali, že bude trvat dva roky, než vyvedeme zemi z ekonomické krize, kterou jsme sami nezavinili, chtěl bych vyjádřit naději, že už koncem tohoto roku se podaří naším společným úsilím zastavit propad hrubého domácího produktu a že v tomto čtvrtém čtvrtletí poprvé nebudeme v 'červených číslech'," uvedl Zeman.
Ve svém vystoupení prohlásil, že čeští politici se v minulosti dopustili chyby, když při transformaci společnosti přicházeli s "objevnými recepty" namísto toho, aby využili osvědčené zahraniční postupy. Za takový omyl označil například kuponovou privatizaci, která podle něj vedla jen k budování kapitalismu bez kapitálu.
Zeman prohlásil, že tyto chyby nemají být zdrojem vzájemného obviňování, zároveň by však podle něj neměla být "zakrývána odpovědnost těmi, kdo tuto odpovědnost ve své době nesli".

Co mají poslanci dnes ještě na plánu
Odpoledne by se poslanci měli zabývat výročními finančními zprávami politických stran. Jejich schválení je podmínkou pro vyplacení státního příspěvku na činnost těchto subjektů.
Poslanci by měli dále posoudit celkové zhodnocení povodňové katastrofy v červenci roku 1997.
Tradičním odpoledním bodem jednání budou ústní interpelace zákonodárců na členy vlády. Nejdříve na ně bude mezi šestnáctou a sedmnáctou hodinou odpovídat ministerský předseda Miloš Zeman. Následujících devadesát minut pak ostatní ministři.

Autor:

Kauza Hlubuček

V červnu 2022 provedla policie razii na pražském magistrátu a v dopravním podniku (DPP). Obvinila 11 lidí z manipulování s hospodařením DPP.

Ať stát nepomáhá plošně, ale cíleně, jinak poroste inflace dál, říká Horská

  • Nejčtenější

Akce! iDNES Premium na 3 měsíce za 1 Kč a šance na 50 tisíc na paliva k tomu

Čtení na celé léto za jedinou korunu nabízí akční nabídka na vstup do iDNES Premium. Všichni noví uživatelé, kteří si...

Fiala: Všem pomoci nelze, padnout vás ale nenecháme. Stát vykoupí elektrárny

Premiér a šéf ODS Petr Fiala oslovil ve středu večer národ se svým projevem. Úřad vlády už předem avizoval, že chce...

Petr Adam z kauzy Hlubuček zemřel, byl obviněn z uplácení

Jeden ze třinácti obviněných v kauze manipulace zakázek pražského Dopravního podniku – obchodník v telekomunikačním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Českem se prohnaly bouřky, zaměstnaly hasiče. Prahu zalilo 100 milimetrů

Česko v noci zasáhly silné deště a bouřky. Za uplynulých 24 hodin napršelo nejvíce na stanici Praha-Komořany a to 100,8...

Zemřel meteorolog Ján Zákopčaník, proslul pozdravem „Slunce v duši!“

Ve věku 63 let zemřel bývalý moderátor počasí České televize Ján Zákopčaník. Původní profesí letecký meteorolog proslul...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinci zajali pilota Vagnerovců. Nevěřil ruské navigaci, vzal si garmin

Ukrajinští vojáci sestřelili ruský bitevní letoun Su-25 a zajali jeho pilota. Major Andrej Fedorčuk se při výslechu...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Proč se bát o manželství a co společnost s novým výdobytkem ztratí

Premium Vylučovat z debat o nové podobě manželství ty, kteří se obávají narušení přehledného společenského řádu, je stejně...

Lidé zatajují lékařům užívání náhražek cigaret. Považují je za zdravější

Premium V Česku rok od roku rostou na popularitě alternativní cigarety. Nejčastěji na ně přechází lidé, kteří chtějí své...

Náročné a skvělé. Jak vzpomínají na první předsednictví ti, kteří jej tvořili

Problémy s delegacemi, oprava záchodů i dluh v hotelu. Takové vzpomínky mají na předsednictví Česka v Radě EU ti, kteří...

Na radaru se tvořil šnek. Srážky byly extrémní, říká meteoroložka

Přes 100 milimetrů srážek za pouhých 24 hodin zachytila stanice Praha-Komořany. Meteoroložka Jana Hujslová v rozhovoru...

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...